![](datas/img/news/images/w/wallstreet_plate.jpg)
![](datas/users/18364-2014-09-01 lentele.png)
Penktadienį JAV akcijų indeksai fiksavo verčių prieaugius ir S&P 500 indeksas vasarą užbaigė pasiekęs rekordines aukštumas bei pranokęs psichologiškai reikšmingą 2000 punktų ribą. Savaitės pabaigoje paskelbtas rugpjūčio mėn. Čikagos gamybos pramonės atstovų pirkimų vadybininkų indeksas pranoko analitikų lūkesčius. Taip pat rinkos dalyvių nuotaikas kėlė patikslintas rugpjūčio mėn. Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas, kurio reikšmė parodė optimistiškesnį nei tikėtasi JAV vartotojų šalies ekonomikos vertinimą.
Azijoje akcijų indeksai šiandien fiksavo verčių prieaugius. Savaitgalį paskelbti rugpjūčio mėn. Kinijos gamybos pramonės pirkimų vadybininkų indeksai parodė nežymiai sulėtėjusią pramonės plėtrą, kuri priartėjo prie augimo ir susitraukimo ribos bei paskatino prognozes, jog šalies centrinis bankas gali imtis papildomų ekonomikos skatinimo priemonių. Taip pat rinkos dalyviai laukia pranešimų apie ES ir JAV naujų sankcijų Rusijai įvedimą. Manoma, jog sankcijos turėtų būti nukreiptos į šalies energetikos ir finansų bendroves. Tuo tarpu pasirodė naujienos, jog planuojama sujungti vieną didžiausių laivų statybos bendrovių Samsung Heavy Industries (010140) ir pramonės bendrovę Samsung Engineering (028050). Dėl šių naujienų įmonių akcijų kainos P. Korėjos biržoje šoktelėjo atitinkamai 6,2% ir 12,5%. Minėtos bendrovės yra dukterinės įmonės Samsung Group, kurios vadovas Lee Kun-hee po patirto širdies smūgio nuo gegužės mėn. guli ligoninėje. Visa tai paskatino gandus apie tikėtiną didžiausios P. Korėjos bendrovės valdžios pasikeitimą ir kitų Samsung Group dukterinių bendrovių susijungimą.
Europoje akcijų indeksai nerodo aiškios krypties. Paskelbti galutiniai antro ketvirčio Vokietijos BVP duomenys parodė, jog šalies ekonomika, kaip ir tikėjosi ekonomistai, susitraukė 0,2% (ket./ket.). Nepaisant to, investuotojams optimizmo suteikė paskelbti šalies prekybos duomenys, parodę, jog antrą šių metų ketvirtį eksportas pranoko ekonomistų lūkesčius ir augo 0,9% (ket./ket.), o importas didėjo 1,6% (ket./ket.). Tuo tarpu paskelbtos naujienos apie sėkmingus eksperimentinio širdies veiklos sutrikimų vaisto LCZ696 bandymus kėlė Novartis (NOVN) akcijų kainą Vokietijos biržoje daugiau nei 3%. Naujausio bandymo metu LCZ696 vartojo 8 442 pacientai, o naujųjų vaistų rezultatai pasirodė geresni nei standartinių vaistų Enalapril. Skaičiuojama, jog tokiomis ligomis serga apie 26 mln. žmonių visame pasaulyje, kas dar labiau kelia Novartis akcininkų optimizmą.
Šiandien JAV ir Kanados biržos dėl išeiginės bus uždarytos ir reikšmingų ekonomikos rodiklių nebus skelbiama, o rytoj lauksime ISM instituto rengiamo JAV gamybos pramonės pirkimų vadybininkų indekso. Trečiadienį Azijos biržas paveiks Kinijos paslaugų sektoriaus pirkimų vadybininkų indeksai. Be to, Kanados centrinis bankas praneš sprendimą dėl bazinės palūkanų normos ir bus paskelbti naujausi JAV gamyklų užsakymų ir automobilių pardavimų duomenys. Ketvirtadienį Japonijos, Anglijos ir Europos centriniai bankai praneš savo sprendimus dėl monetarinės politikos pokyčių. Taip pat bus paskelbtas naujausias šalies prekybos balansas bei ADP rengiama užimtųjų, išsk. žemės ūkio bei valdžios sektorių, JAV skaičiaus prognozė, kuri leidžia geriau įvertinti penktadienį skelbiamą oficialų užimtųjų (išsk. žemės ūkio sektorių) skaičių. ADP prognozė yra paremta 400 000 privataus sektoriaus darbuotojų duomenimis. Savaitės pabaigoje taip pat sužinosime JAV nedarbo lygį.
Žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, jog Apple (AAPL) naujajame išmaniajame telefone iPhone ketina pristatyti mobiliosios piniginės paslaugą. Skelbiama, jog bendrovė sugebės pasiekti susitarimus su didžiaisiais mokėjimų sistemų valdytojais – Visa (V), MasterCard (MA) ir American Express (AXP). Ar šie gandai atspindi realybę, sužinosime jau kitą savaitę (rugsėjo 9 d.), kadangi Apple pranešė apie jos rengiamą konferenciją.
Naftos kaina yra linkusi kristi po kelias prekybos sesijas iš eilės vykusio kilimo. Investuotojai įvertina pasirodžiusius naujausius Kinijos bei Vokietijos ekonomikų rodiklius, kurie nepateisino ekonomistų lūkesčių. Taip pat rinkos dalyviai reaguoja į naujienas iš Irako, kur šalies kariuomenė išvadavo daugiau nei du mėnesius sukilėlių apgultą Amirili miestą. Irakas yra vienas svarbiausių OPEC narių, o šalies valdžią norintys perimti sukilėliai taip ir nesugebėjo užimti pietinių regionų, kuriuose yra išgaunama daugiausiai naftos. Tuo tarpu aukso kaina artėja prie 1 300 USD už Trojos unciją, kadangi rinkose vyrauja nervingumas dėl tikėtinų naujų sankcijų Rusijai.
Parengta LHV banko, remiantis įmonių skelbiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (Marketwatch.com, Reuters.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com, Briefing.com, ForexFactory.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.