Sausį, palyginti su gruodžiu, mažmeninė prekyba JAV išaugo 0,4 proc., t.y. mažiau nei tikėtasi. Analitikų prognozių mediana siekė 0,8 proc. Tačiau mažmeninės prekybos pardavimai, atmetus automobilių pardavimus, išaugo labiausiai nei tikėtasi – 0,7 proc. Atmetus automobilių ir degalų pardavimus, mažmeninės prekyba išaugo taip pat labiau nei laukta – 0,6 proc. Eksportuojamos produkcijos kainos per metus išaugo 2,5 proc., o importuojamų produktų – net 7,1 proc.
Antradienį bankinio sektoriaus akcijų kainos išsiskyrė didžiausiais neigiamais pokyčiais. Tarp didelės kapitalizacijos bankų labiausiai pigo „Bank of America Corporation“ akcijos – 3,27 proc. Antradienį „Citi“ analitikai sumažino „Bank of America Corporation“ akcijų rekomendaciją nuo „pirkti“ iki „laikyti“. Pagrindiniai tokio žingsnio argumentai buvo abejonės dėl tolesnio pelno augimo ir didelis akcijų kainos šuolis per paskutinius kelis mėnesius. „Zynga Inc.“ po prekybos sesijos pristatė 2011 metų IV ketvirčio veiklos rezultatus. Nors bendrovės ketvirčio pajamos ir pelnas viršijo analitikų lūkesčius, bet šios akcijos poprekybinėje sesijoje atpigo beveik 7 proc. Prekybos metu „Zynga Inc.“ akcijos pabrango taip pat 7 proc.
Vakarų Europa
Vakar dauguma Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmių krito. Vokietijos DAX indeksas krito 0,15 proc., Prancūzijos CAC 40 smuko 0,26 proc., o Ispanijos IBEX 35 sumažėjo 0,19 proc. Tiesa, prekybos pradžia buvo daug palankesnė ir akcijų indeksų pokyčiai buvo teigiami, o juos lėmė paskelbti geresni nei tikėtasi Vokietijos ZEW apklausos rezultatai, parodę, kad vasarį labai išaugo analitikų ir investuotojų lūkesčiai dėl ekonomikos plėtros perspektyvų. Tai suteikia vilčių, kad Vokietijos ekonomika sugebės vėl sugrįžti į plėtros kelią. Akcijų pigimą prekybos pabaigoje labiausiai lėmė prastesni nei laukta JAV makroekonominiai rodikliai.
Įdomu tai, kad nepaisant kredito reitingo agentūros „Moody‘s“ sumažinto Italijos skolos reitingo, šiai šaliai vakar pavyko sėkmingai pasiskolinti 6 mlrd. eurų, o skolos kaina krito iki žemiausio lygio nuo praėjusių metų kovo mėn.
Vakar Europoje stipriai pigo bankų akcijos. Pavyzdžiui, „KBC Group“ akcijos pigo 8,1 proc., „Royal Bank of Scotland“ akcijų kaina krito 5,2 proc., „Raiffeisen“ 5 proc. Šiandien ryte „BNP Paribas“ paskelbė geresnius nei tikėtasi 2011 m. IV ketv. rezultatus. Tiesa, grynasis pelnas smuko 51 proc., o nuostolį lėmė Graikijos skolų nurašymai bei euro zonos probleminių valstybių obligacijų pardavimai. Rezultatus vakar skelbė ir didžiausia Vokietijos plieno gamintoja „ThyssenKrupp“. Bendrovė per paskutinį ketv. patyrė 480 mln. eurų grynojo nuostolio. Šis rezultatas buvo sutiktas neigiamai ir akcijos kaina krito 4 proc.
Vakar vėlai vakare euro zonos finansų ministrai atšaukė šiandienos susitikimą, kuriame turėjo būti pasirašytas susitarimas su Graikija dėl naujo pagalbos paketo suteikimo. Anot jų, Graikija neįvykdė visų reikalavimų, kaip ketina mažinti biudžeto deficitą bei nepateikė įrodymų, kad šalies naujasis parlamentas tikrai pasirašys naujosios taupymo programos planą. Tiesa, ministrai šiandien surengs telekonferenciją su Graikijos valdžios atstovais. Tokios naujienos šįryt neišgąsdino rinkų – Azijos akcijų indeksai kilo ir žada bent jau teigiamą prekybos pradžią ir Europoje. Tiesa, vidurdienį bus skelbiamas euro zonos šalių IV ketv. ekonomikos pokytis. Tikimasi, kad regiono ekonomika per ketv. smuko 0,4 proc.
