Ekonominių vertinimų rodiklis vasario mėnesį padidėjo

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2008-02-29 12:14 Komentarai: (0)
Ekonominių vertinimų rodiklis šių metų vasario mėnesį, palyginti su sausiu, padidėjo 1 proc. punktu ir sudarė 9 procentus. Rodiklio padidėjimą lėmė 2 proc. punktais padidėjęs paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis. Pramonės, vartotojų ir statybos pasitikėjimo rodiklis nepasikeitė. Mažmeninės prekybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 1 proc. punktu.

Per metus (vasarį, palyginti su 2007 metu vasariu) ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 8 proc. punktais. Prekybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 12, paslaugų sektoriaus – 7, vartotojų – 12, pramonės – 7, statybos – 3 proc. punktais, skelbia Statistikos departamentas.

Vasario mėnesio pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad produkcijos gamybos apimtis per praėjusius mėnesius padidėjo, bet šiek tiek mažiau negu buvo prognozuota. Labai nežymiai padaugėjo ir įmonių (vasario mėn. – 20 proc., sausio mėn. - 17 proc.), teigiančių, kad gaminamos produkcijos paklausa per pastaruosius mėnesius padidėjo.

Daugiau apklaustųjų gaminamos produkcijos paklausą įvertino kaip per mažą – atitinkamai. Blogiausiai gaminamos produkcijos paklausą vertino statybinių medžiagų, mašinų ir įrengimų bei odos gaminių gamybos įmonės. Artimiausiais mėnesiais 28 proc. įmonių prognozuoja gamybos augimą ir 60 proc. teigia, kad jų gamybos apimtis nepasikeis.

Pasak įmonių vadovų, kaip ir ankstesniais mėnesiais, pramonės įmonių produkcijos gamybą riboja nepakankama paklausa (nurodė 41 proc. įmonių) ir kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas (23 proc.). Tačiau ketvirtadalis įmonių teigė, kad jų gamybinei veiklai netrukdo niekas.

Statybos įmonių vadovų teigimu, vasario mėnesį darbų apimtis sumažėjo: 31 proc. įmonių teigė, jog jų darbų apimtis sumažėjo (sausio mėn.- 21 procentas). Vis dėlto, dauguma (72 proc.) statybos įmonių vasario mėn. teigė, kad užsakymų statybos darbams gauna pakankamai. Be to, jau artimiausiais mėnesiais daugiau negu trečdalis (36 proc.) įmonių prognozuoja, kad statybos darbų užsakymų daugės ir daugiau negu ketvirtadalis (27 proc.) įmonių prognozuoja, kad didės darbuotojų skaičius.

Statybos darbų kainas didėsiant prognozuoja 43 proc. įmonių, tik 3 proc. mano, kad kainos mažės. Daugumos įmonių vadovų teigimu, ir toliau svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai išlieka kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas (nurodė 33 proc. įmonių) ir nepalankios oro sąlygos (30 proc.).Tačiau 21 procentų įmonių teigė, kad jų veiklai netrukdo niekas.

Mažmeninės prekybos įmonių apklausos rezultatai parodė, kad prekių apyvarta didėjo, tačiau lėčiau nei per praėjusius mėnesius. Apyvarta augo beveik visuose didžiuosiuose prekybos tinkluose ir 41 proc. visų kitų prekybos įmonių. Tačiau nebe taip sparčiai kaip ankstesniais mėnesiais gerėjo ir įmonių ekonominė būklė. Kainų augimą mažmeninėje prekyboje artimiausiu metu prognozuoja 33 proc. įmonių, tačiau dauguma (64 proc.) mano, kad kainos nesikeis.

Paslaugų sektoriaus apklausos rezultatų duomenimis, paklausa jų įmonėse padidėjo. Paklausa didėjo visame paslaugų sektoriuje, išskyrus viešbučius, restoranus bei transporto įmones. Teikiamų paslaugų kainų didėjimą artimiausiu metu prognozuoja 22 proc. apklaustųjų, mažėjimą – 3 proc., o 75 proc. apklaustųjų mano, kad kainos nesikeis. Didžiausias kainų augimas numatomas baruose, nekilnojamojo turto tvarkybos, statybos mašinų ir įrenginių nuomos įmonėse bei naujo personalo atrankos įmonėse.

Įmonių vadovų teigimu, paslaugų sektoriaus įmonių veiklą, kaip ir ankstesniais mėnesiais, labiausiai riboja darbo jėgos stoka (33 proc. įmonių), nepakankama paklausa (19 proc.) ir finansiniai sunkumai (16 proc.). Tačiau net 37 proc. apklaustųjų teigė, kad jų įmonės veiklos neriboja niekas.
 
Dar nėra komentarų