![](datas/img/news/images/w/wallstreet_plate.jpg)
![](datas/users/18364-fjuceriai 06 16.jpg)
Penktadienį JAV akcijos sugebėjo švelniai pakilti, tačiau bendrai indeksams teko pabaigti savaitę neigiamoje teritorijoje. Investuotojus nerimauti vertė bent keletas veiksnių. Pirmiausia pasirodė nuviliantis Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas, o galiausiai įtampą kėlė padėtis Irake. Šalies premjero (šiitų atstovo) Nouri al-Maliki Irako vyriausybė bando atgauti pozicijas užimtose sunitų teritorijose šalies šiaurėje ir vakaruose. Tai išsyk šokdino naftos kainą, kadangi Irakas yra antra pagal išgaunamą naftą OPEC narė (plačiau apie žaliavų kainas rasite apačioje). Šis potencialus pilietinio karo konfliktas verčia sunerimti ir JAV – nors kol kas Pentagonas pareiškė siunčiantis tik „nedidelę“ dalį kariškių, turėsiančių užtikrinti ambasados ir kitų objektų saugumą, visgi jau dabar pranešama net apie potencialų bendradarbiavimą su Iranu. Nors dar anksti tikėtis labai konkrečių veiksmų, tačiau Irano prezidentas Hassan Rouhani yra taip pat šiitų atstovas, kuris pareiškė, jog yra pasiryžęs padėti Irako vyriausybei, jei tik ji pati to paprašys.
Nerimas atvilnijo ir į prekybą Azijoje. Nors didesnė dalis akcijų pigo (pvz., Nikkei 225 koregavosi apie 1%), tačiau Kinijos akcijos sugebėjo fiksuoti pakilimą. Tą pirmiausia lėmė šalies centrinis bankas, kadangi padidino komercinių bankų skaičių, kuris privalės mažinti savo rezervų reikalavimo rodiklius. Viliamasi, kad tai paskatins ekonomiką, bankams didinant skolinimą. Kinija taip pat svarsto panaikinti apribojimą, taikomą nuo 2005 m., kuris draudžia užsieniečiams įsigyti vietos plieno gamintojus. Kinijos plieno rinka vertinama apie 423 mlrd. USD, tad tokie pokyčiai bus itin aktualūs didžiausiems pasaulio plieno rinkos žaidėjams, tokiems kaip ArcelorMittal (MT).
Europoje kol kas vyrauja irgi labiau neigiamos nuotaikos. Vengrijos pigių skrydžių kompanija Wizz Air Ltd. atšaukė savo planus vykdyti oficialų viešąjį siūlymą (IPO) Londono biržoje, motyvuodama nenuspėjamomis savos rinkos sąlygomis. Nors įmonės atstovai tvirtina, kad šis IPO atšaukimas niekaip nedaro įtakos pačios bendrovės veiklos perspektyvoms, visgi IPO metu ketinta pritraukti apie 200 mln. EUR, tad greičiausiai šių lėšų dabar reikės ieškoti iš kitų šaltinių.
Paskutiniu metu vienas paskui kitą pasirodė Anglijos centrinio banko (ACB) atstovų pasisakymai dėl bazinės palūkanų normos, kuri šiuo metu yra ties 0,5% (nustatyta dar 2009 m. kovą). ACB vadovo pavaduotojas Charlie Bean pareiškė, jog palūkanų pakėlimas nuo rekordiškų žemumų reikš, jog šalies ekonomika pagaliau grįžta prie geros būklės, o kiek anksčiau pats ACB vadovas pareiškė, jog palūkanų kilstelėjimas greičiausiai įvyks anksčiau nei laukia dauguma rinkos dalyvių. Šiuo metu daugelis rinkoje ima laukti monetarinės politikos pasikeitimo jau sausį, nors dar visai neseniai buvo labiau orientuojamasi į gegužę.
Nors šiandien daugiausia investuotojų dėmesio bus skirta konfliktui Irake bei naftos kainai, tačiau taip pat pasirodys du JAV gamybos sektoriaus rodikliai bei euro zonos vartotojų kainų indeksas (žr. lentelę apačioje). Įmonių naujienų fronte šią savaitę sulauksime BlackBerry (BBRY), FedEx (FDX) ir Oracle (ORCL) rezultatų, o trečiadienį JAV centrinis bankas skelbs sprendimą dėl bazinės palūkanų normos bei turto supirkimo programos.
JAV Medtronic Inc. (MDT), kuri yra antra didžiausia pasaulyje medicinos prietaisų gamintoja, sudrebino rinką, pranešdama apie ketinimą pirkti Covidien Plc. (COV) už bemaž 43 mlrd. USD. Mokama bus ir akcijomis, ir pinigais, o Covidien akcininkai gaus apie 93,22 USD vertę, t.y. apie 30% premiją, lyginant su 72,02 USD penktadienio uždarymo kaina.
Žaliavų rinką supurtė minėti neramumai Irake. Pirmiausia vyksta išsipardavimas akcijų rinkoje, investuotojams renkantis obligacijas, tauriuosius metalus ir, žinoma, pačią naftą. Nors vidutinė analitikų Brent rūšies naftos kainos prognozė šių metų pabaigai vyravo apie 116 USD/barelį, tačiau jau dabar kaina yra perkopusi 114 USD. Tiesa, reikia pasakyti, jog dabartinis Irako konflikto poveikis realiam žaliavos eksportui dar nėra itin stiprus, kadangi kovos tarp sukilusių sunitų ir valdančiųjų šiitų nepersikėlė į šalies pietus, kur yra apie 60% Irako naftos atsargų. Tačiau situacija galėtų itin stipriai suprastėti, jeigu būtų pasiektas Basra uostas, juolab, kad naftos tiekimas kitose OPEC narėse (ypač Libijoje) taip pat kiek sutrikęs. Aukso kaina irgi pratęsia kilimą, nes investuotojai ieško saugesnių turto klasių. Taip pat investuotojai seka dujų tiekimo konfliktą tarp Rusijos ir Ukrainos – šiandien teoriškai baigėsi Gazprom ultimatumas, iki kada Ukraina turėjo sumokėti už dujas.
![](datas/users/18364-lentele 06 16.jpg)