Praeitą savaitę JAV akcijų indeksai užbaigė kilimu

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2012-03-12 10:23 Komentarai: (0)
Praėjusią savaitę indeksai JAV akcijų biržose iš eilės augo paskutines tris dienas. Niujorko akcijų biržoje kiekvienai pingančiai akcijai teko dvi brangstančios. S&P 500 ir Dow Jones Industrial Average indeksai padidėjo 0,36 ir 0,11 proc. Nasdaq indeksas padidėjo labiausiai – 0,6 proc. S&P 500 ir Nasdaq indeksai kilo jau ketvirtą savaitę iš eilės. Per savaitę Dow Jones Industrial Average reikšmė sumažėjo 0,4 proc., o S&P 500 ir Nasdaq padidėjo 0,1 ir 0,6 proc.

Penktadienį labiausiai brango informacinių technologijų bendrovių akcijos. Išsiskyrė puslaidininkių gamyba ir kompiuterinių technologijų kūrimu užsiimančios bendrovės. „Texas Instruments Inc.“ akcijos pigo apie 1 proc. Tokią investuotojų reakciją lėmė sumažintos bendrovės prognozės 2012 metams.

Vasarį, palyginti su sausiu, nedarbo lygis JAV liko nepakitęs ir siekė 8,3 proc. Praėjusį mėnesį dirbančiųjų ne žemės ūkio sektoriuje padaugėjo 227 tūkst., nors buvo tikėtasi mažesnio pokyčio – 210 tūkst. JAV prekybos deficitas išaugo iki 52,6 mlrd. JAV dolerių, t.y. iki aukščiausio lygio nuo 2008 metų spalio. Labiausiai tai lėmė 2,1 proc. augęs importas iki 233,4 mlrd. JAV dolerių.

Vakarų Europa

Per savaitę Vakarų Europos akcijų indeksai sumažėjo. Penktadienį investuotojų nuotaikos vis dėlto buvo pakilios – geresni nei tikėtasi JAV darbo rinkos duomenys suteikė vilčių dėl pasaulio ekonomikos būklės. Savaitės pabaigoje rinkas įkvėpė pakankamos privačių investuotojų dalies pritarimas siūlomai Graikijos skolos pakeitimo schemai. Šiuo metu investuotojams aktualus klausimas ar šis įvykis bus užskaitytas kaip draudiminis tiems, kurie pirko draudimo nuo bankroto apsikeitimo sandorius (angl. credit default swaps).

Ateities sandoriai šįryt Europoje rodo neigiamą rinkų kryptį. Nors pasaulio makroekonominiai rodikliai nesuteikia pernelyg daug pagrindo nerimauti, euro zonos ekonomikos perspektyvų klausimas lieka pagrindu padidintam neapibrėžtumui rinkose.

Vokietijos eksportas sausio mėnesį padidėjo 2,3 proc., palyginti su 2 proc. prognozuotu tempu. Tokie pokyčiai leidžia manyti, kad užsienio paklausa nėra blogos būklės. O Vokietijai, kuri yra stipriausia regiono ekonomika, 2012 metus gali pasisekti išgyventi geriau nei bendrai visai euro zonai.

Azija

Naują savaitę Azijos akcijų indeksai pradėjo krisdami. Investuotojų pesimizmą paskatino vasario mėnesio statistika, bylojanti didžiausią mėnesinį Kinijos užsienio prekybos deficitą per pastaruosius 12 metų. Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šiandien krito 0,91 proc., o Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė sumažėjo 0,33 proc.

Šiandien investuotojai reagavo į makroekonomines naujienas. Vasario mėnesį eksporto apimtys Kinijoje padidėjo 18,4 proc., palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, bet importas išaugo net 39,6 proc. Užsienio prekybos deficitas siekė net 31,48 mlrd. JAV dolerių, nors analitikai tikėjosi daugiau kaip triskart mažesnio deficito. Didžiulį importo apimčių padidėjimą galima sieti sezoniškumu, mat įmonės metų pradžioje dažnai didina savo atsargas. Reaguodami į duomenis investuotojai pardavinėjo uostų operatorių ir transportavimo sektorių bendrovių akcijas.

Japonija paskelbė geresnius nei laukta įrengimų užsakymų duomenis. Sausio mėnesį užsakymų pagausėjo 5,7 proc., palyginti su atitinkamu laikotarpiu 2011 metais. Palyginti su ankstesniu mėnesiu užsakymų skaičius išaugo 3,4 proc.

