JAV akcijų indeksai krito penkta sesija paeiliui

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2012-12-31 10:53 Komentarai: (1)
Penktadienį JAV akcijų biržose ir toliau buvo jaučiamas nerimas bei didelis neapibrėžtumas. Investuotojai praranda viltį, kad JAV politikams pavyks susitarti dėl biudžeto deficito mažinimo priemonių. Jeigu šalies politikai nesusitars iki naujųjų metų, įsigalios automatinis mokesčių padidinimas.

Penktadienį rinkoje vyravęs nerimas skatino pagrindinius JAV akcijų indeksus riedėti žemyn. Labiausiai susitraukė Dow Jones Industrial Average indeksas – 1,21 proc. Ne ką geresnius rezultatus pademonstravo Standard & Poor’s 500 ir Nasdaq Composite indeksai, kurių reikšmės smuko atitinkamai po 1,1 ir 0,86 proc.

Verslo aktyvumą atspindintis Čikagos pirkimų vadybininkų indeksas gruodžio mėnesį pakilo 1,2 baziniais punktais iki 51,6 punktų lyginant su 50,4 punktais lapkričio mėnesį. Toks indekso pokytis viršijo analitikų lūkesčius, nes buvo tikimasi pakilimo iki 51 punkto. Investuotojus ir toliau džiugina būsto rinkos rezultatai. Laukiami būsto pardavimai lapkričio mėnesį augo 1,7 proc. lyginant su 5,2 proc. augimu spalio mėn.

Penktadienio prekybos sesiją visos 10 S&P 500 indeksą sudarančios veiklos sektorių grupės traukėsi. Energetikos sektoriaus indeksas nukrito 1,4 proc. Apie 1,5 proc. pigo tokių bendrovių kaip „Exxon Mobil Corp.“ ir „Peabody Energy Corp.“ akcijos. Pasaulyje labiausiai vertinama bendrovė „Apple Inc.“ pigo beveik 1 proc., o antros didžiausios personalinių kompiuterių procesorių gamintojos „Advanced Micro Devices Inc.“ akcijų kaina smuko 3,6 proc. Bendrai technologijų bendrovių akcijos pigo apie 0,7 proc.

Vakarų Europa

Visų pagrindinių Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės penktadienį krito. Britų FTSE 100 indekso reikšmė smuko 0,49 proc., vokiečių DAX krito 0,57 proc., o prancūzų CAC 40 nusileido 1,47 proc. Investuotojai su nerimu žvelgė į JAV, iš kur nesirodė naujienų apie galimą susitarimą dėl kitų metų biudžeto, siekiant išvengti automatinių mokesčių tarifų padidėjimo bei biudžeto išlaidų sumažėjimo. Prekybos apimtys didžiosiose biržose buvo daugiau nei trečdaliu mažesnės nei pastarųjų 30-ies dienų vidutinė dienos apyvarta. Penktadienį prekyba akcijomis buvo paskutinė šiais metais tokių šalių kaip Vokietijos, Italijos, Šveicarijos ar Danijos biržose. Likusiose šiandien dirbsiančiose Vakarų Europos šalių biržose prekyba turėtų būti labai pasyvi.

Penktadienį labiausiai krito finansinių institucijų akcijų kainos. Belgų „KBC Groep“ akcijos pigo 1,8 proc. pranešus apie 22 proc. jai priklausančio Slovėnijos banko „Nova Ljubljanska Banka“ akcijų pardavimą šiai valstybei vos už 2,8 mln. eurų. Beje, belgų finansinė grupė vėluoja parduoti kitus jai priklausančius bankus Belgijoje, Vokietijoje ir Serbijoje pagal susitarimą su Europos Sąjunga. „BNP Paribas“ penktadienį pigo 2,5 proc., ispanų „Santander“ akcijų kaina krito 1,5 proc. Toliau smarkiai pigo kitas labai didelių problemų turintis ispanų bankas „Bankia“. Jo akcijų kaina penktadienį nusileido dar 26,8 proc. paskelbus apie šių akcijų išbraukimą iš pagrindinio ispanų akcijų indekso IBEX-35. Iš labiau brangusių akcijų verta išskirti automobilių gamintojos „Porsche“ akcijas, kurių kaina padidėjo 6,3 proc. po to, kai JAV teismas atmetė 26 ribotos rizikos fondų skundą dėl 1,4 mlrd. JAV dolerių žalos padengimo, kurį fondai patyrė 2008 m., kai „Porsche“ buvo paskelbusi apie siekį perimti „Volkswagen“ kontrolę.

