FED posėdis prasideda. Ar sulauksime naujų užuominų dėl JAV palūkanų normų kilimo?

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB bankas Data: 2014-09-16 10:45 Komentarai: (0)
Vakar paskelbta, kad JAV pramonės produkcija rugpjūčio mėnesį (palyginti su liepa) ne augo 0,3 proc., kaip tikėtasi, o smuktelėjo 0,1 proc., automobilių gamintojams sulėtinus tempą. Šiandien prasideda JAV Federalinių rezervų banko (FED) dviejų dienų posėdis, kuriame, neabejojama, bus nuspręsta palikti galioti dabartines palūkanų normas (0-0,25 proc. ribose) ir toliau mažinti kiekybinio skatinimo programos apimtis (iki 15 mlrd. JAV dolerių).

Diskusijos tarp rinkos dalyvių verda ne dėl FED sprendimų šiame posėdyje, bet dėl palūkanų normų kilimo ateityje tempo. Pozityvios makroekonominės informacijos, paskelbtos po paskutinio FED posėdžio liepos pabaigoje, netrūksta, tad laukiama, ar ir kaip keisis FED požiūris į ekonominę situaci! ją ir ypač padėtį JAV darbo rinkoje, o atitinkamai ir FED vadovės J. Jelen retorika dėl „reikšmingo laiko tarpo“ tarp kiekybinio skatinimo programos pabaigos ir palūkanų normų kėlimo pradžios. Rugpjūčio pabaigoje vykusioje kasmetinėje FED konferencijoje J. Jelen laikėsi nuomonės, jog detaliau situaciją darbo rinkoje nusakantys rodikliai rodo JAV darbo rinką esant nepasiruošusią palūkanų normų didinimui. Investuotojų sumišimą patvirtina vakar dar smuktelėję pagrindiniai JAV akcijų indeksai (NASDAQ -1,07 proc., S&P 500 -0,07 proc.). EUR/USD kursas balansuoja ties 1,293 JAV dolerio už 1 eurą riba, kurią pasiekė po Europos centrinio banko rugsėjo pradžioje priimto sprendimo dar kartą mažinti palūkanų normas.

Didžiausio pasaulyje centrinio banko sprendimas dėl palūkanų normų išlaiko ir investuotojų Azijoje (09:22 Lietuvos laiku Honkongo HANG SENG -0,30 proc., Japonijos NIKKEI -0,23 proc.) bei Europoje (EURO STOXX -0,10 proc.) dėmesį. Azijos rinkos dalyvius nemaloniai stebina Kinijos makroekonominiai rodikliai: šįryt paskelbta, kad Kinijos tiesioginės užsienio investicijos rugpjūtį (palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai) smuko 14 proc., nors buvo tikėtasi 0,8 proc. augimo. Senajame žemyne atokvėpio galima tikėtis tik savaitės pabaigoje, kai, po FED sprendimo trečiadienį, ketvirtadienį vyksiančiame referendume paaiškės Jungtinės Karalystės likimas.

Šiandien ekonominių rodiklių kalendoriuje laukiama informacijos apie Jungtinės Karalystės rugpjūčio mėnesio vartotojų kainų indeksą (prognozuojamas 0,4 proc. kainų augimas, palyginti su liepa, ir 1,5 proc. – palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai) bei Vokietijos ZEW instituto rugsėjo mėnesio verslo lūkesčių rodiklį (prognozuojama, kad, palyginti su liepa, suprastės tiek verslo ateities lūkesčiai, tiek esamos padėties vertinimas).

OMXBB (+0,03 proc.) akcijų indekso vertė beveik nekito. Bendra trijų biržų apyvarta buvo tik 259 tūkst. eurų, o investuotojai neskubėjo sudaryti sandorių. Per vieną biržos tarpininką aktyviai veikę pardavėjai padidino „Šiaulių banko“ akcijų pasiūlą. Iš viso sudaryti 33 sandoriai, o akcijų kaina krito 1,04 procento. Po penktadienį įvykusio įspūdingo 5,88 proc. kainos šuolio į viršų, „City Service“ akcijos pirmadienį neatlaikė pardavėjų spaudimo, ir kaina smuko 3,89 procento. Po prekybos pasirodė informacinis pranešimas, kad didžiausias bendrovės akcininkas UAB „ICOR“ praėjusią savaitę tiesioginiu sandoriu įsigijo 730 tūkst. akcijų, už vieną mokėdamas po 1,68 euro. Šios naujienos nesietume su penktadieniniu kainos šuoliu, tačiau apskritai toks pagrindinio akcininko sandoris turėtų padidinti investuotojų pasitikėjimą bendrove.
 
Dar nėra komentarų