Ką investuotojams siūlo Honkongo ir Šanchajaus biržų jungtis?

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2014-12-04 16:28 Komentarai: (0)
Lapkričio mėn. įvyko istorinis įvykis – užsienio investuotojams buvo suteikta galimybė lengviau įsigyti Šanchajaus biržose esančių bendrovių akcijų.

Listinguotos Kinijos akcijos yra suskirstytos į tam tikrus sąrašus, kurie skiria bendroves, kotiruojamas skirtingose biržose, ir kurias įsigyti gali tik tam tikri investuotojai. Svarbiausi ir žinomiausi akcijų sąrašai yra „A“ ir „H“. A klasės akcijos yra denominuotos Kinijos juaniais ir iki šiol buvo prieinamos tik Kinijos gyventojams, šalies bendrovėms ir kai kuriems stambiems užsienio instituciniams investuotojams. Minėtos klasės akcijos yra listinguojamos Šanchajaus (SSE) arba Šendženo biržose. Tuo tarpu H klasės akcijos yra kotiruojamos Honkongo doleriais Honkongo akcijų biržoje ir jomis negalėjo prekiauti Kinijos gyventojai, tačiau jas lengvai pasiekia užsienio investuotojai.

Lapkričio mėnesį užsienio investuotojams buvo pasiūlyta nauja galimybė įsigyti Šanchajaus biržoje listinguojamų A sąrašo bendrovių akcijų per įgyvendintą Honkongo ir Šanchajaus akcijų biržų jungtį (angl. Shanghai-Hong Kong Stock Connect, SHSC) Ši jungtis leidžia Honkongo ir užsienio investuotojams per Honkongo akcijų biržą įsigyti Šanchajaus biržos A sąrašo akcijų, o Kinijos gyventojams – Honkongo biržoje esančių akcijų.

Prekybos sąlygos SHSC


Ilgai laukta Honkongo ir Šanchajaus akcijų biržų jungtis buvo įgyvendinta ir lapkričio 17 d. buvo pirmoji diena, kai buvo leista vykdyti vertybinių popierių pavedimus tarp šių biržų. Po sujungimo ne tik užsienio investuotojai gali lengviau įsigyti akcijų Šanchajaus biržoje, bet ir Kinijos gyventojai gali įsigyti akcijų Honkongo biržoje. Kinijos valdžia ryžosi šiam žingsniui, tikėdamasi, jog biržų sujungimas padidins prekybos apyvartas abiejose biržose ir pritrauks daugiau investicijų iš užsienio investuotojų. Taip pat viltasi, kad šis sprendimas padės dar labiau suartinti Kiniją ir Honkongą. Žemiau esančioje lentelėje galima pamatyti pagrindines prekybos SHSC taisykles ir sąlygas užsienio investuotojams, norintiems įsigyti Šanchajaus biržoje listinguotų bendrovių akcijų.




Užsienio investuotojai negali įsigyti visų Šanchajaus biržoje listinguojamų bendrovių. Jiems yra prieinamos SSE 180 ir SSE 380 indeksus sudarančių bendrovių akcijos bei tos A sąrašo bendrovių akcijos, kurios yra listinguojamos ir Honkongo biržoje. Visą galimų prekybai bendrovių (568 bendrovių) sąrašą galima rasti čia. Verta pabrėžti vieną pagrindinių Šanchajaus ir Honkongo biržų jungties principų – prekybai galioja tos biržos taisyklės ir įstatymai, kurioje yra prekiaujama. Pavyzdžiui, Šanchajuje listinguojamos bendrovės neprivalo teikti finansinių ataskaitų anglų kalba. Taip pat verta pabrėžti, jog SHSC prekybos kalendorius priklauso nuo abiejų biržų ir bankų veiklos. Pavyzdžiui, užsienio investuotojai per SHSC negalės prekiauti gruodžio 24-26 dienomis, nors Šanchajaus biržoje šiomis dienomis prekyba vyks. Išsamų prekybos dienų kalendorių galima rasti čia.

