Pensijų kaupimo reforma – kartų karas

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: "Investuok" Data: 2012-12-29 10:11 Komentarai: (16)
Amerikiečių filmo „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ pavadinimą sau pritaiko ir dabartiniai, ir būsimieji Lietuvos pensininkai. Nuolat keičiami pensijų kaupimo įstatymai varo į neviltį ne tik besirūpinančius savo senatve, bet ir pensijų fondų valdytojus. Pastarieji atvirai prabyla: dėl laikino populiarumo valdžia pataikauja didžiausiai savo elektorato daliai – pensininkams, tačiau tinkamai nesirūpina būsimų pensininkų interesais.

Po daugiau kaip metus trukusių valdžios, finansų specialistų ir visuomenės diskusijų Seime buvo patvirtintos Pensijų reformos ir Pensijų kaupimo įstatymų pataisos, kurios leis keisti pensijų kaupimo sistemą jau nuo 2013 m. sausio 1 d.

Blogai, bet geriau

„Seime buvo įvairių svarstymų ir pasiūlymų, nepalankių antrosios pakopos pensijų fondų dalyviams, tačiau galima sakyti, kad valdžia pasirinko mažiausią blogybę iš visų galimų“, – apie dar kartą reformuotą pensijų kaupimo sistemą žurnalui „Investuok“ kalbėjo Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas.

Anot jo, belieka džiaugtis, kad valdžia turėjo valios bent šiek tiek padidinti per ekonomikos krizę sumažintas bazines įmokas į privačius pensijų fondus. 2012 m. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba („Sodra“) į kaupiančiųjų sąskaitas privačiuose fonduose pervesdavo 1,5 % jai sumokėtų mokesčių, nuo 2013 m. pervedama iki 2,5 %, nuo 2014 m. – 2 %, o nuo 2020 m. įmokas planuojama padidinti iki 3,5 %.

„Matome, kad nors ir lėtai, bet judame į būsimiems pensininkams palankią pusę. Tačiau reikia pabrėžti, kad dar pernai birželio pabaigoje Konstitucinis Teismas priminė Vyriausybės pareigą krizei pasibaigus atkurti įmokas iki prieš krizę buvusių 5,5 %“, – pabrėžė Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas.

„Sodroje“ – ribotos galimybės

Nors valdžios sluoksniai ir nesutaria, kaupiantieji nuo sausio 1 d. turi tris galimybes pasirinkti: visiškai grįžti į „Sodros“ sistemą, privačiuose fonduose kaupti minimaliai ir maksimaliai.

„Ar žmogus turės didesnes pajamas senatvėje, ar liks „Sodroje“ ir tikėsis pragyventi tik iš valstybinės pensijos, priklausys nuo jo paties“, – teigia „MP Pension Funds Baltic“ generalinis direktorius Ramūnas Stankevičius.

Remiantis nauja tvarka, pasirinkusieji grįžti į „Sodrą“ senatvėje gali tikėtis pensiją gauti tik iš „Sodros“. Lėšos, kurios jau yra pensijų kaupimo sąskaitoje, nebebūtų papildomos įmokomis ir toliau būtų investuojamos iki pensinio amžiaus.

„Nežinau, kuriems iš pensijų fondų dalyvių tokia alternatyva būtų naudinga. Kaip jau skelbta, kitąmet prognozuojamas „Sodros“ biudžeto deficitas sudarys 1,7 mlrd. litų, 2013 m. pabaigoje fondo sukaupta bendra skola turėtų siekti 11,3 mlrd. litų, o „Sodros“ pajamos – 12,2 mlrd. litų. Taigi „Sodra“ jau gyvena vienais metais į priekį. Kuo toliau, tuo didesnis bus „Sodros“ biudžeto deficitas, todėl žmogus, pasirinkęs grįžti į valstybinę sistemą, liks be papildomo pajamų šaltinio senatvėje“, – pabrėžė R. Stankevičius.

Kaip vieną iš pensijų kaupimo reformos naujovių ekspertai nurodo kaupimo galimybę papildomai primokant gauti dar ir valstybės paramą. Nuo 2013 m. balandžio 1 d. iki rugsėjo 1 d. pensijų fondų dalyviai turės apsispręsti, ar norės papildomai primokėti iš savo lėšų kaupiamai pensijai. Apsisprendę, kad dalis jų darbo užmokesčio būtų pervedama į pensijų fondą, vėliau šito atsisakyti nebegalės.

