Savaitei baigiantis akcijų rinkos dalyvių nuotaika vėl prastėja

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB bankas Data: 2016-04-15 10:50 Komentarai: (0)
Balandžio 9-ąją pasibaigusią savaitę JAV pateikta vos 253 tūkst. bedarbio paraiškų (prognozuota 270 tūkst.), t. y. tiek pat, kiek pirmąją kovo savaitę, o tai buvo mažiausias rodiklio įvertis nuo pat 1973 m. lapkričio. Ši informacija buvo sutikta kaip dar vienas toliau gerėjančių sąlygų JAV darbo rinkoje patvirtinimas. Kita vertus, vartotojų kainų dinamika lūkesčių nepavijo – kovą JAV metinė infliacija sumenko iki 0,9 proc. (vasarį 1 proc.). Bazinė infliacija, kurią apskaičiuojant nevertinamos dažnai ar reikšmingai kintančios kainos, taip pat suktelėjo žemyn ir pirmąjį pavasario mėnesį siekė 2,2 procento.


Atsargūs kainų lygio pokyčiai įprasmina Federalinės rezervų sistemos (FED) siekį pinigų politiką normalizuoti itin laipsniškai. Rinkos dalyvių vertinimu, tikimybė, kad FED priims sprendimą kelti palūkanų normą paskutiniame metų posėdyje gruodį, siekia 5! 2,6 procento. „Bloomberg“ naujienų agentūros skelbiamas JAV dolerio tarptautinę vertę matuojantis indeksas „U.S. Dollar Index“ per pastarąsias tris dienas ūgtelėjo daugiau negu 1 procentu.

Po įspūdingo spurto savaitės viduryje pagrindiniai JAV ir Europos akcijų indeksai vakar kito ramiau. Investuotojai kitapus Atlanto stabtelėjo (S&P 500 +0,02 proc., DOW JONES +0,10 proc., NASDAQ -0,03 proc.), bandydami įvertinti pozityvią makroekonominę informaciją ir prastesnius, negu laukta, įmonių ketvirčio rezultatus. Energetikos sektorius išsaugojo lyderio poziciją (pokytis S&P 500 indekse +0,42 proc.), o kasdienio vartojimo prekių ir paslaugų sektoriuje veikiančių bendrovių akcijos smuko labiausiai (-0,51 proc.). Senojo žemyno akcijų rinkose pirkėjai buvo kiek aktyvesni (Vokietijos DAX +0,67 proc., Prancūzijos CAC 40 +0,47 proc.). Kilo devyniuose iš dešimties indekso EURO STOXX 50 (+0,71 proc.) vertinamų ūkio sektorių veikiančių bendrovių akcijos, labiausiai – kasdienio vartojimo prekių ir paslaugų (+0,99 proc.) bei energetikos sektoriaus (+0,88 proc.). Jei sekmadienį Doh! oje (Kataras) vyksiantis OPEC šalių ir Rusijos susitikimas baigsis be aiškaus susitarimo, pastarosiomis dienomis augusi energetikos sektoriaus vertė gali smarkiai smukti. Kita vertus, ketvirtadienį paskelbtoje Tarptautinės energetikos agentūros kas mėnesį išleidžiamoje apžvalgoje teigiama, kad ir be tiekėjų susitarimo įšaldyti naftos gavybą rinkoje artėjama prie balanso.

Šįryt paaiškėjo, kad Kinijos ekonomika pirmąjį metų ketvirtį (palyginti su tuo pat laikotarpiu pernai) augo 6,7 proc. – tiek, kiek ir buvo prognozuota, ir 0,1 proc. punkto lėčiau negu ankstesnįjį ketvirtį. Kad ekspansinė pinigų ir fiskalinė politika duoda rezultatų, rodo išaugusi pramonės produkcija, investicijos į pagrindinį kapitalą ir mažmeninė prekyba. Vis dėlto investuotojai Azijoje pirmųjų ekonomikos stabilizacijos ženklų neskuba apibendrinti (09:50 Lietuvos laiku Kinijos SHANGHAI COMPOSITE -0,44 proc., Japonijos NIKKEI 225 -0,37 proc., Honkongo HANG SENG -0,11 proc.). Neramią prekybą žada ir šįryt krentančios pagrindinių JAV ir Europos akcijų indeksų ateities sandorių vertės.

Rygos ir Talino biržose dominavo pirkėjai (OMXR +1,85 proc., OMXT +0,78 proc.), o Vilniaus biržoje buvo aktyviai parduodamos pastaruoju metu smarkiai brangusių bendrovių akcijos (OMXV -0,16 procento). „Klaipėdos naftos“ (-0,67 proc.) ir Šiaulių banko (-1,02 proc.) akcijų kaina koregavosi žemyn, rinkos dalyviams suskubus realizuoti per gana trumpą laikotarpį uždirbtą pelną. Vis dėlto, nepaisant vakarykštės korekcijos, abiejų bendrovių akcijų kaina nuo balandžio pradžios yra išaugusi atitinkamai 6,2 proc. ir 4,3 procento. Netikėtu kainos šuoliu išsiskyrė „City Service“ (+3,11 procento). Artėjant mėnesio pabaigai panašių pokyčių greičiausiai išvysime ir daugiau, nes balandžio 29 diena yra paskutinė akcijų prekybos diena Vilniaus biržoje, o paskui prekyba reguliuojamoje rinkoje vyks tik Varšuvos biržoje. Taip pat suaktyvėjo prekyba „Žemaitijos pieno“ (+1,40 proc.) ir „Vilkyškių pieninės“ (-3,11 proc.) akcijomis, tačiau jų kainų pokytis buvo kardinaliai priešingas.

„Tallinna Kaubamaja Grupp“ (+1,92 proc.) pirmoji iš Baltijos šalių bendrovių paskelbė pirmojo ketvirčio veiklos rezultatą. Gautos pajamos sudarė 137 mln. eurų ir, palyginti su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, padidėjo 10,8 proc., o pelnas prieš mokesčius išaugo 85 proc. – iki 5 mln. eurų. Geresnį rezultatą bendrovė aiškina sėkminga rinkodaros kampanija, efektyviu atsargų valdymu ir pagerėjusia paslaugų kokybe. Pabrėžiama, kad išaugusioms pajamoms įtakos taip pat turėjo vartojimo augimas ir keliamųjų metų bei Velykų švenčių efektas. Primename, kad bendrovė iš praėjusių metų pelno nusprendė mokėti 0,52 euro už akciją dividendus, kurių pajamingumas yra antras pagal dydį visame regione (7 proc.), o paskutinė diena įsigyti akcijas su teise į dividendus yra balandžio 22 diena.
 
Dar nėra komentarų