Vakar dideliais akcijų kainos svyravimais išsiskyrė Kanados bendrovės „Research In Motion Limited“ akcijos. Prieš prekybos sesiją šios akcijos brango daugiau nei 4 proc., tačiau prekybos metu smarkiai pigo ir šių akcijų paskutinė kaina buvo 8,47 proc. mažesnė nei penktadienį. Investuotojai dviprasmiškai reagavo į naujieną, kad iš pareigų pasitraukia abu bendrovės vadovai. Pastaraisiais metais įmonei vis sunkiau sekasi konkuruoti su pagrindiniais konkurentais išmaniųjų telefonų rinkoje ir „Research In Motion Limited“ rinkos dalis palaipsniui mažėja.
Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos akcijų indeksai kilo ir artėjo prie pastarųjų penkerių mėnesių aukštumų. Reikšmingų ekonominių naujienų rinkoje nebuvo, o investuotojų nuotaikos priklausė nuo politinio fono. Vakar toliau tęsėsi diskusijos dėl Graikijos skolos likimo. Privatūs investuotojai tvirtino jau pasiūlę savo geriausias sąlygas, tačiau atrodo, kad Europos finansų ministrų reikalavimai yra didesni. Tęsiantis deryboms Graikijos vyriausybės obligacijų pajamingumai toliau kilo aukštyn – už dvejų metų trukmės skolą šiuo metu reikalaujama beveik 180 proc.
Šiandien finansų rinkos dalyviai atrodo nusiteikę konservatyviau. Kol nėra aiški vykstančių derybų ir diskusijų baigtis investuotojai gali vengti prisiimti dar daugiau rizikos.
Euro zonos vartotojų pasitikėjimas sausio mėnesį išaugo primą kartą nuo praėjusių metų birželio ir lenkė ekonomistų lūkesčius. Nors tai tik vieno mėnesio teigiamas pokytis, tačiau jei indekso reikšmė bent jau nekris per ateinančius keletą mėnesių, bus galima tvirčiau kalbėti apie euro zonos ekonominės būklės stabilizavimąsi. Pastaruoju metu itin išaugo baimės dėl galimos regiono ekonomikos recesijos, tad tokie rodiklių pokyčiai leidžia kiek lengviau atsikvėpti.
Azija
Šiandien dauguma Azijos akcijų biržų vėl nedirbo dėl besitęsiančios Naujųjų metų šventės. Dėl to veikiančiose rinkose apyvartos buvo mažos. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 kilo 0,22 proc., o Indijos akcijų indekso BSE Sensex reikšmė padidėjo 1,48 proc.
Šįryt vykusio Japonijos centrinio banko posėdžio metu buvo paskelbtos ekonomikos augimo prognozės bei palikta galioti 0,1 proc. siekianti bazinė palūkanų norma. Fiskaliniams 2011 metams, kurie baigsis kovo mėnesį yra prognozuojamas ekonomikos sulėtėjimas tarp 0,3 ir 0,4 proc. Pagrindinėmis to priežastimis įvardijami pasaulio ekonomikos sulėtėjimas, po peržiūrėjimo sumažinti ankstesnių ketvirčių BVP duomenys ir stipri Japonijos jena. Taip pat, Japonijos centrinis bankas paskelbė sumažinantis BVP prognozę 2012 metams bei padidinantis prognozę 2013 metams. Tikimasi, kad 2012 metais ekonomika augs 1,8-2,1 proc., o 2013 metais 1,4-1,7 proc.
Daugumos Japonijos automobilių gamintojų akcijų kainos šiandien didėjo. “Toyota Motor Corp.“ akcijos brango 2,7 proc., kai įmonė paskelbė atleisianti 350 darbuotojų gamykloje Australijoje. „Mazda Motor Corp.“ akcijos šiandien brango 0,76 proc.
Baltijos šalys
Pirmadienį Vilniaus ir Talino akcijų biržų indeksai smuko 0,44 ir 0,62 proc., o Rygos akcijų biržos indeksas išaugo 0,02 proc. Tradiciškai didžiausia apyvarta pasiekta Taline – 693 tūkst. eurų. Daugiau nei trečdalis šios apyvartos sudaryta tiesioginiais sandoriais. Tarp kotiruojamų akcijų labiausiai pigo „Trigon Property Development“ akcijos – daugiau nei 21 proc. Labiausiai brango „Rigas farmaceitiska fabrika“ akcijos – apie 3 proc.
Lietuvos pramonės produkcija 2011 metų gruodžio mėnesį buvo 2,1 proc. mažesnė nei atitinkamu laikotarpiu prieš metus. Tai jau antras neigiamas pokyčio mėnuo 2011 metų pabaigoje ir skaičiai jau neleidžia abejoti, kad ekonomika praranda savo pagreitį. 2011 m. IV ketv. vidutinis pramonės augimo tempas sumažėjo iki -0,9 proc. palyginti su 7,6 proc. III ketv.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos rinkoje vakar buvo galima matyti palankiai nusiteikusius investuotojus. Palanki Europos akcijų rinkos kryptis, stiprėjęs rublis lėmė ir Rusijos rinkos dalyvių pasitikėjimą. Palaikymą rinkai gali suteikti ir Europos sprendimas blokuoti naftos importą iš Nigerijos, dėl ko bent jau trumpam gali padidėti naftos kainos. Rusijos rinka paprastai yra glaudžiai susijusi su šio resurso kaina.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje nuosekliai kilo aukštyn, tačiau nesugebėjo pakilti aukščiau 100 JAV dolerių už barelį. Svarbiausiu dienos įvykiu tapo Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų susitikimas, po kurio buvo oficialiai paskelbta apie sprendimą įvesti draudimą įvežti naftą iš Irano. Jau nuo šiandien nebegalima sudaryti naujų pirkimo sutarčių su Iranu, o senos sutartys turi nustoti galioti iki liepos 1 d. Per pereinamąjį laikotarpį ES valstybės perkančios Irano naftą turi susirasti alternatyvius naftos šaltinius. Tai gali būti ganėtinai sudėtinga, jeigu Saudo Arabija ir kitos Persijos įlankos valstybės nepadidintų naftos gavybos lygio. Irano reakcija į šiuos draudimus, kaip ir buvo galima laukti, nebuvo rami. Dabar šalis tampa visiškai priklausoma nuo Kinijos ir Indijos pirkimų. Iranas dar kartą perspėjo galintis imtis veiksmų blokuoti Hormuzo sąsiaurį. Įtampą kelia ir tai, kad JAV lėktuvnešis sugrįžo į Persijos įlanką per Hormuzo sąsiaurį, o tai akivaizdžiai nepatinka Iranui. Artimiausias dvi dienas rinkos dalyviai nemažai dėmesio skirs ir naftos atsargų JAV pokyčiams. Prognozuojama, kad jos turėjo išaugti per praėjusią savaitę.
Gamtinių dujų kaina vakar šoktelėjo net 7,8 proc. po pranešimo apie tai, kad antra didžiausia JAV gamtinių dujų gavybos bendrovė „Chesapeake Energy“ pranešė apie planus sumažinti gavybos apimtis bei investicijas į naujus telkinius po to, kai dujų kaina krito žemiau ekonomiškai pelningo lygio. Priminsime, kad praėjusią savaitę gamtinių dujų kaina buvo kritusi iki žemiausio per 10 metų lygio. Nuo metų pradžios ji vis dar yra sumažėjusi 16 proc.