Prekyba SSE akcijomis vyksta, naudojant standartizuotą 100 akcijų kiekį (angl. lot). Pavyzdžiui, galima įsigyti mažiausiai 100 vnt. Šanchajaus biržoje kotiruojamų bendrovių akcijų. O pirkimo pavedimo kiekį didinti galima tik po 100 vnt. (100, 200, 300 ir t.t.). Turint nestandartizuotą kiekį akcijų, jas būtina parduoti per vieną kartą. Taip pat yra neleidžiama dienos prekyba – parduoti nupirktas akcijas galima tik kitą darbo dieną (T+1) – kai įvyksta atsiskaitymas.

Verta atkreipti investuotojų dėmesį į tai, jog prekybai per SEHC yra taikomi apribojimai – nustatytos investicijų įplaukų į šalį kvotos. Išsamiau apie šių kvotų būklę ir jų skaičiavimo tvarką galite rasti čia ir čia. Iš viso užsieniečiai gali būti įsigiję iki 300 mlrd. RMB vertės Šanchajaus biržoje listinguojamų akcijų. Prekybos sesijos metu taip pat yra ribojama užsienio investuotojų įtaka – taikoma 13 mlrd. RMB pirkimo pavedimų (atėmus pardavimo sandorius) kvota, kurią pasiekus yra sustabdomas pirkimo pavedimų priėmimas.

Įsigijusiems Šanchajaus biržoje esančių bendrovių akcijų gali būti taikomi įvairūs mokesčiai. Remiantis hkex.com.hk skelbiamais duomenimis, atsiskaitymo metu gali būti taikomas 0,00696% pavedimo apdorojimo mokestis, 0,002% vertybinių popierių mokestis šalies vertybinių popierių komisijai, 0,06% pervedimo mokestis (apskaičiuojamas nuo nominalios akcijų vertės) ir 0,1% žyminis mokestis (parduodant). Taip pat nurodoma, jog iš dividendų bus išskaičiuojamas 10% mokestis. Verta pabrėžti, jog planuojama įvesti dar vieną „portfelio“ mokestį, kuris bus nuskaičiuojamas kas mėnesį.

Šanchajaus biržoje listinguojamos bendrovės


Iš viso Šanchajaus biržoje šiuo metu yra listinguojamos 986 bendrovių akcijos, tačiau užsienio investuotojai, per SHSC, gali įsigyti tik didžiausių 568 bendrovių akcijas, kurios sudaro apie 90% Šanchajaus biržos rinkos kapitalizacijos. Didelės kapitalizacijos (angl. blue chip) Šanchajaus biržos akcijos sudaro SSE 180 indeksą, o vidutinės kapitalizacijos bendrovės patenka į SSE 380 indeksą. Žemiau esančiame grafike galima išvysti kokių sektorių bendroves galima įsigyti per SHSC.



Verta atkreipti investuotojų dėmesį į tai, jog dauguma didžiųjų Kinijos bendrovių yra priklausomos nuo vyriausybės. Ši situacija leidžia didžiosioms bendrovėms lengviau išlaikyti rinkos dalis, tačiau kartais politiniai interesai gali prieštarauti akcininkų interesams. Nepaisant galimos rizikos, Kinijos akcijų birža nuo seno vilioja investuotojus, kurie nori plačiau diversifikuoti savo portfelius ir pasinaudoti sparčiai augančios ekonomikos teikiamomis galimybėmis. Žemiau apžvelgsime pasirinktų sektorių bendroves, kurios yra vienos iš žinomiausių ir didžiausių SSE biržoje listinguojamų įmonių.

Finansų sektorius. Verta pabrėžti, jog Kinijos finansų sektorius yra labai svarbus šalies ekonomikai ir yra kruopščiai reguliuojamas. Dauguma didžiųjų bankų yra valdomi vyriausybės (angl. State owned enterprises, SOE). Tuo tarpu pagrindinis didžiųjų bendrovių Šanchajaus biržos akcijų indeksas SSE 180 yra sudaromas, atsižvelgiant į laisvų akcijų skaičių, ir taip sumažina SOE bendrovių svorį.

