Šiais metais labiausiai brangsta informacinių technologijų ir finansinio sektoriaus įmonių akcijos. Pavyzdžiui, „Apple Inc." akcijų kaina nuo metų pradžios spėjo padidėti 24 proc., „Microsoft Corporation" - 21 proc., „Cisco Systems Inc." - 12 proc. Mažesnės kapitalizacijos informacinių technologijų bendrovių akcijos brango dar labiau. Tarp didelės kapitalizacijos bankų akcijų išsiskiria „Bank of America Corporation", pabrangusios daugiau nei 45 proc., „Morgan Stanley" - daugiau nei 27 proc., „Citigroup, Inc." - daugiau nei 24 proc.
Ketvirtadienį paskelbti JAV makroekonominiai duomenys buvo geresni nei laukta. Naujų bedarbių paraiškų skaičius sumažėjo iki 348 tūkst., t.y. iki žemiausio lygio nuo pat 2008 metų kovo. Analitikai prognozavo, kad paraiškų skaičius netgi išaugs iki 365 tūkst. Naujų statybų apimtys išaugo nuo 657 iki 699 tūkst., kai analitikų prognozių mediana siekė 675 tūkst. Naujų statybų skaičius išaugo beveik 10 proc., palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus. Tiesa, išduotų naujų statybų leidimų skaičius kiek sumažėjo - nuo 679 iki 676 tūkst.
Sausį JAV gamintojų kainų indeksas išaugo vos 0,1 proc., kai buvo prognozuotas 0,4 proc. augimas, o prieš mėnesį indeksas smuko 0,1 proc. Mažesnį kainų augimą lėmė sumažėjusios energetikos kainos dėl žymiai atpigusių dujų.
Vakarų Europa
Ketvirtadienį Vakarų Europos akcijų rinkos prekybą baigė nežymiais pokyčiais. Kilo 9 iš 18 nacionalinių akcijų biržų indeksų. Didžiąją dienos dalį investuotojų nuotaikos nebuvo itin geros ir buvo nerimaujama ar Graikijai pavyks susitarti dėl dar vienos paskolos iš Europos Komisijos. Tačiau į dienos pabaigą optimizmo atsirado daugiau, kai atsklido žinia, kad artėjama prie sutarimo su Graikija. Ateinantį pirmadienį euro zonos finansų ministrai susitiks dėl galutinio sutarimo suteikti šaliai finansinę paramą, be kurios jai gresia nevaldomas bankrotas. Geriau nuteikė ir JAV ekonominiai rodikliai - praėjusią savaitę naujų bedarbių didžiausioje pasaulio ekonomikoje registruota mažiau nei tikėtasi, o naujų būstų statybų pagausėjo.
Šiandien rinkų optimizmas toliau išlieka. Vakarykštė žinia apie Graikijos artėjimą susitikimo link prieš savaitgalį investuotojus atrodo nuteikė pozityviai.
Trečiadienį paskelbtas euro zonos IV ketv. BVP susitraukė 0,3 proc. palyginti su III ketv. Tai kiek mažiau nei tikėjosi ekonomistai, prognozavę 0,4 proc. sumažėjimą. Geriau nei prognozuota pasirodė ir Vokietijos bei Prancūzijos BVP. Vokietijos BVP per tą patį laikotarpį smuko 0,2 proc., o Prancūzijos paaugo 0,2 proc. Vokietijos eksporto paklausa kiek padėjo atsverti neigiamą fiskalinės drausmės įtaką augimui. Apklausos rodo, kad šį ketvirtį nesitikima spartesnio euro zonos smukimo, tad tai suteikia vilčių, kad ekonomika išvengs rimtesnio masto recesijos, nors iššūkių dar bus nemažai.
