Kreditų krizė smogė Europos ekonomikai

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2008-03-31 10:28 Komentarai: (0)
Ženklai, kad kreditų krizė veikia visą Europos ekonomiką aiškiai pasimatė jau per pirmąjį šių metų ketvirtį. Nekilnojamo turto kainos pradėjo kristi, mažmeninė prekyba sulėtėjo, o susijungimai ir įsigijimai, dėl sugriežtėjusių kreditavimo sąlygų, beveik sustojo. Tuo tarpu infliacijos augimas įsismarkavo.

Sugriežtintos bankų paskolų išdavimo sąlygos smogė nekilnojamo turto pardavimams Airijoje, D. Britanijoje bei Ispanijoje. D. Britanijos būsto kainos kovą krito jau penktą mėnesį iš eilės. Pastarąjį mėnesį būsto kainos D. Britanijoje nukrito dar 0,6 proc., o metinis augimas dabar yra mažiausias per 12 pastarųjų metų. Airijoje nekilnojamasis turtas vasarį atpigo 8,8 proc. palyginus su 2007 metų vasariu, nors dar prieš metus augimas siekė 9,5 procento. Tuo tarpu Ispanijos statistikos departamentas teigia, kad sausį naujų būstų pardavimų skaičius šalyje krito 15 proc., o senų – 36 procentais.

Europiečių apsipirkimo įpročiai pastaraisiais mėnesiais taip pat pradėjo keistis, o tam didžiausią įtaką padarė auganti infliacija bei išaugusios sąskaitos už šilumą bei energiją. Dėl šios priežasties mažmeninės prekybos tinklai, norėdami išlaikyti pirkėją, pradėjo siūlyti įvairias alternatyvias ir pigesnes, bet mažiau kokybiškas, prekes.

Antrasis pagal dydį Europos mažmeninės prekybos drabužiais prekybos tinklas „Hennes & Mauritz“ (H&M) paskelbė, kad pirmojo ketvirčio pardavimai išaugo 20 proc., tačiau augimą paskatino vasario mėnesį pristatyti pigūs drabužiai.

Šiais metais taip pat sustojo ir įsigijimų bei susijungimų maratonas, kuris ypatingai aktyvus buvo praėjusiais metais. Du dideli susijungimai buvo atšaukti. Brazilijos kasybos kompanija „Vale do Rio Doce“ atšaukė savo planus įsigyti Anglijos – Šveicarijos konkurentą „Xstrata“. Sandoris buvo vertinamas apie 90 mlrd. dolerių. O derybos tarp „BHP Billiton“ ir „Rio Tinto“ taip pat subliuško.

Analitikai teigia, kad susijungimai ir įsigijimai buvo sustabdyti nes sindikuotų paskolų rinka šiais metais praktiškai užsidarė, t.y. bendrovės nebegauna finansavimo įsigijimams apmokėti.

Dar vienas rodiklis rodantis investicijų sulėtėjimą yra pirminiais viešieji akcijų platinimai (IPO). Per pirmąjį šių metų ketvirtį bendrovės iš IPO pritraukė 800 mln. dolerių, tuo tarpu praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu šis skaičius siekė 13,8 mlrd. dolerių.
 
Dar nėra komentarų