SSE 180 indekse didžiausią svorį sudaro Ping An Insurance (601318), kurios tik 6% akcijų priklauso vyriausybės įmonėms. Ping An veikla susideda iš draudimo, banko ir investicijų valdymo paslaugų. Ping An yra įtraukta į Fortune 2000 didžiausių pasaulio bendrovių sąrašą, kuriame užima 62 vietą. Nepaisant lėtėjančio Kinijos ekonomikos augimo, įmonė sparčiai plečiasi ir džiugina akcininkus gerėjančiais finansiniais rezultatais. Šią savaitę pasirodė naujienos, jog elektroninės komercijos gigantės Alibaba Group (BABA) vadovas Jack Ma ir Tencent (700) įkūrėjas Ma Huateng įsigijo Honkongo biržoje platintų Ping An akcijų už apie 36,8 mlrd. Honkongo dolerių (~4,7 mlrd. USD).

Agricultural Bank of China Limited (601288) yra vienas „didžiojo ketverto“ Kinijos bankų, o Fortune 2000 sąraše Agricultural Bank of China užima 3 vietą. 2010 m. vykęs bendrovės IPO tuomet buvo didžiausias pasaulyje ir bendrovė pritraukė daugiau nei 22 mlrd. USD vertės lėšų. Šiuo metu bankas valdo daugiau nei 23 500 banko skyrių. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog priešingai nei Ping An, didžiausias šio banko akcininkas yra šalies vyriausybė.

Energetikos sektorius. China Petroleum & Chemical Corporation, dar vadinama Sinopec (600028), ir PetroChina (601857) yra naftos ir dujų gavybos gigantės, kurios taip pat didžiąja dalimi priklauso Kinijos vyriausybei. PetroChina yra didžiausias šalies naftos ir dujų išgavėjas, kai Sinpoec yra didžiausias šalyje naftos perdirbėjas. Į PetroChina dėmesį buvo atkreipęs legendinis investuotojas Warren Buffett, kuris bendrovės akcijas laikė keletą metų ir ženkliai pasipelnęs galutinai pardavė 2007 m. W. Buffett tuomet minėjo, jog už patrauklią kainą dar kartą pirktų šios įmonės akcijas.

Vartojimo prekių sektorius. Kasdienio vartojimo: Kweichow Moutai Company (600519) yra gerai žinomas svaigiųjų gėrimų gamintojas, valdantis iš kviečių ir sorgų pagaminto Moutai likerio Feitan, Five Star ir kitus prekių ženklus. Taip pat bendrovei priklauso 32 įmonės, gaminančios vyną, alų, maisto produktus, pakuočių medžiagas ir teikiančios IT sektoriaus paslaugas. Tačiau įmonės rezultatai buvo neigiamai paveikti šalies valdžios vykdytos antikorupcinės programos, kuri sumažino alkoholinių gėrimų gamintojų pajamas. Be to, lapkričio mėn. pabaigoje pasirodė naujienos, jog šalies priežiūros komisija pradėjo tyrimą dėl disciplinos pažeidimų, susijusių su vienu iš Kweichow Moutai darbuotojų veiksmais, kas dažniausiai reiškia įtarimus dėl korupcijos.

Kasdienio vartojimo: Inner Mongolia Yili Industrial (600887) yra didžiausia pieno produktų gamintoja Kinijoje, siūlanti daugiau nei 1000 įvairių produktų. Verta pabrėžti, jog Kinijos maisto pramonė buvo ne kartą ženkliai paveikta skandalų, susijusių su produktų kokybe. Pavyzdžiui, 2012 m. Yili privalėjo atšaukti kai kuriuos kūdikių maisto produktus dėl rasto per didelio gyvsidabrio kiekio juose.

Ne pirmo būtinumo prekių: SAIC Motor (600104) yra vienas didžiųjų Kinijos automobilių gamintojų, kuris kartu su Volkswagen (VW) ir General Motors (GM) įkūrė bendras įmones, gaminančias automobilius Kinijos rinkai. Taip pat bendrovė pati gamina Maxus bei Roewe prekės ženklo automobilius, be to, SAIC priklauso D. Britanijos automobilių gamintoja MG Motor. Žinoma, Kinijos vietiniams automobilių gamintojams reikia dar gerokai pasistengti, kad jų gaminami automobiliai prilygtų užsienio koncernų automobiliams, tačiau naujasis SAIC valdybos pirmininkas vasarą pažadėjo, jog įmonė sutelks dėmesį į jai priklausančius prekių ženklus. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog SAIC yra patraukli investuotojams, ieškantiems dividendus mokančių bendrovių, kadangi įmonės metinis dividendų pajamingumas yra kiek didesnis nei 6%.

