Bankų akcijos šoktelėjo (+3,44 proc.), mat vakar paskelbtas JAV Federalinės rezervų sistemos (FED) sprendimas atgaivino rinkos dalyvių lūkesčius dėl artėjančio palūkanų normos didinimo.
Spalio 27-28 dienomis vykusį Federalinio atvirosios rinkos komiteto (angl. FOMC) posėdį lydintis pranešimas buvo pastebimai pakoreguotas. Rugsėjį centrinio banko išreikštas susirūpinimas, jog pasaulio mastu įvykę ekonominiai ir finansų rinkų pokyčiai gali apriboti JAV ūkio plėtrą, dingo, o dėmesys grąžintas vietos ekonominei informacijai. FOMC pastebėjo, kad šalies ekonomika išlaikė vidutinį plėtros tempą – namų ūkių vartojimas ir verslo investicijos į pagrindinį kapitalą toliau tvirtai augo, sąlygos nekilnojamojo turto sektoriuje dar pagerėjo, nors grynasis eksportas, kitas vertus, vis dar neskuba atsigauti. Pripažinta, kad naujų darbo vietų kūrimas pastaruoju metu sulėtėjo, tačiau akcentuota ir tai, jog darbo išteklių panaudojimo nepakankamumas nuo metų pradžios dar sumažėjo. Šįkart FOMC pranešime „artimiausias posėdis“ (gruodžio 16 d.) įvardintas kaip galimas sprendimu! i keisti palūkanų normą priimti, nebent, suprantama, nauji JAV makroekonominiai duomenys siūlytų kitą išvadą. Remiantis FED bazinių palūkanų normų ateities sandorių verte, tikimybė, kad sprendimas pradėti pinigų politikos griežtinimą bus priimtas gruodį, kilstelėjo iki 48 proc. (nuo 34,7 proc. posėdžio išvakarėse). EUR/USD kursas smuktelėjo 1,15 proc. – iki 1,0923 JAV dolerio už eurą. Į netikėtai „vanagišką“ FED toną sureagavo ir obligacijų rinkos dalyviai – išaugus pasiūlai, JAV iždo obligacijos atpigo (2 metų trukmės obligacijų pajamingumas šoktelėjo 0,07 proc. punkto).
Pozityviai ketvirtadienio rytą nusiteikę investuotojai Azijoje (09:55 Lietuvos laiku Japonijos NIKKEI 225 +0,17 proc., Kinijos SHANGHAI COMPOSITE +0,36 proc.). Po aiškių Europos centrinio banko užuominų dėl planų plėsti skatinamąją pinigų politikos poziciją ir Kinijos centrinio banko sprendimo sumažinti bazinę palūkanų normą tapo mažiau tikėtina, kad rytoj apie papildomą skatinimą ryšis paskelbti ir Japonijos centrinis bankas. Pagrindinių Europos akcijų indeksų ateities sandorių vertės žada, kad gera investuotojų nuotaika (vakar EURO STOXX +1,19 proc.) turėtų išsilaikyti ir šiandien. Kitapus Atlanto rinkos dalyvių (ir FED) dėmesys šiandien kryps į JAV ekonominę informaciją – prognozuojama, kad trečiąją ketvirtį šalies ūkis sulėtino apsukas ir, perskaičiavus į metų tempą, augo 1,6 proc. (antrąjį ketvirtį +3,9 proc.).
Baltijos šalių biržų apyvarta buvo beveik 1 mln. eurų (OMXV -0,07 proc., OMXR +1,56 proc., OMXT +0,33 procento). Iš viso sudaryta 477 sandoriai, iš kurių penktadalis teko „Šiaulių banko“ (+1,00 proc.) akcijoms. Banko akcijų paklausa išliko gerokai didesnė už pasiūlą, o pirkėjų pusėje buvo galima įžvelgti ne vien smulkaus dydžio pavedimus, bet ir tarpininkus, paprastai atstovaujančius stambiųjų fondų interesams. Tiesioginis sandoris, sudarytas „Linas Agro Group“ (+1,52 proc.) akcijomis, parodė, kad esant žemesnei akcijų kainai atsiranda stambesnių pirkėjų susidomėjimas.
Talino biržoje pardavėjai spaudė žemyn „Silvano Fashion Group“ (-3,08 proc.) akcijų kainą. Netgi bendrovės vykdoma akcijų supirkimo programa, kurios metu turėtų būti supirkta iki 1 mln. akcijų (šiuo metu jau supirkta 335 tūkst. akcijų), nepristabdė kainos kritimo. Šiandien veiklos rezultatą turėtų paskelbti „Baltika“, o jau rytoj tai padarys „Apranga“, „Rokiškio sūris“, „Tallinna Vesi“ ir „Ekspress Grupp“.