Siūlo kitas alternatyvas

Vienas iš galimų variantų – vadinamasis minimalus kaupimas, kuris pradės veikti 2014 m. sausio 1 d. Pasirinkęs tokį modelį kiekvienas į savo sąskaitą pensijų fonde privalės kas mėnesį pervesti 1 % darbo užmokesčio ir valstybė jam papildomai perves dar 1 % vidutinio šalies darbo užmokesčio. Tuomet į pensijų sąskaitą nuo 2014 m. iš viso būtų pervedama 2+1+1 %.

„Ši alternatyva šiek tiek geresnė nei likti vien „Sodros“ sistemoje, tačiau taip pat tik šiek tiek didina pajamų dydį senatvėje. Vidutinį darbo užmokestį gaunančiam žmogui, kaupiančiam pensijų sistemoje 30 metų, pensija didėtų apie 150 litų per mėnesį“, – skaičiavo R. Stankevičius.

Dar viena galimybė kaupiantiesiems – maksimalus kaupimas, dar vadinamas sistema „2+2+2“. Ją sudaro trys skirtingos dalys, pervedamos iš skirtingų šaltinių. Pirmieji 2 % – tai įmoka, pervedama į pensijų kaupimo sąskaitą iš „Sodros“, kiti 2 % – savanoriška papildomai mokama įmoka nuo apmokestinamų žmogaus pajamų, ir paskutiniai 2 % – papildomas valstybės skatinimas, skaičiuojamas pagal vidutinį šalies darbo užmokestį ir pervedamas iš valstybės biudžeto.

„Ši sistema gali gerokai padidinti žmogaus pajamas senatvėje, žinoma, jei žmogus pats to norės. Ji vidutines pajamas gaunančiam žmogui, kaupiančiam 30 metų, senatvės pensiją gali padidinti beveik 70 % – nuo 712 litų (pensijos dydžio, kurį jis gautų likęs „Sodroje“) iki 1 196 litų kas mėnesį.

Įmoka gali kilti iki 8,5 %

Būtina pabrėžti, kad nauji pensijų sistemos dalyviai, sudarę sutartis nuo 2013 m., iš karto bus įtraukti į maksimalaus kaupimo sistemą „2+2+2“, ja remiantis mokės papildomas įmokas ir gaus skatinimą iš valstybės.

„Vertindami naująją pensijų kaupimo sistemą turime atsižvelgti į tai, kad ji turės skirtingą poveikį įvairias pajamas gaunančioms žmonių grupėms. Pirmas aspektas, į kurį turėtų atsižvelgti darbuotojai, – kad, prisidėjus 1 % apmokestinamųjų pajamų, gaunamos pajamos atskaičius mokesčius mažės tik 0,5 %. Pavyzdžiui, vidutinį darbo užmokestį – 2139 litus – iki mokesčių, arba 1655,24 lito atskaičius mokesčius, gaunančiam asmeniui papildomai į pensijų sąskaitą pervedama 1 % apmokestinamųjų pajamų įmoka sudarys 21,39 lito, o atlyginimas sumažės tik 16,55 lito“, – pensijų kaupimo naudą įvertina R. Stankevičius.

Mažesnes pajamas, pavyzdžiui, minimalų darbo užmokestį, gaunantiems asmenims pensijų kaupimo nauda tampa dar didesnė. Jiems pridedant 7,15 lito į pensijų fondus bus pervedama 8,5+8,5 lito, iš viso 17 litų. Taigi bendra įmoka į pensijų fondus minimalų darbo užmokestį gaunančiam asmeniui 2030 m. gali sudaryti net 8,5 % apmokestinamų pajamų.

Nuo 2014 m. bus skiriamos papildomos įmokos – 2 % vidutinio šalies darbo užmokesčio dydžio – vienam iš tėvų, kurie augins vaiką iki trejų metų ir gaus motinystės (tėvystės) pašalpą arba bus draudžiami pensijai gauti valstybės lėšomis. Vienam iš tėvų, auginančiam daugiau negu vieną vaiką iki 3 metų, pensijų įmoka bus pervedama už kiekvieną vaiką.

Priversti gyventi viltimi

M. Kalesinskas įžvelgia ir daugiau naujos pensijų kaupimo tvarkos trūkumų, kurie turės įtakos būsimųjų pensininkų senatvei.