Pramonės sektorius: China State Construction Engineering Corporation (601668) yra viena didžiausių statybų bendrovių pasaulyje. Įmonė vykdo įvairius NT projektus Kinijoje, besivystančiose šalyse ir kitose pasaulio valstybėse. Per pastaruosius pusę metų įmonės akcijų kaina Šanchajaus biržoje pakilo beveik 40%, investuotojams įvertinant Kinijos valdžios pastangas skatinti šalies ekonomiką, didinant investicijas į šalies infrastruktūros vystymą. Pavyzdžiui, šio mėnesio pradžioje pasirodė naujienos, jog Kinijos vadžia patvirtino 100 mlrd. USD vertės infrastruktūros projektus (geležinkelių ir oro uostų vystymo).

Daugiau informacijos apie Kinijos bendroves galima rasti jų tinklapiuose, o taip pat papildomos informacijos galima ieškoti Šanchajaus bei Honkongo akcijų biržų tinklapiuose (hkex.com.hk, english.sse.com.cn). Naujausius Šanchajaus biržoje listinguojamų bendrovių pranešimus galima rasti čia, o naujienas apie įvykius šalyje ir bendroves galima sekti specialiose žiniasklaidos puslapių skiltyse: Bloomberg, Reuters, Xinhua, FinanceAsia ir kt.

Kaip pasiekti Šanchajaus biržą investuotojui iš Lietuvos?


Paprasčiausias būdas turėti investicijų, susijusių su vietine Kinijos akcijų rinka, yra biržoje prekiaujami fondai (ETF). Vienas populiariausių tokių ETF yra db X-trackers Harvest CSI 300 China A-Shares Fund (ASHR), kuris siekia atkartoti CSI 300 indeksą, sudarytą iš 300 didžiausios kapitalizacijos Šendženo ir Šanchajaus akcijų biržų bendrovių. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog fondo bendrosios metinės išlaidos siekia 0,8%. Nepaisant didelio tokių ETF fondų pasisekimo, verta pabrėžti, jog jiems taip pat taikomi investicijų Kinijoje apribojimai. Dėl to kartais fondo akcijų kaina gali gerokai nutolti nuo fondo grynosios aktyvų vertės.

Nuo praėjusio mėnesio investuotojai gali ir patys prekiauti Šanchajaus biržos bendrovių akcijomis. LHV banko klientai šioje biržoje esančias kompanijas gali pasiekti, pasinaudodami LHV Trader prekybos platforma. Shanghai-Hong Kong Stock Connect simbolis biržų sąraše yra SEKHNTL. O įmonių simboliai LHV Trader platformoje atitinka Šanchajaus biržoje naudojamus simbolius.

Pamažu atsiverianti Kinijos akcijų rinka suteikia galimybę rinkos dalyviams investuoti į iki šiol neprieinamas bendroves. Visa tai atveria naujas galimybes investuotojams, ieškantiems investicinių idėjų vienoje svarbiausių pasaulio ekonomikų, turinčių didžiulį augimo potencialą ilguoju laikotarpiu.

Parengta LHV banko, remiantis hkex.com.hk, sse.com.cn, etfdb.com, etfus.deutscheawm.com skelbiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, forexfactory.com, bloomberg.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-02-07 » JAV griežtina sankcijas Iranui
2025-02-06 » Euro zonos palūkanos siekia ilgai nematytas žemumas
2025-02-05 » Aukso kaina pasiekė visų laikų aukštumas ir artėja link 3 tūkst. JAV dolerių ribos
2025-02-04 » Investuotojų akiratyje tarifai, prekybos karas tarp JAV ir Kinijos
2025-02-03 » Prekybos karas prasideda - JAV nuo rytojaus didina tarifus Kanadai, Meksikai, Kinijai
2025-01-31 » Euro zonai stagnuojant ECB dar kart sumažino palūkanų normas
2025-01-30 » Rinkos laukia ECB palūkanų mažinimo
2025-01-29 » JAV technologijų akcijų vertės atsigavo po šoko
2025-01-28 » „DeepSeek” dirbtinio intelekto modelis sukėlė ažiotažą pasaulio rinkose
2025-01-27 » Kinijos ekonomika praranda pagreitį, ,,DeepSeek" iššūkis JAV technologijų sektoriui

 
Dar nėra komentarų