Ar parduoti per krizę?

» Straipsniai » Investavimo pagrindai
Finastos lapkričio mėn. fondų apžvalgos tema apie tai, kaip investuotojai turėtų elgtis rinkos krizės bei didelių svyravimų metu.
versija spausdinimui
Autorius: Finasta IV Data: 2007-12-19 21:46 Komentarai: (8)
Pastaruoju metu daugelyje Europos biržų vyraujant neigiamoms nuotaikoms, daugelis investuotojų svarsto, ar nevertėtų parduoti turimų akcijų ar fondų bei "išlaukti" krizės pabaigos. Šio mėnesio apžvalgoje aptarsime, kaip reiktų elgtis didelių rinkos svyravimų metu.

Atrodo, kad visi investuotojai žino taisyklę – "pirk pigiai ir parduok brangiai". Nepaisant to, dažnai elgiamasi priešingai – rinkai kylant investicijos didinamos, o krentant – akcijos ar fondai parduodami. Jeigu tokios operacijos atliekamos dažnai ir po trumpo laikymo periodo, pasiekiamas efektas "perku brangiai, parduodu pigiai". Kaip to išvengti?

Visų pirma, reikia turėti investicijų strategiją. Tada, kai žinosite, dėl kokių priežasčių pirkote įmonių akcijas ar tam tikro regiono fondus, bus gerokai lengviau priimti sprendimą, pagrįstą ne emocijomis, o faktais. Pavyzdžiui, jeigu investavote Vidurio ir Rytų Europos regione todėl, kad ekonomika čia auga greičiau nei Vakarų Europoje (su mintimi, kad greičiau tuomet auga ir įmonės, o kartu ir jų akcijų kainos), kritus rinkai užtenka pasitikrinti, ar kas nors pasikeitė. Jei ne, tuomet reikia laukti – kantrybė ir disciplina yra kiekvieno investuotojo sėkmės garantas.

Ramiau reaguoti į rinkų svyravimas leidžia ir investicinio plano turėjimas. Pavyzdžiui, jeigu kas mėnesį investicijoms skiriate 10 proc. savo pajamų, rinkai nukritus, už tą pačią sumą galėsite įsigyti daugiau akcijų ar fondo vienetų. Periodinis investavimas yra viena iš mažų paslapčių, leidžiančių sėkmingai pasiekti suplanuotus finansinius tikslus.

Visai kitaip per korekciją jausti turėtų tie, kurie investavo be ilgalaikės strategijos ir plano, o siekdami trumpalaikio pelno. Susidūrus su realybe, kad akcijų kainos gali ir mažėti, dažnai paaiškėja, jog investuotojas prisiėmė riziką, kurios negali toleruoti. Mūsų nuomone, akcijų išpardavimai naudingi dar ir tuo, kad iš rinkos priverčia pasitraukti tuos, kurie bando investuoti "pusei metų", tai yra be ilgalaikio plano.

Skeptikas, skaitydamas šią apžvalgą, galėtų pasakyti, kad fondų valdytojai visuomet yra suinteresuoti, jog investuotojai per korekciją neatsiimtų savo pinigų. Taip, tai yra tiesa, tačiau norime pabrėžti, kad ilgu laikotarpiu pabandyti atspėti, kada reiktų pasitraukti iš rinkos, yra praktiškai neįmanoma.

Tai patvirtina ir mokslinės studijos. Mičigano universiteto finansų profesoriaus H. Nejat Seyhun atliktas tyrimas rodo, kad bandydami pasitraukti iš rinkos tuomet, kai "viskas atrodo blogai", greičiausiai ženkliai sumažinsite savo investicijų grąžą.

Jeigu būtumėte investavę į JAV akcijų rinką nuo 1963-ųjų iki 1993 metų, vidutinė metinė grąža siektų 11,83 proc. Tai – geras rezultatas.

Tačiau jeigu iš 7802 šio periodo dienų nebūtumėte investavę 10 dienų, kai rinka pakilo labiausiai, jūsų vidutinis metinis pelningumas siektų tik 10,17 proc. Jeigu "praleistumėte" 30 geriausių dienų, pelningumas smuktų iki 8 proc. Padidinkime dienų skaičių iki 90, ir vidutinė metinė grąža sumažės vos iki 3,28 proc.

Atrodo, kad didžioji dalis rinkos prieaugio pasiekiama vos per keletą dienų. Todėl ilgalaikiam investuotojui, kad ir kaip pavojinga atrodytų būti rinkoje per korekciją, daug didesnį pavojų greičiausiai kelia pasitraukimas iš rinkos.
 
