Europos kalnakasybos (+0,70 proc.) sektoriaus kompanijos vakar fiksavo didžiausią dienos kilimą, po to kai nuo birželio viduryje pasiekto šių metų dugno ties 62 JAV doleriais atšokusi geležies rūdos kaina vakar pasiekė 88,64 JAV dolerių už toną ribą. Vakarykštį geležies rūdos kainos kilimą paskatino Kinijos planai nuo lapkričio iki kovo mėnesio 8 proc. apkarpyti plieno gavybą, taip siekiant sumažinti oro užterštumą didžiuosiuose plieno pramonės miestuose. Šiandien ryte geležies rūdos kaina atsitraukė nuo vakar pasiektos 4,5 mėnesių viršūnės ir buvo lygi 87,6 JAV doleriams, didžiausiam pasaulyje Australijos krovinių terminalui paskelbus, kad Australijos geležies rūdos eksporto apimtys liepos mėnesį krito 12 proc. iki penkių mėnesių žemumų ties 37,9 mln. tonų riba, o lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai šios apimtys traukėsi 2 proc. Šiandien ryte taip pat sulaukta importo naujienų iš Kinijos, kuri paskelbė kad liepą į šalį buvo atgabenta 86,25 mln. tonų geležies rūdos, arba 9 proc. mažiau lyginant su mėnesiu prieš tai.
Ženklių indeksų pokyčių neužfiksuota ir Amerikoje, kur Dow Jones pirmadienį užfiksavo +0,12 proc., augimą, o S&P 500 stiebėsi +0,16 proc. Kilimu pasižymėjo kasdieninio vartojimo prekių kompanijų sektorius, kuris stiebėsi +0,72 proc., smulkiosioms kompanijoms skelbiant lūkesčius viršijančius pajamų rezultatus, o investuotojams bandant pasverti penktadienį paskelbtų gerų darbo rinkos bei darbo užmokesčio rodiklių įtaką regiono vartojimui.
Energetikų sektorius vakar JAV fiksavo didžiausią dienos kritimą (-0,86 proc.), rinkoms laukiant Abu Dabyje vykstančio OPEC narių susitikimo rezultatų. Šiandien susitikime laukiama Irako bei Jungtinių Arabų Emyratų atstovų pasiaiškinimų dėl lūkesčių neatitinkančio gavybos susitarimo įgyvendinimo, šioms šalims susitarimo laikantis tik atitinkamai 29 ir 60 proc. Brent naftos kaina, kuri vakar krito -0,1 proc., šiandien ryte 08:48 val. traukiasi dar -0,32 proc. iki 56,19 JAV dolerių už barelį lygio, investuotojams taip pat vertinant Kinijos naftos importo rezultatus, kurie liepą traukėsi iki 8,21 mln. barelių per dieną arba -6,9 proc. lyginant su šių metų birželiu ir pasiekė žemiausią lygį nuo sausio mėnesio.
Kinija šiandien taip pat paskelbė, kad bendros regiono importo apimtys liepos mėnesį neatitiko 18 proc. augimo prognozių ir stiebėsi +11 proc., kai pernai tuo pat metu buvo užfiksuotas 17,2 proc. apimčių augimas. Eksportas liepą augo 7,2 proc. ir taip pat neatitiko 11 proc. augimo lūkesčių ir buvo mažesnis už pernai liepą užfiksuotą 11,3 proc. augimą. Azijos rinkos šiandien ryte po Kinijos rodiklių paskelbimo juda skirtingomis kryptimis, 09:00 val. Kinijos CSI 300 indeksui fiksuojant +0,22 proc. augimą, Japonijos NIKKEI 225 traukiantis -0,31 proc., o Australijos ASX 200 -0,59 proc.
Valiutų rinkos
EUR/USD kursas po penktadienį pasiekto beveik 1 proc. kritimo šią savaitę pradėjo stiprėdamas ir po vakarykščio +0,30 proc. kilimo šiandien ryte 09:04 val. buvo lygus 1,1806 (+0,14 proc.).
Rinkos dalyviai prognozuoja, kad kilimo tendenciją euras, kuris 2017 m. sustiprėjo labiausiai iš 10 pagrindinių pasaulio valiutų, turėtų išlaikyti iki šių metų pabaigos. Pagrindinėmis šio kilimo priežastimis yra sumažėjusi politinė įtampa Euro zonoje, gerėjanti regiono ekonominė situacija, lūkesčiai dėl E. Macrono planų Prancūzijoje įgyvendinti ekonominę reformą. Vis daugiau dėmesio Europoje tikimasi sulaukti ir iš pasaulio centrinių bankų, pastariesiems vis labiau nusigręžiant nuo JAV vertybinių popierių, kur dėl tyrimų, susijusių su D.Trumpu sparčiai kyla politinis neapibrėžtumas.
Baltijos vertybinių popierių rinka
Baltijos vertybinių popierių rinkoje vakar Vilniaus indeksas augo +0,29 proc., Rygos +0,10 proc., o Talino +0,22 proc. Bendra rinkos apyvarta pasiekė 1,280 mln. Eur, o beveik pusė šios jos sugeneruota „Šiaulių banko“ pozicijoje, kur vakar akcijos krito -1,93 proc. iki 0,560 Eur, investuotojams fiksuojant pelnus po mėnesį trukusio akcijos kainos augimo 17 proc.
„Klaipėdos naftos“ akcijos vakar augo +2,20 proc. iki 0,510 Eur, kompanijai paskelbus apie liepą augusius pajamų bei krovos rezultatus.
„Silvano Fashion Group“ pranešimas apie 7,2 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai augusias pajamas bei -7,0 proc. kritusį pelną rinkoje paskatino akcijos kainos kritimą -0,75 proc. iki 2,66 Eur kainos.