„Tikėtina, kad dauguma kaupiančiųjų nepriims jokio sprendimo įsigaliojus naujai sistemai, t. y. nemokės papildomų įmokų ir tiesiog liks prie tos kaupimo dalies, kuri bus pervedama iš sumokamų socialinio draudimo mokesčių. Tačiau ji tikrai nepakankama, kad net per ilgą laiką būtų galima sukaupti reikiamą sumą. Tai tokia maža suma, kad net dabar pradėjęs kaupti jaunas žmogus tikrai neturės galimybių sukaupti pakankamos sumos, galinčios užtikrinti orią senatvę. Visiems kaupiantiesiems į ateitį belieka žvelgti su viltimi, tikintis, kad tas procentas, gerėjant šalies ekonomikos būklei, bus didinamas. Bet jei visą laiką įmokos į pensijų fondus svyruos apie 2 %, nieko gero kaupiantiesiems tikėtis nereikėtų ir beliks konstatuoti, kad pensijų kaupimo sistema nepasiteisina. Pasaulio praktika rodo, kad siekiant oraus pragyvenimo senatvėje reikėtų kas mėnesį atidėti apie 10 % pajamų, tačiau tai reikėtų daryti 20–30 metų, o gal ir dar ilgiau“, – pabrėžė pašnekovas.


Robertas Kartavičius, žurnalas „Investuok“

Panašūs straipsniai:

(pensija,fondai,sodra)

2025-01-10 » Investuotojai atsiėmė lėšas ir Amerikos akcijų fondų
2025-01-07 » Rekordinis ETF populiarumas
2024-12-10 » Baltijos šalyse veikiantis „EfTEN Real Estate Fund“ papildomo akcijų siūlymo metu pritraukė 11,8 mln. eurų
2024-11-08 » Baltijos šalyse veikiančio „EfTEN Real Estate Fund“ devynių mėnesių pelnas viršijo 10 mln. eurų
2024-02-07 » Praėjusiais metais ETF rinka fiksavo augimą
2018-11-15 » Nauja pensijų išmokų tvarka ir atsakymas į vieną opiausių klausimų
2018-05-07 » Įmokų į pensijų fondus mažinimas bus kompensuojamas galimybe mokėti patiems?
2018-05-04 » Sodros įmokų sujungimas – vieni pliusai ir jokių minusų
2018-02-26 » Bendrovė „Novaturas“ skelbia prospektą ir pirminio viešojo siūlymo pradžią
2017-12-20 » Ilgalaikiam taupymui – investicinės sąskaitos

 
1.   Parašė lorpak   2012-12-30 11:25  

Ydinga antraštė.... iš kur kartų karas? Esamieji pensininkai irgi išlaikė savo vyresnę generaciją...
Kas eskaluoja karą....?

 
2.   Parašė sausuolis   2012-12-30 11:55  

Pasigedau konkreciu "zingsniu" aprasymo. Kada as turiu eiti i savo "pensiju imone",kad pasirinkti viena is variantu?

 
3.   Parašė lorpak   2012-12-30 12:17  

...kur beeitum - niekas nieko tau negarantuos.... Jų tikslas tave melžti, o ne aprūpinti.

 
4.   Parašė Karolisss   2012-12-30 12:47  

Kiekvienas pereinantis i pensiju fondus dar labiau klampina valstybe. Tuo viskas ir pasakyta.

 
5.   Parašė Niekas   2012-12-30 15:48  

Na kai tautos toks kiauras poziuris, tai nera ko noreti, kad valstybeje kas nors bent kiek geriau butu...

 
6.   Parašė lorpak   2012-12-30 16:44  

....bus ne į temą...

...tu atskiri valstybę nuo tautos... Kas pirma - višta ar kiaušinis, tauta ar valstybė....?

.... O juk valstybė kurta tarnauti, būtent tarnauti tautai....., bet užsimiršo..... Gal atsiras , kas primena?