Azija

Pirmadienį Japonijos ir Pietų Korėjos akcijų biržos nedirbo. Kinijos rinkoje vyravo dviprasmiškos nuotaikos, investuotojai susirūpinę dėl JAV besibaigiančio termino, kai JAV politikai turi susitarti dėl šalies biudžeto deficito mažinimo priemonių, tačiau šiandien rytą paskelbti Kinijos gamybos rodikliai rodo, kad šalies pramonės sektorius atsigauna. Honkongo Hang Seng indeksas susitraukė nežymiai – 0,04 proc. Po 2,4 proc. augo automobilių gamintojos „BYD Co.“ ir lagaminų gamintojos „Samsonite International SA“ įmonių akcijų kainos. Taip pat maisto pramonės atstovų „Want Want China“ kompanijos akcijos brango 2,5 proc.

2012 metais Japonijos Nikkei 225 indeksas padidėjo net 22,9 proc. Pietų Korėjos indekso Kospi 200 brango 9,4 proc. Kinijos Honkongo Hang Seng indeksas taip pat brango 22,9 proc., kai Šanchajaus CSI 300 indekso kaina didėjo tik 2,8 proc.

Baltijos šalys

Paskutinę šių metų prekybos sesiją OMX Vilniaus akcijų indekso reikšmė išaugo 0,21 proc. Prekybos apyvarta biržoje buvo maža ir siekė tik 125,7 tūkst. eurų. Aktyviausiai prekiauta „TEO LT“ akcijomis, kuriomis sudaryta sandorių už 41,7 tūkst. eurų. Bendrovės akcijų kaina paaugo 0,4 proc. iki 0,768 eurų. Dar 10-ies tūkstančių eurų apyvartą perkopė „City Service“, Ūkio banko, „Agrowill Group“ ir „Invaldos“ akcijos. „Linas Agro Group“ paskelbė, kad ketina įsigyti likusį asocijuotos įmonės „Jungtinė ekspedicija“ akcijų paketą už 1,045 mln. Lt. Toks įsigijimas leis bendrovei pabaigti grupės įmonių, kurių ji anksčiau nekonsolidavo, kontrolės perėmimą (šiais metais įmonė įsigijo likusias 50 proc. jungtinės įmonės „Dotnuvos projektai“ akcijas). Kita prekybos sesija NASDAQ OMX Vilniaus biržoje vyks tik ateinantį trečiadienį. OMX Talino akcijų indekso reikšmė penktadienį išaugo 0,3 proc. Prekybos apyvarta sudarė 525,7 tūkst. eurų, o tai yra ganėtinai neblogas rezultatas paskutinei prekybos dienai. Kiek netikėtai didžiausia apyvarta pasiekta „Pro Kapital Grupp“ akcijomis. Tiesa, tai galima nesunkiai paaiškinti tuo, kad šios įmonės akcijos buvo įtrauktos į OMX Baltic Benchmark indeksą, tad lietuvių valdomas „OMX Baltic Benchmark“ fondas privalėjo įtraukti šią poziciją į savo sudėtį ir tą atliko paskutinę metų prekybos sesiją. OMX Rygos akcijų indekso reikšmė paaugo net 1,15 proc. Apyvarta biržoje buvo visai normali ir sudarė 35,2 tūkst. latų. Kaip ir ketvirtadienį, aktyviausiai buvo prekiauta „Olainfarm“ ir „Latvijas Balzams“ akcijomis.

Žaliavos

Penktadienį paskelbti JAV energijos departamento duomenys rodo, kad degalų atsargos padidėjo 3,78 mln. barelių iki 223,1 mln., kai analitikai prognozavo tik 850 tūkst. barelių padidėjimą. WTI naftos kaina penktadienio prekybos sesiją susitraukė 0,23 proc. iki 90,66 JAV dolerių už barelį, o per 2012 metus nukrito 8 proc. Brent rūšies naftos kaina kitaip nei WTI per 2012 metus didėjo apie 3 proc., o penktadienį nežymiai susitraukė - 0,21 proc. iki 110,57 JAV dolerių už barelį.
 
1.   Parašė Fenas   2012-12-31 11:34  

summa summarum sitie metai akciju rinkoms buvo labai neblogi.