„Apple Inc.“ įmonės akcijos nuo balandžio pabaigos atpigusios 12 proc. vakar dienos prekybos sesijoje kilo 5,83 proc. iki 561,28 JAV dolerių už akciją kainos. Anksčiau pasirodę pranešimai, kad mobiliųjų tinklų operatoriai gali nutraukti subsidijas „iPhone“ išmaniesiems telefonams buvo paneigti „Goldman Sachs“ analitikų. Taip pat paneigti teiginiai jog 28-nanometrų mikroschemų trūkumas sulėtins iPhone tiekimą.
„Facebook Inc.“ akcijų kaina smuko 10,99 proc. iki 34,03 JAV dolerių už paprastąją akciją – žemiau pirminio viešojo platinimo kainos. Jau penktadienio sesijoje jautėsi silpna paklausa, kuri lėmė akcijos kainos uždarymą tik su 1 proc. teigiamu pokyčiu.
Vakarų Europa
Pirmąją praėjusios savaitės dieną dauguma Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmių pagaliau pakilo. Vokiečių indekso „DAX“ reikšmė padidėjo 0,95 proc., britų „FTSE“ išaugo 0,7 proc., prancūzų „CAC 40“ 0,64 proc. Tiesa, ispanų indeksas „IBEX 35“ krito 0,65 proc., graikų „ASE“ 1,01 proc. Teigiamą įtaką akcijų kainų atšokimui turėjo Kinijos premjero užuominos apie papildomas ekonomikos skatinimo programas bei G-8 šalių susitikimo komentarai dėl Graikijos išsaugojimo euro zonoje. Be to, natūralaus techninio atšokimo reikėjo laukti, investuotojams sugrįžtant prie nepelnytai atpigusių bendrovių akcijų.
Vakar Berlyne pirmą kartą susitiko naujasis Prancūzų finansų ministras su tokias pat pareigas einančiu Vokietijos atstovu. Po susitikimo abu užsiminė apie konstruktyvias bei draugiškas derybas, tačiau pripažįstama, kad abu turi skirtingus požiūrius į euro zonos problemų sprendimo galimybes. Jų susitikimas turi padėti pagrindą rytoj vyksiančiam euro zonos vadovų susitikimui, kuriame daugiausia dėmesio, matyt, bus skiriama bandymams įkalbėti Vokietiją dėl pritarimo euro zonos bendrų obligacijų leidimui.
Iš labiausiai vakar kilusių akcijų reiktų išskirti automobilių gamintojų vertybinius popierius. Pavyzdžiui, „Renault“ akcijų kaina augo 4,7 proc., „Fiat“ padidėjo 8,6 proc. po to, kai buvo pagerintos rekomendacijos šioms akcijoms. Britų bankas „Barclays“ šoktelėjo 2,2 proc. pranešus apie jo planus parduoti turimą fondų valdymo bendrovę „BlackRock“ už 6,1 mlrd. JAV dolerių. Ketvirtos pagal dydį alkoholinių gėrimų gamintojos „Carlsberg“ akcijos krito 5,9 proc. po to, kai „ING Group“ pakeitė kainos rekomendaciją į parduoti.
Azija
Šiandien Azijos akcijų rinkose nuotaikos buvo žymiai optimistiškesnės nei praėjusią savaitę. Kinijos akcijų indeksas CSI 300 padidėjo 0,73 proc., Honkongo ir Japonijos akcijų indeksai kilo beveik procentu, o Pietų Korėjos akcijų indeksas Kospi 200 pašoko net 1,46 proc.
Šiandien brango beveik visų sektorių bendrovių akcijos. Pavyzdžiui, Kinijos nekilnojamojo turto vystytojų „Agile Property Holdings Ltd.“ ir „China Resources Land Ltd.“ akcijų kainos pašoko daugiau kap 4 proc. Technologijų sektoriaus bendrovių akcijų kainos taip pat kilo daugiau negu indekso reikšmė. „LG Electronics Inc.“ akcijos kaina pašoko 5,6 proc. Taip pat išsiskyrė žaliavų ir energetinių resursų gavyba ir perdirbimu užsiimančių bendrovių akcijų kainų šuoliai.
Baltijos šalys
Pirmadienio prekybos sesija Baltijos akcijų biržose pasižymėjo pozityviomis nuotaikomis. Rygos akcijų biržos indeksas padidėjo 2,02 proc., o Vilniaus ir Talino indeksai – 0,66 ir 0,02 proc. Vilniuje akcijų apyvarta ir vėl viršijo 1 mln. eurų. Šiandien vyks visuotinis „Tallinna Vesi“ akcininkų susirinkimas, kuriame vienas iš aptariamų klausimų yra pelno paskirstymas. Siūloma, kad dividendams turėtų būti skirta 16 mln. eurų, t.y. 0,84 euro vienai paprastajai vardinei akcijai.
Lietuvoje pramonės produkcijos apimtys padidėjo jau ketvirtą mėnesį iš eilės. Balandį apimtys išaugo 6,8 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje sugebėjo pakilti po šešių iš eilės dienų matyto kainos kritimo. Teigiamą kainos pokytį padėjo pasiekti palankesnės nuotaikos finansų rinkose, lūkesčiai, kad Kinijoje bus imtasi daugiau ekonomikos skatinimo priemonių bei G-8 šalių išreikšta parama Graikijai dėl jos išlikimo euro zonoje. Akivaizdu, kad naftos kainos kritimas buvo labai stiprus per pastarąsias savaites, todėl tam tikras atokvėpis turi būti, tad kartu realu, kad nusmukus kainai ims gausėti pirkėjų. Daug dėmesio ryt turėtų sulaukti rytoj Bagdade įvyksiantis JAV, Jungtinės Karalystės, Rusijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Kinijos atstovų susitikimas su Irano vadovais dėl pastarosios šalies vykdomos branduolinės programos. Anot spaudos, mažai tikėtina, kad JAV galėtų švelninti savo toną Irano atžvilgiu, tad jokių apribojimų šiai šaliai nebus nuimta. Šiandien vėlai vakare Amerikos naftos institutas skelbs naftos atsargų pokyčių ataskaitą. Laukiama, kad žaliavinės naftos atsargos vėl padidėjo apie 1,5 mln. barelių. Jeigu tokie pokyčių lūkesčiai pasiteisins, tai neleis naftos kainai parodyti didesnio atšokimo.