![](datas/img/news/images/m/markets_chart.jpg)
FED duomenimis JAV pramonės produkcijos gamyba lapkričio mėn. augo labiausiai per pastaruosius dvejus metus. Produkcijos augimas lapkritį siekė 1,1 proc. lyginant su 0,7 proc. smukimu spalio mėn. Vartotojų kainos lapkričio mėnesį nukrito 0,3 proc. Tokio vartotojų kainų indekso pokyčio priežastimi laikomas degalų kainų kritimas.
Ketvirtadienį „Adobe Systems Inc.“ paskelbusi analitikų lūkesčius viršijusius finansinius rezultatus, penktadienio prekybos sesijos metu brango beveik 6 proc. Labiausiai vertinamos bendrovės pasaulyje „Apple Inc.“ akcijų kaina smuko daugiau kaip 4 proc. po pranešimų, kad „UBS“ sumažino bendrovės akcijų tikslinę kainą.
Vakarų Europa
Paskutinę praėjusios savaitės prekybos sesiją daugiau Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmių augo nei krito. Tiesa, Eurostoxx 600 indekso reikšmė nusileido 0,1 proc. Vokietijos DAX indekso reikšmė padidėjo 0,19 proc., Ispanijos IBEX 35 pakilo 0,09 proc., o Prancūzijos CAC 40 liko nepakitęs. Britų FTSE 100 indekso reikšmė krito nedaug - 0,13 proc. Ir vėl daugiausia investuotojai senajame žemyne kreipė akis į kitą Atlanto pusę, kurioje vyksta derybos dėl JAV kitų metų biudžeto, bei tariamasi, kaip išvengti automatiškai nuo naujų metų pasibaigiančių mokestinių lengvatų padarinių. Tiesa, ir pačioje Europoje penktadienį buvo skelbta nemažai makroekonominių rodiklių.
Pranešta, kad preliminariai euro zonos pirkimų vadybininkų indekso reikšmė gruodį padidėjo nuo 46,5 iki 47,3 punkto, bei viršijo analitikų lūkesčius. Pirkimai suaktyvėjo tiek paslaugų, tiek ir gamybos pramonės sektoriuose. Tiesa, reikšmė, mažesnė nei 50 punktų, rodo metinį aktyvumo smukimą, tad IV ketv. lūkesčiai dėl euro zonos ekonomikos pokyčių lieka ganėtinai kuklūs. Penktadienį skelbtas ir vartotojų kainų indekso reikšmės pasikeitimas per lapkričio mėn. Metinis infliacijos lygis sumažėjo iki 1,4 proc., o per lapkritį kainos susitraukė 0,2 proc. Naujų automobilių pardavimų metinis kritimas lapkritį euro zonoje sudarė 14,3 proc. Artimiausiu metu nelaukiama pirkėjų aktyvumo, tad automobilių gamybos pramonei bent jau artimiausi metai bus ganėtinai sudėtingi.
Iš labiau judėjusių akcijų galima išskirti „Alcatel-Lucent“, vienos didžiausių telekomunikacijų bendrovės pasaulyje, akcijas, pabrangusias 7 proc. Bendrovė pranešė gavusi sindikuotą 2,1 mlrd. JAV dolerių paskolą iš „Goldman Sachs“ ir „Credit Suisse“ siekdama tęsti veiklos restruktūrizavimą, kuris yra būtinas įmonei išlikti. Įmonės finansinė padėtis yra labai sudėtinga, esant milžiniškai konkurencijai iš tokių rinkos žaidėjų kaip „Huawe Technologies“ ar „Cisco Systems“.
Azija
Sekmadienį Japonijoje vyko visuotiniai parlamento rinkimai, kuriuose didele persvara laimėjo Liberalų Demokratų Partija (toliau LDP). Naujajai valdžiai užteks vietų parlamente, kad galėtų priimti palankius sprendimus. LDP rinkėjams žadėjo, kad ir toliau skatins Japonijos centrinį banką mažinti palūkanų normą. Taip pat iš naujojo ministro pirmininko tikimasi agresyvesnių veiksmų prieš Kiniją, su kuria neseniai įvyko nesusipratimas dėl teritorijų.
Japonijos rinkos teigiamai reagavo į rinkimų rezultatus, Nikkei 225 indeksas augo 0,94 proc. Jenos vertė pirmadienio rytą smuko. LDP vadovas, Shinzo Abe, sakė, kad Japonijai svarbu turėti dar silpnesnę jeną tam, kad šalies eksporto kainos būtų labiau konkurencingos rinkoje.
Baltijos šalys
Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius pranešė, kad Lietuva bus dvylikta Europos Sąjungos šalis, kuri įsives finansinių sandorių mokestį. Sausio mėnesį Vyriausybė apsvarstys šį klausimą ir praneš savo sprendimą.
Žaliavos
Penktadienį, po geresnių nei tikėtasi JAV ir Kinijos gamybos duomenų, naftos kaina stiebėsi į viršų. JAV pramonės produkcija lapkritį augo labiausiai per pastaruosius dvejus metus. Gamybai augant didžiausiose pasaulio naftos vartotojų šalyse, WTI naftos kaina šoktelėjo 1,06 proc. iki 86,79 JAV dolerių už barelį, o Brent rūšies naftos kaina augo dar labiau - 1,50 proc. iki 109,58 JAV dolerių už barelį.