Reaguodamas į naujienas, EUR/USD vakar smuko iki 1,3385 JAV dolerio už vieną eurą, arba žemiausio lygio per praėjusius 9 mėnesius.
Nors pirmadienį rinkas pasiekusios naujienos rodė kiek sušvelnėjusią geopolitinę įtampą, vakar netrūko susirūpinimą investuotojams grąžinusios informacijos. Nors buvo skelbta, kad į Luhanską siunčiama su visomis suinteresuotomis šalimis suderinta tarptautinė humanitarinė misija, Rusijos konvojui judant Rytų Ukrainos link Raudonajam kryžiui nebuvo pateikta tikslios informacijos nei apie krovinio turinį, nei kada tiksliai jis turėtų pasiekti Ukrainos teritoriją. Skirtinga Ukrainos, Rusijos ir ES retorika dėl krovinio tikrinimo pasienyje tvarkos daro akivaizdų faktą, kad tarptautinės operacijos valdymas yra Rusijos rankose, o tai, prisiminus NATO įspėjimus, jog humanitarinė misija gali būti Rusijos ginkluoto įsiveržimo į Ukrainos teritoriją priedanga, neišvengiamai turėjo neigiamos įtakos investuotojų nuotaikoms. Be to, paskelbta, kad per Egipte vykusias netiesiogines derybas tarp Izraelio ir Palestinos ilgalaikio sus! itarimo nebuvo pasiekta, todėl baigiantis trečiajai paliaubų dienai auga įtampa dėl ginkluotos kovos Gazos ruože atnaujinimo. Savaitę pradėjusios vieningu kilimu, pagrindinės Europos ir JAV biržos, reaguodamos į nemalonias geopolitines ir menkas ekonomines naujienas, vakar smuktelėjo (Didžiosios Britanijos FTSE 100 -0,01 proc., EURO STOXX -0,78 proc., Vokietijos DAX -1,21 proc.; DOW JONES -0,06 proc., S&P 500 -0,16 proc., NASDAQ -0,27 proc.).
Atsižvelgdama į kuklesnę Tarptautinio valiutos fondo prognozę pasaulio ūkio plėtrai šiais metais (nuo 3,7 iki 3,4 proc.), Tarptautinė energetikos agentūra vakar sumažino ir naftos paklausos pasaulyje šiais metais prognozę. Antra vertus, 2015 metais, kartu su atsigaunančia pasaulio ekonomika, tikėtiną naftos paklausos ūgtelėjimą atsveria naujausi duomenys apie augančią žaliavinės naftos pasiūlą Šiaurės Amerikoje. Išliekanti „aštri“ geopolitinė situacija nepristabdė naftos kainų smukimo iki praėjusių metų vasaros lygio („Brent“ – 102,54 JAV dolerio už barelį, WTI – 97,12 JAV dolerio už barelį).
Šį ketvirtadienį Briuselyje Rusijos paskelbto žemės ūkio ir maisto produktų importo embargo poveikiui analizuoti ir galimam veiksmų planui aptarti susitiks žemės ūkio ekspertai iš visų ES šalių. Siūlomas priemones šalies ūkininkų ir perdirbėjų nuostoliams dėl Rusijos sankcijų kompensuoti (intervenciniai pirkimai, PVM daržovėms ir mėsai mažinimas, beprocenčių paskolų pieno įmonėms teikimas ir kt.) susitikime pristatys ir LR Žemės ūkio ministerijos atstovai.
Baltijos šalių biržose antradienį buvo jaučiamas atoslūgis – apyvarta ženkliai sumažėjo, o akcijų kainų pokyčiai buvo gerokai nuosaikesni (OMXV +0,41 proc., OMXT -0,11 procento). Aktyviausiai prekiauta „Rokiškio sūrio“ (+2,00 proc.) akcijomis – investuotojai įvertino naujieną, kad smarkiai atpigusias akcijas pirko pagrindinis bendrovės akcininkas A. Trumpa. Šiandien investuotojo kalendorius svarbesnių naujienų nenumato, todėl rinkos dalyvių nuotaikos didžiąja dalimi priklausys nuo Vakarų Europos biržų tendencijų, o ramybę gali sudrumsti aktyvesni susijusių asmenų ar užsienio investuotojų veiksmai.