 
7.   Parašė bukanierius   2012-12-30 17:22  

tie šivos raki protą matomai sudžiovino

pirma buvo tauta (gentis) kuri įkūrė daug/vieną valstybių/ę kurios laikui bėgant apsijungė (arba išsiskaidė) taigi:
tauta (gentis) yra kiaušinis, o valstybė višta
kam nuo to bus lengviau nežinau

ir bent aš neblogai jaučiuos kai valstybė man nebaladoja į langus su pasiūlymu tarnauti

 
8.   Parašė Žilvis   2012-12-30 17:24  

lorpak, kara tarp kartu kuria valdzia.
Jei butum susipazines su soc. draudimo modelio istorija zinotum, kad pradejus rinkti si mokesti tuomeciams darbininkams (dabartiniams pensininkams) buvo zadama, kad is ju sumoketu tada pinigu jie gales ateityje (pasieke pensini amziu) pragyventi. Deja, kaip matome realybe visai kitokia. Valdzia pinigus surinkt surinko labai operatyviai, bet ju niekur neinvestavo o tiesiog prauliavojo (skirdami ivairias subsidijas, PVM lengvatas, gerindamiesi rinkejams ar kitaip neatsakingai leisdami biudzeto lesas, bet tik ne atidedami ir kaupdami pinigus busimoms pensijoms) ir todel jie nieko dabar nesukaupe ir gauna tik tiek kiek SoDra yra "pajegi" moketi (t.y. kiek ja dotuoja is valstybes biudzeto).
Griztant prie dabartiniu dirbanciuju jie mato, kaip neefektyviai buvo "kaupti" ju tevu pinigai, todel kad apsaugotu bent savo ateiti jie pereina i II pakopos pensiju sistema. Taciau cia pasidaro idomu, kadangi valdziai issvaiscius anksciau rinktus pinigus (kitaip ir nepavadinsi, nes pinigai buvo naudojami visiskai ne taip kaip buvo zadeta juos renkant) jie negali sumoketi dabartiniams pensininkams niekaip kitaip kaip tik imdami is dabartiniu dirbanciuju (ir automatiskai ju pinigai vel gi nebera kaupiami ir investuojami, o tiesiog isleidziami moketi pensijoms) valdzia sugalvoja apkaltinti, kad dabar nenorintys likti SoDroje vagia is tevu, nors paradoksas paradoksas - valdzia tuos pinigus pati is ju pasiemusi isleido, o kad niekas nesuprastu kas atsitiko apkaltina butent dirbanciuosius.

Moralas trumpai - netikek ka kalba valdzia, o galvok savo galva.

As perejau i II pakopa kai tik atsirado tokia galimybe ir labai dziaugiuosi (kad ir koki niekinga procenta ten perveda is mano mokamu mokesciu), bet pensijai kaupiu jau dabar investuodamas ir keldamas savo profesine kvalifikacija. To paties palinkeciau ir kitiems, sekmes!

 
9.   Parašė Niekas   2012-12-30 17:50  

Tai garsiai rekia lodariai, kurie tingi dirbti ir uzsidirbti, o tik laukia, kad valdzia duotu....
Valdziai ateistis nerupi, svarbiausia, kad siandien isrinktu.....

 
10.   Parašė Petras Kurmelis   2012-12-30 20:17  

2008 metais įstojau į III pakopos pensijų fondą ir įmokėjau vieną simbolinę įmoką. Kokie investavimo per 3 metus rezultatai? per 3 metus sumokėti visi valdymo mokesčiai ir uždirbta nulinė grąža. Žvėriškas eviklos efektyvumas, jepšiklekt. Gerai bent, kad ten įmerktas simbolinis 100 Lt, o ne realūs keliolika tūkstančių. Ir kai kiekvieną kartą tame banke atlieku kokią nors financinę operaciją, tarnautoja vis siūlo atsidaryti kokią nors pensijų kaupimo sąskaitą. Tai tuomet vis kyla noras atrėžti ką nors nepadoraus, bet vis susilaikau - visgi pamenu viešoj vietoj esąs.

 
11.   Parašė Laisvis   2012-12-30 20:33  

Laikas susiprasti, kad Sodra tėra ir ateityje tebus tik einamuoju momentu surenkamų lėšų išdalintoja. Sodros išmokų dydis niekada tiesiogiai nepriklausys nuo atskiro žmogaus sumokėtų jai mokesčių sumos, jis tiesiogiai priklausys tik nuo tų įplaukų, kurias ji gaus iš konkrečiu momentu dirbančiųjų. Tad, kaip bebūtų gaila, bet Socialinio draudimo sistema Lietuvoje yra nepajėgi užtikrinti būsimiems senoliams orios senatvės, na, išskyrus tuos atvejus, jei, nebent staiga išaugtų gimstamumas ir sugrįžtų visi emigrantai, arba Lietuvos ekonomika imtų šuoliuoti tokiais šuoliais, kad net ižsiveržtų į pirmą vietą pasaulyje.

