Penktadienį Vakarų Europos akcijų indeksai kopė aukštyn

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2012-02-20 10:29 Komentarai: (0)
Penktadienį JAV akcijos nežymiai brango. Dow Jones Industrial Average ir S&P 500 indeksai kilo 0,35 ir 0,23 proc., o Nasdaq Composite sumažėjo 0,27 proc. Praėjusią savaitę Nasdaq Composite indeksas kilo labiausiai – 1,7 proc., pasiekdamas 11 metų aukštumas. Dow Jones Industrial Average ir S&P 500 indeksai per savaitę fiksavo 1,2 ir 1,4 proc. teigiamus pokyčius. Nuo finansinės krizės įkarščio JAV akcijų biržų indeksai spėjo pakilti jau daugiau nei du kartus. Primename, kad šiandien prekyba JAV akcijų biržose nevyks, nes yra švenčiama Prezidento diena.

Vienos iš labiausiai brangusių akcijų penktadienį buvo į gamtinių dujų gavyba orientuotų bendrovių akcijos. Pavyzdžiui, „Chesapeake Energy Corporation“ akcijos pabrango beveik 4 proc. „First Solar Inc.“ akcijos pabrango daugiau nei 7 proc., kai įmonė paskelbė, jog pagaliau gavo leidimą statyti saulės jėgainę netoli Los Andželo miesto.

Sausį, palyginti su gruodžiu, vartotojų kainų indeksas pakilo 0,2 proc., nors buvo prognozuotas 0,3 proc. augimas. Per metus kainos išaugo 2,9 proc. ir tai buvo mažiausias metinis augimas nuo pat 2011 metų kovo. Prie lėtesnio kainų augimo prisidėjo žymiai sumažėjusi dujų kaina. Sausį pirmaujančių rodiklių indeksas padidėjo 0,4 proc. , t.y. mažiau nei tikėtasi. Teigiamus pokyčius lemia JAV stimuliuojanti monetarinė politika, atsigaunantis gamybos sektorius ir kylanti JAV akcijų rinka. Taip pat teigiamos įtakos turi ir stabiliai mažėjantis naujų bedarbių paraiškų skaičius ir nedarbo lygis.

Vakarų Europa

Penktadienį visų pagrindinių Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės lipo į viršų. Vokiečių DAX šoktelėjo 1,42 proc., prancūzų CAC 40 pakilo 1,37 proc., ispanų IBEX 1,16 proc. Prie indeksų kilimo labiausiai prisidėjo bankų akcijų brangimas. Investuotojų į bankus gretose vyravo teigiamos nuotaikos dėl Graikijos bei euro zonos veiksmų, kurie turėtų atvesti iki sprendimo suteikti šaliai naują paramos paketą pasirašymo šiandien. „Societe Generale“ akcijos pabrango 6,5 proc., „Banco Espirito Santo“ 5,5 proc., „Santander“ 2 proc. Augimu ypač pasižymėjo Graikijos bankų akcijos, o pats akcijų indeksas ASE pakilo 5 proc.

Šiandien euro zonos finansų ministrai susitinka Briuselyje 16.30 val. Lietuvos laiku. Tikimasi, kad šįkart susitikimas tikrai įvyks ir jis baigsis parašų padėjimu ant Graikijos skolos restruktūrizavimo sutarties. Beje, dar vakar euro zonos ministrai, Europos centrinio banko ir Tarptautinio Valiutos Fondo atstovai dalyvavo telekonferencijoje, kurioje diskutuota ar siūlomas pagalbos paketas iš tikro pagelbės šaliai.

Iš penktadienį labiausiai kitusių bendrovių akcijų kainų, reiktų išskirti didžiausios pasaulyje cemento gamintojos „Lafarge“ akcijų 8,3 proc. brangimą. Tokį kainos kilimą lėmė geresni negu tikėtasi bendrovės 2011 m. IV ketv. rezultatai bei jos planai toliau mažinti veiklos sąnaudas. Taip pat didelio dėmesio sulaukė ir tarptautinės su naftos gavyba susijusias paslaugas teikiančios bendrovės „Aker Solutions“ paskelbtas 20 proc. pelno augimas – jos akcijos Oslo biržoje šoktelėjo net 18 proc.

