Didelės rizikos Graikijos vyriausybės obligacijos neatitinka ECB reikalavimų dėl užstato paskoloms, tačiau iki šiol buvo taikyta išimtis, leidusi Graikijos bankams pigiai pasiskolinti lėšų likvidumui palaikyti – su sąlyga, kad Graikija laikysis gelbėjimo planu nustatytų reikalavimų. Graikijos bankai, pastarąjį mėnesį išgyvenantys didelį išeinančių lėšų srautą, nuo šiol turės kreiptis į šalies centrinį banką pagal skubios finansinės pagalbos programą. Sprendimas panaikinti Graikijai taikytą i�! �imtį, argumentuotas abejonėmis dėl naujos finansavimo programos paskelbimo sėkmės, patvirtino, kad ECB naujajai Graikijos vyriausybei neketina nuolaidžiauti ir nesutinka su pateiktais pasiūlymais turimą skolą keisti kita. Greičiau negu buvo tikėtasi priimtas ECB sprendimas išmušė EUR/USD kursą iš pastarąją savaitę atrasto pusiausvyros taško (šįryt balansuoja ties 1,137 JAV dolerio už eurą riba). Pagrindinių Europos biržų ateities sandorių verčių pokyčiai rodo, kad Senojo žemyno akcijų rinkos, vakar santūriai kilusios (EURO STOXX +0,04 proc.), šiandien turėtų smukti.
Investuotojai kitapus Atlanto susirūpino dėl sunkiai sprendžiamų Graikijos skolos klausimų ir vėl pradėjusios pigti naftos (WTI rūšies naftos kaina smuktelėjo žemiau 48 JAV dolerių, „Brent“ – iki 53,5 JAV dolerio už barelį), tad pagrindinių JAV akcijų indeksų vertės vakar smuko (S&P 500 -0,42 proc., NASDAQ -0,23 proc., tik DOW JONES +0,04 proc.). Panašiai pesimistiškos nuotaikos ir investuotojų Azijoje (09:30 Lietuvos laiku Japonijos NIKKEI 225 –0,98 proc., Kinijos SHANGHAI COMPOSITE -1,18 proc.). Kinijos centrinis bankas, siekdamas paskatinti kreditavimą realiajai ekonomikai, paskelbė mažinantis privalomųjų bankų rezervų normą iki 19,5 procentų.
Rytoj, kaip įprasta pirmąjį mėnesio penktadienį, bus skelbiama rinkos dalyvių akylai stebima JAV darbo rinkos informacija. Nepriklausomos tyrimų agentūros „ADP Inc.“ paskelbta sausio mėnesio užimtųjų pokyčio prognozė, kaip ir tikėtasi, parodė kiek sulėtėjusį naujų darbo vietų kūrimą (213 tūkst., arba 40 tūkst. mažiau negu praėjusių metų gruodį). Prognozuojama, kad panašų užimtumo privačiajame sektoriuje augimo tempą patvirtins ir oficialioji statistika (230 tūkst.), o nedarbas, tikimasi, išliks 5,6 procento.
Baltijos šalių biržose indeksų pokyčiai buvo nedideli – OMXV ūgtelėjo 0,15 proc., o OMXT vertė sumažėjo 0,11 procento. Didžiausia apyvarta buvo prekiaujant „Tallink Grupp“ akcijomis, tačiau jų kaina nepakito. Bendrovė paskelbė sausio mėnesio pervežimo rezultatus, kurie, kaip jau tapo įprasta, prastėjo. Keleivių pervežimas ir vėl smuko (-4 proc.), taip pat mažėjo transporto (-5 proc.) ir krovinių (-4 proc.) pervežimas. Vis dėlto akcijų kainai tai įtakos nepadarė, o nuo sausio mėnesio pradžios ji jau spėjo pakilti net 15,6 procento. Viena iš versijų, kad bendrovės pagrindinis akcininkas „Infortar AS“, spalio mėnesį įsigijęs „Estonian Air“ kontrolinį akcijų paketą, biržoje perka ir „Tallink Grupp“ akcijas (nuo sausio mėnesio dideliais sandoriai akcijų perleista už 6 mln. eurų). „Klaipėdos naftos“ sausio krovos apimtys palyginti su 2014 metų sausio mėnes! iu padidėjo 59 proc., o pajamos 32 proc. – iki 3,7 mln. eurų. Tuo tarpu vien suskystintųjų gamtinių dujų terminalo pajamos sudarė 5,4 mln. eurų. Atitinkamai bendrosios šių metų sausio mėnesio bendrovės pajamos pasiekė 9,1 mln. eurų, tai yra buvo 3,25 karto didesnės negu pernai sausio mėnesį.