Rytinė finansų rinkų apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Swedbank Data: 2019-05-09 10:53 Komentarai: (0)
Europos bei JAV rinkos trečiadienį nebuvo linkę nutolti nuo rinkos atidarymo reikšmių, investuotojams sekant naujienas apie prekybos derybas bei aštrėjančią JAV bei Irano priešpriešą. Vokietijos DAX sesijos metu augo +0,72 proc., o prie šio augimo prisidėjo pasirodę lūkesčius pranokę šalies pramonės produkcijos indekso duomenys, Britanijos FTSE 100 augo +0,15 proc., Stoxx Europe 600 +0,15 proc., o Amerikos Dow Jones bei S&P 500 fiksavo atitinkamai +0,01 bei -0,16 proc. pokyčius.

Vakar vėlai vakare D. Trumpas paskelbė įsakymą, pagal kurį uždraudė geležimi, plienu, aliuminiu bei variu tiekiamu iš Irano, gilindamas priešpriešą su Teheranu dėl esą šios šalies vykdomos branduolinės programos, konfliktų kurstymo bei brutalaus elgesio su savo šalies piliečiais. Augantį JAV karinį bei ekonominį spaudimą patiriantis Teheranas reaguodamas į tai paskelbė, kad po 60 d. atnaujins urano sodrinimo programą, kuri buvo sustabdyta 2015 m. kartu su JAV bei Europos šalimis sudarytame branduoliniame susitarime, iš kurio JAV pernai išstojo, jeigu Europos lyderiai neras būdų atnaujinti prekybos su Iranu apeinant JAV sankcijas. Metalų prekyba sudaro apie 1/10 Irano eksporto ir yra trečias didžiausias šalies eksporto kanalas po naftos bei naftos chemijos produktų. Neoficialiai teigiama, kad artimiausiu metu D. Trumpas gali taikytis ir į pastarąjį eksporto šaltinį. Geležies rūdos kaina, šiais metais fiksuojanti stabilią augimo tendenciją ketvirtadienio rytą ženklių pokyčių nefiksavo ir laikėsi ties 106,2 JAV dolerių už toną lygiu, ženklių pokyčių nefiksavo ir vario kaina.

Brent naftos kaina ketvirtadienio rytą traukėsi link 69,8 JAV dolerių už barelį lygio (-0,8 proc.) rinkos dalyviams nuo savaitės pradžios vis labiau nerimaujant dėl JAV – Kinijos prekybos derybų rezultatyvumo. Vakar šiek tiek didesnio kintamumo pozicijoje sulaukta po to, kai pasirodė JAV savaitiniai naftos rinkos duomenys: žaliavinės naftos atsargų apimtys šalyje praėjusią savaitę užfiksavo nuosaikų -0,84 proc. traukimąsi iki 466,6 mln. barelių lygio, nepaisant to, kad buvo tikimasi sulaukti nežymaus atsargų augimo, o prieš porą savaičių rekordinį lygį užfiksavę naftos gavybos apimtys praėjusią savaitę krito -0,81 proc. iki 12,2 mln. barelių per dieną ribos. Saudo Arabija ruošiasi pasitempti sugriežtintų sankcijų Iranui fone, bei paskelbė, kad sugebės aptarnauti visus liepos mėnesio naftos užsakymus, kuriuos gavo iš šalių, nustojusių pirkti Irano naftą. Saudo Arabijos atstovai taip pat teigė, kad nepaisant išaugusios šalies naftos paklausos, bus stengiamasi įgyvendinti ir OPEC duotus įsipareigojimus palaikyti sumažintą naftos gavybą.

D. Trumpas vakar užėmė dviprasmišką poziciją pareikšdamas, kad Kinijos lyderiai sulaužė prekybos susitarimą, tačiau matomos indikacijos leidžia teigti, kad kinai tebenori pasiekti sutartį. Kalbėdamas apie tarifus D. Trumpas pareiškė nematantis nieko blogo, jeigu JAV per metus surinks papildomus 100 mlrd. JAV dolerių iš tarifų, o kiek vėliau Kinijos Prekybos Ministras pareiškė, kad jo šalis rengiasi taikyti atsakomąsias priemones jeigu penktadienį tarifai bus įgyvendinti. Baltųjų Rūmų spaudos sekretorė S. Sanders vakar paskelbė, kad šiandien laukiama abiejų šalių atstovų susitikimo, iš kurio bus galima spręsti apie tolimesnį derybų progresą. Kiek anksčiau vakar D. Trumpas taip pat paskelbė pranešimą, esą Kinija gali svarstyti pradėti derybas su Demokratų būsimais kandidatais į prezidento postą, ypač, buvusiu šalies viceprezidentu J. Bidenu, griežtinti savo poziciją prekybos derybose bei apskritai jas įšaldyti iki kitų metų JAV prezidento rinkimų. Kiek anksčiau J. Bidenas teigė, kad JAV pozicija prieš Kiniją yra aukštesnė nei mano D. Trumpas, Kinijos ekonominė grėsmė nėra tokia didelė kaip manoma ir JAV bei jos sąjungininkės gali nubrėžti palankesnes santykių su Kinija gaires abiems pusėms. Artėjančių JAV prezidento rinkimų nuomonių apklausos rodo, kad demokratų kandidatai tokie kaip J. Bidenas ar B. Sandersas galėtų turėti didesnius šansus laimėti prieš D. Trumpą. Azijos rinkos į tvyrančias abejones dėl prekybos derybų sėkmės šiandien ryte reaguoja judėdamos žemyn: 08:22 val. Kinijos CSI 300 fiksavo -0,92 proc. kritimą, Japonijos NIKKEI 225 traukėsi -0,82 proc., o Pietų Korėjos KOSPI -2,03 proc. S&P 500 ateities sandorių kaina tuo pat metu fiksavo -0,58 proc.

Valiutų rinkos

EUR/USD kursas šeštą prekybos sesiją iš eilės nenutolsta nuo 1,12 ribos. EUR/SEK kursas penktą savaitę stabiliai juda į viršų ir šiandien ryte laikosi virš 10,765 ribos. Rinka tebeieško pusiausvyros po praėjusią savaitę įvykusio šalies centrinio banko sprendimo atitolinti monetarinės politikos griežtinimą, bei formuojantis stabiliam prastų makroekonominių naujienų srautui: savaitės pradžioje paskelbta, kad šalies pramonės užsakymai pasiekė sparčiausią lėtėjimo tempą per pusketvirtų metų ir bet jau šiuo metu nerodo atsigavimo ženklų, o paslaugų sektoriaus bei bendras užsakymų rodiklis indikavo užsakymų augimų lėtėjimus.

Baltijos vertybinių popierių rinka

Baltijos VP rinkoje vakar sugeneruota apyvarta perkopė 1,126 mln. Eur lygį. Vilniaus indeksas augo +0,31 proc., Talino +0,16 proc., o Rygos traukėsi -1,81 proc. Aktyviausiai prekyba vyko „Šiaulių banko“ pozicijoje, kur į pranešimus apie savų akcijų supirkimą darbuotojų skatinimui sureagavę investuotojai akcijų kainą vakar pakėlė +1,92 proc. iki 0,478 Eur lygio.

„Merko Ehitus“ šiandien paskelbė, kad nepaisant nežymaus pirmojo ketvirčio pajamų kritimo, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, bendrovės EBITDA augo beveik dvigubai, o grynasis pelnas daugiau nei 1,5 karto.
 
Dar nėra komentarų