Azija

Šiandien Azijos regiono akcijų indeksai ir vėl kilo. Investuotojai teigiamai sureagavo į savaitgalį pasirodžiusią žinią, kad Kinijos centrinis bankas nuo vasario 24 dienos bankams sumažins privalomųjų rezervų normą. Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šiandien kilo 0,84 proc., o Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė padidėjo 1,09 proc.

Kinijos liaudies banko sprendimas puse procento, t.y. iki 20,5 proc. sumažinti privalomų rezervų normą bankams atlaisvins 63,5 mlrd. JAV dolerių, kurie bus panaudoti investicijoms bei paskoloms. Bankų „HSBC Holdings Ltd.“ ir „Bank of China Ltd.“ akcijos brango daugiau kaip 1 proc. Kinijos nekilnojamojo turto sektoriaus bendrovių akcijos taip pat žymiai brango, nepaisant vyriausybės pranešimo, kad sausio mėnesį namų kainos krito visuose 70 miestų, kuriuose skaičiuojami šie duomenys. „Agile Property Holdings Ltd.“ akcijų kaina pašoko net 7,2 proc., o „China Overseas Land & Investment Ltd.” akcijų kaina padidėjo 1,8 proc.

Baltijos šalys

Penktadienį Baltijos akcijų indeksų kryptys išsiskyrė. Labiausiai padidėjo Talino akcijų indeksas – 1,58 proc., o Rygos indeksas sumažėjo 0,45 proc. Didelėmis apyvartomis išsiskyrė tiek Talino, tiek Vilniaus akcijų biržos, kur akcijų perleista už 980 ir 608 tūkst. eurų. Didelis pardavėjų, prekiaujančių per vieną iš estų biržos tarpininkų, spaudimas buvo jaučiamas prekyboje „Aprangos“, „Lietuvos dujų“ ir LESTO akcijomis. Taip pat aktyvūs pardavėjai buvo ir prekyboje „Klaipėdos naftos“ akcijomis. Šiandien 2011 metų finansiniu rezultatus turėtų pristatyti „Šiaulių bankas“.

Penktadienį statistikos departamentas skelbė 2011 m. ir 2011 m. IV ketv. nedarbo duomenis. Paskutinį praėjusių metų ketvirtį nedarbo lygis siekė 13,9 proc. ir sumažino vidutinį 2011 metų nedarbo lygį iki 15,4 proc. Džiugu, kad ilgalaikio nedarbo lygis 2011 m. IV ketv. susitraukė iki 7,1 proc. Matoma gerėjanti situacija darbo rinkoje, tačiau radikalaus pagerėjimo ir nedarbo lygio sugrįžimo iki prieškrizinių žemumų tikėtis kol kas sunku dėl neapibrėžtos situacijos euro zonoje ir ekonomikos lėtėjimo kitose pasaulio ekonomikose.

Žaliavos

Penktadienį „WTI“ nafta „NYMEX“ biržoje toliau brango ir pakilo iki aukščiausio lygio per pastaruosius devynis mėnesius. Naftos brangimą labiausiai skatino teigiamos naujienos finansų rinkose, susijusios su artėjančiu Graikijos skolų restruktūrizavimo patvirtinimu. Ši savaitė naftos rinkoje prasidėjo neramiai – sekmadienį Iranas oficialiai patvirtino, kad nutraukė naftos pardavimą Prancūzijai ir Jungtinei Karalystei. Kitoms ES šalims Iranas naftą dar tiekia. Anot šalies atstovų, Iranas susirado kitų naftos pirkėjų, todėl nusprendė nutraukti naftos tiekimą kai kurioms šalims anksčiau nei jos pačios atsisakys naftos. Prancūzų „Total“ patvirtino, kad bendrovė jau prieš kelias dienas nustojo pirkusi naftą iš Irano. Jungtinės Karalystės „Royal Dutch Shell“ kol kas nepatvirtino apie naftos pirkimo sustabdymą. Tikėtina, kad Iranas didins naftos tiekimą Kinijai ir palaipsniui mažins naftos pardavimus likusioms ES valstybėms.
 
Dar nėra komentarų