 
12.   Parašė Laisvis   2012-12-30 20:34  

Variantas B buvo beužgimstąs- antros pakopos pensijų fondai, bet jis tuoj pat buvo ir sugniuždytas pačiu neparankiausiu momentu- "finansinės krizės" įkarštyje vietoj to, kad padidintume II pakopos pensijų fondų įmokas tada, kai rinkos pasiekė žemumas ir buvo reali galimybė sukurti gerovę daugeliui ateities kartų, "mes" kažkodėl sugalvojome gelbėti Sodrą ir tuo pačiu paaukoti pensijų reformą- sumažinome įmokas į II pakopos pensijų fondus, t.y. atėmėme iš jų galimybę generuoti net iki keliasdešimties procentų siekiančius metinius pelnus.
Žinau, kad ne visi supranta, jog tie nuostoliai, kuriuos dėl nuosmukio metu sumažintų įmokų patyrė II pakopos pensininkai, niekada nebus kompensuoti, kadangi buvo prarasta "atseit tik galimybė" lengvai atidirbti "tariamos krizės" praradimus. Kas iš to gavosi? O gi: nuostoliai užfiksuoti, bet galimybės atpirkti pigiau, buvo atimtos... O nuostuoliai už tikėtiną pelną nėra kompensuojami... Tad, net ir pačiu palankiausiu KT sprendimo atveju, II pakopos pensininkai vis tiek liks išdurtais, nors, teoriškai jie turėjo būti jau daug pranašesniais už Sodrinius pensininkus.
Petrai Kurmeli, va jau III pakopos pensijos yra vien tik tavo paties apdairumo reikalas. Jei ne laiku įėjai į netinkamą investicinę kryptį, tai nieks kits čia ne kalts, mergužėle tu pati.

 
13.   Parašė lorpak   2012-12-30 21:47  

Kas eskaluoja karą....?


kara tarp kartu kuria valdzia..


Dėkui, Žilvi, už išsamų atsakymą. Moralas
netikek ka kalba valdzia, o galvok savo galva.


man irgi tinka. Ir nėra tada nei ką kaltinti , nei ant ko pykti. Pats prisiimi už save atsakomybę.

 
14.   Parašė agrollc   2012-12-31 08:02  

Negali buti sioje valstybeje tiek fondu valdytoju... Nenormalu kada 700000 kaupimo sutarciu kiek fondu fondeliu... Is ko jiems gerai gyvent, tik lupt kosmines sumas uz imokas ir valdymo mokescius... AR normalus 1,5-2,1 proc metinis mokestis uz investiciju valdyma. Apie imokos mokescius jau nekalbu 2-3 procentai...
Kas liecia gyvenimo savo galva... Neleidzia mums gyventi savo galva ir negyvensime niekada, nes vienas dirbantis islaiko 1 pensininka, 0,4 biudzetininko ir 0,35 pasalpu ir paramu gaveja..

 
15.   Parašė siaures vejas   2012-12-31 19:25  

is pradziu bankinykai skalpuos valdymo mokescius ir daug kitu pasleptu "investavimo, pirkimo, pardavimo, saugojimo ir pan."
Veliau valstybe, rupindamasi jusu gerove neramiose rinkose istatymu lieps padidinti vietiniu VVP dali portfelyje(toks subtilus nacionalizavimas) ir is siu pajamu mokes Sodros pensininkams.

labiausiai tai nesuprantu atsisakanciu atlyginimo dabar, prarandanciu teise disponuoti lesomis desimtmeciais tikintis stebuklu (beje, negarantuotu) tolimoje ateityje.
O blogiausia kad biudzeto (visu mokesciu moketoju) pinigai vietoj to kad butu skirti vietiniam vartojimui ar paslaugu teikimui keliaus "inzinieriams" uz salies ribu.

 
16.   Parašė Laisvis   2013-01-01 20:33  

siaures vejau, galėtum ir patikslinti, ką reiškia tavo išsakyta abejonė dėl "atsisakančių atlyginimo dabar ir prarandančių galimybę disponuoti lėšomis dešimtmečiais". Kiek aš suprantu, tai esama tvarka leidžia tik vieną iš dviejų variantų: arba visą Sodros mokesčių sumą atiduoti tik tai pačiai Sodrai, arba, bent 1,5% mokesčių pasilikti sau. Galimybių pasilikti visą atlyginimą sau nėra jokių. Argi ne taip?