1.   Parašė kazhkas   2007-12-20 08:45  

Sveiki,
daugelyje straipsnių apie investavimą randu patarimą, kad reikia susidaryti savo investicinį planą. Tačiau bent jau man niekur neteko skaityti kaip susidaryti savo investicini planą, į kokius klausimus planas turi atsakyti, ką įtraukti į planą ir t.t.
Taigi, gal kas nors galite pasidalinti savo mintimis (arba geriausiai parašyti straipsniuką) apie asmeninio investicinio plano sudarymą?
Arba gal galite pasiūlyti nuorodą kur būtų galima pasiskaityti apie apie asmeninio investicinio plano sudarymą.

Iš anksto ačiū.

 
2.   Parašė 1ypta   2007-12-20 09:34  

To kazhkas
Rekomenduoju Max Otte "Der Crash kommt" (vokiškai). Yra daug kas labai aiskiai ir suprantamai aptarta, kaip ir kodel "krize ateina" ir kaip jai tinkamai pasiruosti. Parasyta 2006 m pradzioj, bet su prognozem labai pataikyta.

 
3.   Parašė Norkulis   2007-12-20 18:53  

Visose reklamose rašome, kad "Jeigu būtumėte investavę į JAV akcijų rinką nuo 19nn-ųjų iki 19xx metų, vidutinė metinė grąža siektų YY,83 proc." ar pan. Ei, o kodėl remiatės vien tik JAV? O kaip dėl pvz. Japonijos akcijų rinkos?
Geriau paaiškintumėte, kaip atskirti krizę ar "didelį svyravimą" nuo ilgalaikės recesijos.

 
4.   Parašė Trunce   2007-12-21 20:57  

Siek tiek minciu yra VPK seminaru medziagoj. Prezentacijos yra adresu http://www.vpk.lt/svietimas/index.php?fuseaction=products.view&mid=14&cid=135&id=73

Korekcijos paprastai buna apie 10 proc. kainos kritimas, o pavadinimas "recesija" susijes ne su finansu rinkomis, o ekonomikos augimu. Jei ekonominis augimas (tiksliau, traukimasis ) yra neigiamas, tai ir yra recesija. Dazniausiai ji uztrunka nuo keliu ketvirciu iki keliu metu - platesnes statistikos nezinau.

Bet, manau, klausei, kuo skiriasi korekcija nuo ilgalaikio kritimo tendencijos. Beje, korekcija mes dazniausiai isivaizduojame, kaip kainos kritima. Bet jei turime ilgalaike kritimo tendencija, tai joje korekcija bus trumpalaikis kilimas. Taigi, korekcijos ir tendencijos skirtumai yra - kainos kitimo mastas ir laikas. Korekcija paprastai uztrunka nuo keliu savaiciu iki keliu menesiu. Tuo tarpu ilgalaike tendencija - gali ir keleta metu (kartais net 5 ar 10)

Bet kas idomiausia, kad kai kurios korekcijos (kaip is pradziu jos atrodo), paskiau virsta ilgalaikemis tendencijomis. Todel investuotojai ir nervuojasi - ar tik neuztaikiau ant tokio atvejo. Todel investuojant pirmiausiai reikia issiaiskinti, kokia siuo metu ilgalaike tendencija, ir kurioje stadijoje ji yra. Jai artejant link pabaigos gali buti pastebimi vis daznesni dideli svyravimai (nors ne visada). Be to, kai kuriems sektoriams budinga buti pelningiausia viename ciklo etape, kitiems - kitame. Taio irgi padeda ivertinti situacija.

Taciau su visokiomis taisyklemis reikia buti atsargiems, nes jos su laiku keiciasi.

 
5.   Parašė Albannas   2007-12-22 08:46  

Gaila kad nutylima ne tik apie dabartines tendencijas, kai naudojamsi investiciniu draudimu, kuris suteikia daugiau galimybiu, bet ir apie elementarius fondu pakeitimus kitais. Dazniausiai tai nieko nekainuoja.

 
6.   Parašė Deivis   2007-12-24 00:33  

O kaip pasikeistų vidutinis metinis pelningumas jeigu "praleistumėme" 10 blogiausių dienų?

 
7.   Parašė simasaul   2007-12-24 21:17  

Pasinaudojau D.Frėjaus rekomendacija-Finastoje Centrinės ir Rytų Europos fondo inv.pinigėlius perkėliau į finastos Rusijos fondą.Jokių mokesčių.Ar teisingai pasielgiau.

 
8.   Parašė Karolina   2007-12-27 03:22  

Deivis: O kaip pasikeistų vidutinis metinis pelningumas jeigu "praleistumėme 10 blogiausių dienų?

Atlikau skaičiavimus su SP500 indeksu, rezultatai čia: http://www.traders.lt/plug.php?e=weblogs&m=page&id=1925