Rytinė finansų rinkų apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Swedbank Data: 2019-05-16 10:45 Komentarai: (0)
Europos bei JAV rinkos trečiadienį buvo linkę judėti teigiama linkme, po to kai pasirodė pranešimų, kad JAV Baltieji Rūmai ketina mažinti prekybos santykių įtampą su savo sąjungininkėmis. Vokietijos DAX sesiją baigė augdamas +0,9 proc., Britanijos FTSE 100 +0,76 proc., Stoxx Europe 600 +0,46 proc., o Amerikos Dow Jones bei S&P 500 atitinkamai +0,45 bei +0,58 proc.

Sesijos metu žemyn judėjusias Europos rinkas dienos pabaigoje aukštyn ištempė automobilių bei jų dalių gamintojų subsektorius, kuris prekybą baigė augdamas daugiau nei 1,9 proc., po to kai D. Trumpas pareiškė, kad šią savaitę pasirašys įsakymą, pagal kurį pusei metų atidės importo tarifų Europos Sąjungoje bei Japonijoje pagamintiems automobiliams ir jų dalims įvedimą, tačiau per šį laikotarpį abi šalys turės priimti susitarimą dėl savo auto pramonės gaminių apimčių importo į JAV apribojimo. JAV Baltiesiems Rūmams įšaldžius prekybos procesą su Kinija, artimiausiu metu turėtų prasidėti jos prekybos derybos su ES bei Japonija, kuriose tikimasi panašaus formato prekybos sutarties į tą, kuri pernai buvo pasiekta tarp JAV, Kanados bei Meksikos: šių šalių lengvųjų sunkvežimių bei automobilių importas, kuris sudaro beveik pusę viso JAV automobilių importo, buvo apkrautas simboliškais 2,5 proc. dydžio tarifais, tačiau tam, kad JAV neuždėtų dešimt kartų didesnių tarifų, abi šalys įsipareigojo sumažinti importo apimtis pritaikant kvotas. Tuo pat metu, kai buvo stebimas santykių atšilimas su sąjungininkėmis, Baltieji Rūmai tęsė spaudimą Kinijai: vakar paskelbta, kad D. Trumpas pasirašė įsakymą, draudžiantį Amerikoje platinti Kinijos telekomunikacijų kompanijų „ZTE Corp“ bei „Huawei“ ryšių įrangą. Naujausias sprendimas yra susijęs su dar pernai metais D. Trumpo išsakyta kritika, kad Kinijos telekomunikacijų kompanijos, kurios aktyviai dalyvauja vykdant 5G ryšio plėtrą pasaulyje, kelia grėsmę vakarų nacionaliniam saugumui. Azijoje šiandien ryte naujienų srautą vertinančios kompanijos neranda vieningos krypties: 08:00 val. Japonijos NIKKEI 225 fiksavo -0,7 proc. kritimą, Kinijos CSI 300 augo +0,2 proc., o Pietų Korėjos KOSPI traukėsi -0,84 proc.

