![](datas/img/news/images/m/markets_screen.jpg)
Pagrindiniai JAV akcijų indeksai, judėję žemyn pirmoje prekybos sesijos pusėje, jai baigiantis šovė viršun (S&P 500 +0,56 proc., DOW JONES +0,43 proc., NASDAQ +0,75 proc.). Šįryt kylančios pagrindinių indeksų ateities sandorių vertės žada pragiedrulius ir Senojo žemyno akcijų rinkose (vakar EURO STOXX 50 -0,17 proc.).
Tokius pokyčius lėmė trečiadienio vakarą paskelbti JAV Federalinės rezervų sistemos (FED) sprendimai dėl pinigų politikos. Nors, kaip ir buvo tikėtasi, 0,50 proc. siekianti palūkanų norma liko galioti, praėjusių metų gruodį pristatytas optimistiškas palūkanų normalizavimo planas buvo pakoreguotas. Vidutinės palūkanų normos 2016 ir 2017 metų pabaigoje prognozuojama reikšmė sumažinta 0,50 proc. punkto – iki atitinkamai 0,875 proc. ir 1,875 procento. Kiek mažiau, 0,25 proc. punkto, sumažinta ir vidutinė prognozuojama palūkanų norma 2018 m. pabaigoje (3 proc.). Tai reiškia, kad šiais metais FED palūkanų normą planuoja didinti nebe keturis, o du kartus, kas visiškai atitinka analitikų lūkesčius. Kita vertus, ir iki sprendimo skeptiškai nusiteikę rinkos dalyviai, įvertinę apkarpytas palūkanų prognozes, šiais metais tikisi geriausiu atveju vieno palūkanų normos ! didinimo ir ne anksčiau kaip rugsėjį.
FED pripažino, kad JAV ekonomika išlaikė vidutinį plėtros tempą, net ir įvertinus pastaraisiais mėnesiais pasaulio mastu vykusius ekonominius ir finansų rinkų pokyčius. Vis dėlto akcentuota ir tai, kad šie pokyčiai turi ribojantį poveikį JAV ūkio perspektyvoms. Tokią išvadą iliustravo atnaujintos pagrindinių ekonominių rodiklių prognozės. Nors nedarbo lygio prognozė šiems ir artimiausiems dvejiems metams kiek pagerinta (iki 4,7, 4,6 ir 4,5 proc. atitinkamai), JAV ekonomika, FED vertinimu, 2016 ir 2017 m. augs lėčiau (2,2 ir 2,1 proc.), negu buvo tikėtasi anksčiau. Panašu, kad lūkesčius pralenkusi pastarųjų mėnesių kainų dinamika FED taip pat neįtikino – metinės vartojimo kainų infliacijos prognozė šiems metams pastebimai sumažinta (iki 1,2 proc. nuo 1,6 proc. gruodį).
Į posėdį šią popietę renkasi ir Anglijos centrinio banko pinigų politikos komitetas. Neabejojama, kad 2009 m. kovą iki 0,50 proc. sumažinta bazinė palūkanų norma liks galioti, o 375 mlrd. svarų sterlingų turto supirkimo programa bus tęsiama toliau. Sausį Jungtinėje Karalystėje užfiksuota 0,3 proc. siekianti vartojimo kainų infliacija. Anglijos centrinio banko nustatytas tikslinis infliacijos lygis – 2 procentai.
Baltijos šalių biržų indeksų reikšmės judėjo skirtingomis kryptimis (OMXV +0,44 proc., OMXR -0,79 proc., OMXT +0,17 procento). Kaip tapo įprasta, daugiausiai sandorių sudaryta „Šiaulių banko“ (+0,61 proc.) akcijomis, kurių kaina dar labiau išaugo. Tiesa, dabartiniame kainos lygmenyje jau pradedamas jausti ir stambesnių pardavėjų susidomėjimas, todėl nebūtų netikėta, jei artimiausiu metu susiformuotų techninė kainos korekcija, daliai investuotojų nusprendus parduoti per mėnesį net 14 proc. pabrangusias akcijas.
Latvijos farmacininkė „Olainfarm“ (-3,46 proc.) vakar pranešė vasarį pasiekusi 8,23 mln. eurų apyvartą. Priešingai negu sausį, kai pajamos dėl eksporto į Baltarusiją augimo buvo 8,84 mln. eurų arba 14 proc. didesnės, vasario mėnesio pajamos, palyginti su pernai, sumažėjo 28 procentais. Vis dėlto svarbu atkreipti dėmesį, kad praėjusių metų vasarį bendrovė gavo rekordines pajamas, todėl šiemet pakartoti ar pagerinti rezultatą būtų buvę išties sudėtinga. Per sausį-vasarį bendrovė gavo 17 mln. eurų pajamų, arba 16 proc. visų šių metų prognozuojamų pajamų.