Baltijos šalys

Penktadienį Taline ir Vilniuje akcijų atitinkamai perleista už daugiau nei 600 tūkst. eurų. Rygoje prekyba vyko labai vangiai. Penktadienį visi trys Baltijos akcijų biržų indeksai augo. Per praėjusią savaitę Talino akcijų biržos indeksas sumažėjo 0,75 proc., o Vilniaus ir Rygos kiek mažiau – 0,28 ir 0,02 proc. Kiek neįprastas investuotojų aktyvumas buvo jaučiamas prekyboje „Snaigės“ akcijomis, kurių perleista už 34 tūkst. eurų, o akcijos pabrango beveik 1 proc. Iš rinkos dalyvių reakcijos tikriausiai artimiausiu metu galime tikėtis naujienų dėl oficialaus pasiūlymo supirkti likusias „Snaigės“. Per paskutinę savaitę šios akcijos pabrango daugiau nei 3 proc. ir yra aktyviai perkamos per vieną estų tarpininką.

Latvijos ir Estijos 2011 m. IV ketv. BVP buvo patikslinti į geresniąją pusę. Latvijos ekonomika paskutinį praėjusių metų ketvirtį augo 5,7 proc. (pirminiai skaičiavimai rodė 5,0 proc.), Estijos ekonomika – 4,5 proc. (4,0 proc.). Metų pabaigoje Baltijos šalių BVP augimas pradėjo prarasti pagreitį tiek dėl didesnės palyginamosios bazės, tiek dėl lėtėjančios euro zonos ekonomikos. Vis dėlto, Estijos ekonomika praėjusiais metais buvo Europos Sąjungos lyderė pagal BVP plėtrą, kuri siekė 7,6 proc. Latvijos BVP 2011 metais taip pat augo sparčiai – 5,5 proc. Šiemet visoms trims Baltijos šalims prognozuojamas tolesnis augimo lėtėjimas. Lietuvos ir Latvijos BVP 2012 metais gali augti 2,0 proc., Estijos – 3,0 proc. nors rinkoje galima rasti ir pesimistiškesnių prognozių. Pavyzdžiui Europos Komisija tikisi tik 1,2 proc. Estijos ekonomikos plėtros šiemet.

Vidurio ir Rytų Europa

Iš Lenkijos pinigų politikos atstovų atsklido žinutė, apie tai, kad tikėtiną bazinės palūkanų normos mažinimą šiemet. Kovo 7 d. posėdžiavęs Centrinis bankas dėl vis dar tvirto ekonomikos augimo ir tebesilaikančios infliacijos paliko galioti tą pat 4,5 proc. palūkanų normą. Tačiau šiemet prognozuojama lėtesnė plėtra gali paskatinti pinigų politikos formuotojus žengti žingsnį sąlygų švelninimo link.

Žaliavos

Paskutinę praėjusios savaitės dieną „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje augo trečią dieną iš eilės. Prekybos metu kaina trumpam buvo išaugusi ir aukščiau 108 JAV dolerių už barelį. Džiugesio rinkai penktadienį suteikė teigiamos nuotaikos dėl Graikijos privačių kreditorių sutikimo restruktūrizuoti šalies skolą bei geresni nei tikėtasi JAV darbo rinkos vasario mėn. rezultatai. Naftos kainai kilti nesutrukdė ir stiprėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu. Be to, investuotojai labai nesikrimto ir dėl OPEC sumažintos naftos paklausos pasaulyje prognozės 130 tūkst. barelių per dieną šiais metais. Dabar organizacija laukia vidutinės 88,63 mln. barelių per dieną naftos paklausos. Kaip ir kitos pagrindinės naftos rinkos pokyčius prognozuojančios agentūros, OPEC mažina prognozes dėl lėtesnio pagrindinių pasaulio ekonomikų augimo lūkesčių. Beje, šiandien ryte pranešta, kad Kinijos žaliavinės naftos importas vasario mėn. sudarė 5,95 mln. barelių per dieną ir buvo net 18,5 proc. didesnis nei prieš metus. Tokios importo apimtys yra rekordinės. Tiesa, daugiausia prie tokio importo augimo prisidėjo nauji naftos perdirbimo gamyklų pajėgumai šalyje.
 
Dar nėra komentarų