Azija
Paskutinę šios savaitės prekybos dieną Azijos akcijų indeksų reikšmės didėjo. Optimistines investuotojų nuotaikas palaikė pozityvūs JAV makroekonominiai duomenys. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 kilo 1,58 proc., o Pietų Korėjos akcijų indekso Kospi 200 reikšmė išaugo 1,5 proc. MSCI Asia Pacific indeksas savaitę užbaigė teigiamu pokyčiu ir tai buvo jau devinta savaitė iš eilės kai indeksas kilo. Tokia ilga savaitinio augimo serija paskutinį kartą buvo matyta 2005 metais.
Šią savaitę beveik kasdien JAV dolerio atžvilgiu mažėjantis Japonijos jenos kursas yra džiugi žinia toms Japonijos bendrovėms, kurios didžiąją dalį pajamų gauna iš eksporto. „Toyota Motor Corp." akcijos šiandien brango 1,5 proc. „Nissan Motor Corp." akcijų kaina padidėjo 2,1 proc. „Bridgestone Corp." akcijos brango 3,7 proc. Įmonė paskelbė šiems metams prognozuojanti 63 proc. grynojo pelno augimą.
Baltijos šalys
Ketvirtadienį prekyba Vilniaus akcijų biržoje nevyko. Rygos akcijų biržos indeksas pakilo 0,55 proc., o Talino smuko 1,54 proc. Rygoje aktyviausiai prekiauta „SAF Technika" akcijomis, kurių perleista už 21 tūkst. latų o Taline - „Olympic Entertainment Group" akcijomis, kurių apyvarta sudarė daugiau nei 135 tūkst. eurų. Šiandien prekyba trijose Baltijos akcijų biržose vyks įprastu rėžimu.
Vidurio ir Rytų Europa
Prekyba akcijomis Lenkijos biržoje vakar vyko neigiama linkme ir WIG indeksas dieną baigė sumažėjęs 0,45 proc. Didžiausio šalies nekilnojamojo turto vystytojo „Globe Trade Centre" akcijos vakar pigo 6,9 proc. po to, kai įmonės valdyba pareiškė, kad gali tekti didinti kapitalą. Bendroms neigiamoms nuotaikoms pasidavė vienintelė Lenkijos vario gamintoja „KGHM Polska Miedz" pigusi 1,5 proc. Taip pat aktyviai prekyba vyko didžiausios Europos ofiso popieriaus gamintojos „Mondi Swiecie" ir televizijos tinklo „TVN" akcijomis.
Žaliavos
Ketvirtadienį „WTI" nafta „NYMEX" biržoje pabrango ir prekyba vyko jau didesne nei 100 JAV dolerių už barelį kaina. Jos kilimą lėmė skelbti teigiami JAV makroekonominiai rodikliai bei tebesitęsiantis neapibrėžtumas, susijęs su naftos pasiūla iš Irano, Jemeno ir Pietų Sudano. Dar trečiadienį rinką sukrėtė gandai, kad Iranas nutraukė naftos tiekimą kai kurioms Europos valstybėms, tačiau vėliau tai buvo paneigta. Visgi pačios Europos valstybės gana greitai mažina pirkimus iš Irano - prognozuojama, kad naftos importas iš Irano kovo mėn. bus trečdaliu mažesnis ir sudarys apie 300 tūkst. barelių per dieną. Jemene darbuotojų streikai sustabdė 260 tūkst. barelių per dieną naftos gavybą. Pietų Sudane jau nuo sausio dėl nesutarimų su Sudanu dėl naftos tranzito sustabdyta naftos gavyba, kurios lygis anksčiau siekė 350 tūkst. barelių. Beje, rinkos dalyvių nuotaikas dar užvakar kiek pakėlė žaliavinės naftos atsargų per praėjusią savaitę sumažėjimas 0,2 mln. barelių. Tiesa, naftos produktų suvartojimas per paskutines keturias savaites buvo 4,6 proc. mažesnis nei prieš metus. Kaip visada, penktadienį naujienų agentūra „Bloomberg" paskelbė rinkos dalyvių apklausos dėl naftos kainų pokyčių per ateinančią savaitę rezultatus. 41 proc. apklaustųjų tikisi naftos brangimo, 32 proc. pigimo, o likę mano, kad didesnių kainos pokyčių nebus.