Brent naftos kaina po tris iš eilės sesijas fiksuoto augimo, šiandien ryte laikėsi ties 72,2 JAV dolerių už barelį lygiu. Vakar paskelbta, kad JAV žaliavinės naftos atsargos praėjusią savaitę augo +1,16 proc. arba daugiau nei 5,4 mln. barelių bei pranoko analitikų lūkesčius, kurie tikėjosi nuosaikaus atsargų kritimo. Šalia žaliavų atsargų augimo, rinka įdėmiai stebi šalies benzino atsargas, kurios nuo vasario mėnesio demonstruoja stabilią mažėjimo tendenciją: jų lygis, vertinant su tuo pačiu laikotarpiu ankstesniais metais, yra žemiausias per pastaruosius penkerius metus. Tuo tarpu žaliavinės naftos gavyba JAV antrą savaitę iš eilės fiksavo nežymų kritimą ir traukėsi iki 12,1 mln. barelių per dieną lygio. Po to, kai savaitgalį buvo pranešta apie naftos tanklaivių užpuolimą Persijos įlankoje, dėl kurio atsakomybės niekas neprisiėmė, antradienį vakare paskelbta apie didžiausios Saudo Arabijos naftos perdavimo linijos, jungiančios Persijos įlanką su Raudonąja jūra bei užtikrinančios Saudo Arabijos galimybę transportuoti abiem jūrų keliais uždarymą, po to kai buvo surengtos dvi dronų atakos prieš šią liniją maitinančias naftos gavybos platformas. Atsakomybę už pastarąjį išpuolį prisiėmė Jemeno sukilėlių grupuotė, kuri turi Irano paramą. Įtampą Viduriniuosiuose kursto ir D. Trumpas, kuris vakar pareiškė, kad yra pasirengęs į regioną nusiųsti apie 120 tūkst. karių, tačiau paneigė žiniasklaidoje pasirodžiusius planus, kad JAV turi planus plataus masto kariniams veiksmams regione. Toliau augant įtampai regione, vakar JAV paskelbė atšaukianti savo ambasados Irako sostinėje Bagdade darbuotojus. JAV valstybės sekretorius M. Pompeo bei Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas antradienį Sočyje aptarė augančias priešpriešas Venesueloje bei Irane, kurios nepadeda gerinti JAV – Rusijos santykių, nepaisant to, kad lūkesčius dėl atšilimo yra deklaravę abiejų šalių lyderiai. OPEC+ atstovai savaitgalį susitiks Jedoje, kur aptars situaciją naftos rinkoje bei aptars naftos klausimus dėl naftos gavybos apimčių reguliavimo, kurių sprendimai bus priimti birželį vyksiančio susitikimo metu. Viena iš svarbiausių susitikimo darbotvarkės dalių bus susijusi su Rusijos lūkesčiais pasidalinti naftos gavybos didinimo kvotą su Saudo Arabija, kuria bus siekiama kompensuoti sankcijomis apkrauto Irano eksporto sumažėjimą. Rusija, kitaip nei Saudo Arabija, tik šį mėnesį dėl netikėto naftos perdavimo linijos į Europą uždarymo pasiekė prieš beveik pusmetį nubrėžtus gavybos mažinimo tikslus, bei tikisi artimiausiu metu savo naftos gavybą padidinti daugiau nei 2,5 proc., arba 300 tūkst. barelių per dieną.

Valiutų rinkos

EUR/USD trečią prekybos sesiją iš eilės nenutolsta nuo 1,12 JAV dolerių lygio, ties kuriuo laikėsi ir šiandien ryte. USD/JPY kursas pastaruoju metu taip pat ženklių pokyčių nefiksuoja ir laikosi ties 109,46 riba.

Baltijos vertybinių popierių rinka

Baltijos VP rinkoje vakar buvo sugeneruota 1,162 mln. Eur apyvarta. Vilniaus indeksas augo +0,04 proc., Rygos +0,53 proc., o Talino +0,49 proc. Aktyviausiai prekiauta „Grindeks“ akcijomis, kurios sesijos metu stiebėsi 4,5 proc. iki 11,6 Eur lygio.

„Olainfarm“ vakar po prekybos paskelbė, kad grupės pardavimai balandžio mėnesį augo 14 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-02-07 » JAV griežtina sankcijas Iranui
2025-02-06 » Euro zonos palūkanos siekia ilgai nematytas žemumas
2025-02-05 » Aukso kaina pasiekė visų laikų aukštumas ir artėja link 3 tūkst. JAV dolerių ribos
2025-02-04 » Investuotojų akiratyje tarifai, prekybos karas tarp JAV ir Kinijos
2025-02-03 » Prekybos karas prasideda - JAV nuo rytojaus didina tarifus Kanadai, Meksikai, Kinijai
2025-01-31 » Euro zonai stagnuojant ECB dar kart sumažino palūkanų normas
2025-01-30 » Rinkos laukia ECB palūkanų mažinimo
2025-01-29 » JAV technologijų akcijų vertės atsigavo po šoko
2025-01-28 » „DeepSeek” dirbtinio intelekto modelis sukėlė ažiotažą pasaulio rinkose
2025-01-27 » Kinijos ekonomika praranda pagreitį, ,,DeepSeek" iššūkis JAV technologijų sektoriui

 
Dar nėra komentarų