Praėjusiais metais perpus atpigusi nafta padėjo ženkliai sumažinti išlaidas kurui, tačiau amerikiečiai neskubėjo atverti papilnėjusios piniginės kitiems pirkiniams – apyvartos mastas gruodį susitraukė 9 iš 13 pagrindinių mažmeninės prekybos veiklų. Nors atskirai vertinamas rodiklis ir kelia abejonių, prognozuojama, kad amerikiečių išlaidos praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį augo net 4 proc. (palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2013 metais). Vakar paskelbta JAV Federalinio rezervų banko (FED) ataskaita apie ūkio būklę (angl. Beige Book) patvirtino lapkritį-gruodį ekonomikos sąlygas šalyje toliau gerėjus. Rinkos dalyvių lūkesčius iliustruoja ir pradėjusios pigti JAV iždo obligacijos (10 metų trukmės obligacijų pajamingumas kilstelėjęs iki 1,885 proc.).
Be pingančių žaliavų, Europos akcijų rinkos dalyviams neprasprūdo ir Pasaulio banko paskelbtos prastesnės pasaulio ekonomikos augimo artimiausiais metais prognozės (EURO STOXX -1,41 proc., Vokietijos DAX -1,25 proc., Prancūzijos CAC 40 -1,56 proc.). „Juodojo aukso“ kaina JAV ir Europoje susilygino pirmą kartą nuo 2013 metų ir, nors vakar buvo ženkliai kilstelėjusi, panašu, vėl suka žemyn (šįryt balansuoja ties 47,81 JAV dolerio už barelį riba).
Azijos akcijų rinkas (Japonijos NIKKEI 225 +1,86 proc., Kinijos SHANGHAI COMPOSITE +3,54 proc.) žaliai nuspalvino netikėtas Indijos centrinio banko sprendimas sumažinti bazinę palūkanų normą, argumentuotas siekiu kovoti su plintančiomis mažos infliacijos tendencijomis. Japonijos eksportuotojų akcijų vertes kelia atpigusi Japonijos jena (USD/JPY kursas atsispyrė nuo 117 jenų už dolerį ribos ir kopia aukštyn). Paaiškėjus, kad paskolų išdavimas augo labiau negu prognozuota (13,3 proc. gruodį), Kinijos akcijų rinkos dalyviai tikisi, jog tai patvirtina vyriausybę ėmusis konkrečių priemonių kreditavimui didinti ir ekonomikai skatinti.
Šiandien ekonominių rodiklių kalendoriuje gausu JAV duomenų. Kaip įprasta ketvirtadieniais, bus skelbiamas per praėjusią savaitę pateiktų bedarbių paraiškų skaičius (prognozuojama 298 tūkst.). Investuotojų nuotaikas lems ir JAV gamintojų kainų indeksas (gruodį, manoma, smukęs 0,4 proc.) bei FED Filadelfijos padalinio skelbiamas verslo pasitikėjimo rodiklis (sausį – 20 punktų).
Baltijos šalių rinkos neatsilaikė prieš pasaulines tendencijas – Rygos (OMXR) ir Talino (OMXT) indeksai smuko atitinkamai 0,51 ir 0,41 proc., o Vilniaus indekso (OMXV) vertė nepakito. Nors LESTO atstovai pareiškė, kad naujoji elektros paslaugų kainodara, kuri turėtų būti pradėta taikyti nuo 2016 metų, jai nėra palanki, tačiau investuotojų tai neįtikino, o akcijos kaina pabrango net 5,83 procento. Kadangi stambiausi sandoriai buvo sudaryti tik per vieną tarpininką, šiandien galima tikėtis, kainos korekcijos žemyn, investuotojams nusprendus realizuojant trumpalaikį pelną. Kaip ir tikėjomės „Vilkyškių pieninės“ (-2,06 proc.) akcijos ir toliau aktyviai parduodamos vos tik rinkoje susiformuoja didesnė paklausa. Nuo pirmadienio akcijų kaina jau sumažėjo 5,5 procento. Su bendrove susijusiems asmenims iki metinių rezultatų paskelbimo pasitraukus iš rinkos, akcijų kaina gali sumažėti dar daugiau. Stambūs užsienio investuotojai ir toliau aktyviai prekiauja „Tallink Grupp“ (-0,69 proc.) akcijomis. Panašu, kad investuotojai yra pasiskirstę į dvi stovyklas – vieni tiki, kad pigesnis kuras teigiamai paveiks bendrovės rezultatus, o kita pusė nerimauja dėl jau kuris laikas mažėjančių keleivių srautų.