Azija
Šiandien Azijos akcijų indeksai stipriai stiebėsi į viršų. Optimistines nuotaikas paskatino Kinijos centrinio banko vadovo pareiškimas, kad Kinija padidins savo investicijas Europoje, nes tiki, kad euro zonos problemos bus išspręstos. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 kilo 2,3 proc. ir pasiekė aukščiausią reikšmę nuo pat praėjusių metų rugpjūčio penktos dienos. Honkongo akcijų indeksas Hang Seng kilo 1,98 proc.
Didžiausios Japonijos eksportuojančios bendrovės šiandien išsiskyrė akcijų brangimu. „Totota Motor Corp.“ akcijos brango 4,7 proc., „Honda Motor Co.“ akcijų kaina padidėjo 3,3 proc., o „Sony Corp.“ akcijų kaina šoktelėjo net 5,7 proc. Tokius teigiamus kainų šuolius lėmė pigusi Japonijos jena bei Japonijos centrinio banko sprendimas išplėsti aktyvų supirkimo mąstą.
Viena iš trijų didžiausių pasaulyje operatyvinės atminties lustų gamintojų – „Elpida Memory Inc.“ pranešė, kad jai sunkiai sekasi pritraukti papildomo kapitalo skoloms padengti. Po šios naujienos įmonės akcijos bigo beveik 14 proc., o jos pagrindinių konkurentų – „Samsung Electronics Co.“ ir „Hynix Semiconductor Inc.“ akcijos brango apie 6 proc.
Baltijos šalys
Antradienį Baltijos akcijų biržose vyravo neapibrėžtumas. Vilniaus ir Talino akcijų biržų indeksai kilo, o Rygos indeksas nežymiai nukrito. Vilniuje buvo pasiekta didžiausia biržos apyvarta – 317 tūkst. eurų. Didžiausia apyvarta tarp visų Baltijos biržose kotiruojamų bendrovių akcijų išsiskyrė „Aprangos“ akcijos, kurių perleista už 184 tūkst. eurų. Didžiąją dalį šios apyvartos sudarė vienas tiesioginis sandoris.
Šiandien IV ketvirčio ir 12 mėnesių finansinius rezultatus pristatys „Apranga“ ir „Tallinna Kaubamaja“. Taip pat artimiausiu metu finansinius rezultatus turėtų paskelbti ir „Silvano Fashion Group“.
Vartotojų kainų indeksas Lietuvoje vasarį padidėjo 0,3 proc., o metinė infliacija, kaip ir 2011 metų gruodį, sudarė 3,4 proc. Didžiausią teigiamą įtaką darė 1,1 proc. brangę maisto produktai ir 1,2 proc. – transporto prekės, neigiamą – 6,6 proc. dėl sezoninių išpardavimų pigę drabužiai ir avalynė. Metų pradžioje mėnesinis kainų šuolis buvo kiek didesnis nei pastaruosius keletą mėnesių ir labiausiai nedžiugina, kad daugiausia prie to prisidėjo svarbiausių prekių brangimas. Lėtesnis ekonomikos augimas turėtų lemti ir nuosaikesnę infliaciją 2012 metais. Kaip visada, daugiau nerimauti verčia tos prekių grupės, kurių kainas lemia pasaulio rinkos. Tačiau šiemet laukiama vangesnė ekonomikos raida leidžia tikėtis ir santūresnės infliacijos.
Žaliavos
Antradienį „WTI“ naftos kaina „NYMEX“ biržoje truputėlį krito, bet tvirtai išsilaikė aukščiau 100 JAV dolerių už barelį. Kainos kritimą lėmė prastesni nei tikėtasi JAV mažmeninės prekybos augimo rezultatai sausio mėn. Be to, Amerikos naftos institutas paskelbė, kad žaliavinės naftos atsargos per praėjusią savaitę padidėjo 2,9 mln. barelių, o tai yra daugiau nei tikėtasi. Naftos kainą palaikė pranešimas iš Jemeno, kuriame darbuotojų streikas nutraukė naftos gavybą ir eksportą iš didžiausios šalies naftos telkinio. Šiandien daugiausia dėmesio rinkoje turėtų sulaukti JAV energetikos administracijos oficialus pranešimas apie naftos atsargų bei naftos produktų suvartojimo pokyčius.