JAV rinkų priešprekybinė apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: LHV bankas Data: 2016-06-20 15:18 Komentarai: (0)
Akcijų rinkas apėmė euforija – naujausios apklausos rodo, jog JK liks ES. JAV akcijų ateities sandoriai šuoliuoja aukštyn.



Penktadienį JAV akcijos fiksavo iki 1% siekusį kritimą ir tai buvo bene didžiausias savaitės nuosmukis nuo balandžio. Investuotojams daug nerimo kėlė artėjantis referendumas dėl „Brexit“, o ir šalies centrinio banko (FED) politika dėl palūkanų normų kėlimo tapo kur kas atsargesnė, kas verčia kiek sunerimti dėl JAV ekonomikos atsigavimo stabilumo. Tiesa, jau penktadienį dalis investuotojų ėmė abejoti Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimu iš ES, todėl paskutinių savaičių masiškas saugių investicijų ieškojimas blėso ir, pavyzdžiui, JAV vyriausybės obligacijų kainos ėmė kristi, o pajamingumas – kilti.

Azijos rinkos savaitės pradžią pradėjo skambiai – po JK Parlamento narės Jo Cox nužudymo praėjusią savaitę dauguma rinkos dalyvių ėmėsi laikytis nuomonės, jog šis atokvėpis, kuomet „Brexit“ šalininkai ir priešininkai laikinai sustabdė savo kampanijas, kur kas daugiau naudos duos būtent pastariesiems. Jei JK išties nesitrauks iš ES, tuomet gerokai sumažėja grėsmė daugelio valstybių ekonomikos augimui, apie ką buvo nuolat pranešama spaudoje pastaruoju metu. Į viršų Azijos indeksus šiandien daugiausia vedė Japonijos akcijos.

Daugelio investuojančių Indijoje žvilgsniai artimiausiu metu kryps į situaciją šalies centriniame banke, kadangi dabartinis centrinio banko vadovas Raghuram Rajan pareiškė, jog pasitrauks iš pareigų, kuomet rugsėjį oficialiai baigsis jo kadencija. Indijos rupija išsyk ėmė silpnėti, kadangi Rajan yra itin vertinamas daugelio Vakarų valstybių ekonomistų ir investuotojų, nes sugebėjo stabilizuoti rupijos kursą, pažabojo infliaciją, padėjo bankinei sistemai susitvarkyti su blogomis paskolomis ir pan.

Į Europą atvilnijo tos pačios teigiamos nuotaikos iš Azijos ir indeksai šuoliuoja net virš 3%. Naujausios apklausos rodo, kad didesnė dalis JK žmonių palaiko buvimą ES, tad akcijos brangsta – ženkliausiai išsiskiria finansų sektorius (Royal Bank of Scotland, Deutsche Bank, Lloyds Banking Group). Tiesa, reikia pažymėti, jog žiniasklaidoje jau pasirodė informacija, kad ES rengia daug neeilinių susitikimų tuo atveju, jei JK jau šį ketvirtadienį balsuotų už pasitraukimą iš ES. Taip būtų stengiamasi užkirsti kelią potencialiam ES byrėjimui, nes itin glaudžių santykių su JK turi tokios valstybės kaip Airija.

Rinkas pasiekė dviejų naujų apklausų rezultatai. SundayTimes/YouGov apklausa internetu parodė, jog 44% respondentų norėtų likti ES, o pasitraukimą palaiko 43%. Anot SundayTimes/YouGov, apie trečdalis respondentų pateikė atsakymą dar iki Jo Cox nužudymo. Tuo tarpu kita apklausa (rengta Survation laikraščiui Mail on Sunday), kuri vykdė apklausą telefonu, parodė, jog pasilikimą ES palaiko 45%, o išstoti norėtų 42%. Svarbu, kad pastaroji apklausa buvo rengta penktadienį ir šeštadienį, t.y. jau po parlamentarės nužudymo.

Praėjusią savaitę svaras dolerio atžvilgiu užfiksavo pirmą pakilimą (per paskutines tris savaites) ir šiandien tęsia savo kurso ralį toliau. Aprimęs nerimas dėl „Brexit“ stiprina svarą ir tuo pačiu kelia naftos kainas, nes jos paklausą tiesiogiai veikia ekonomikos plėtra. Taip pat prieš ketvirtadienio referendumą dar trečiadienį pasirodys ir JAV įmonių naftos atsargos, tačiau šis rodiklis greičiausiai nublanks „Brexit“ referendumo išvakarėse.

 
Dar nėra komentarų