Vakcininė euforija, bet pabaigoje Volstryte nuleistas garas

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2020-11-10 00:52 Komentarai: (0)
Gali būti, kad pirmadienio sesija atnešė proveržio informaciją finansų rinkoms. Reali Covid-19 vakcinos atsiradimo galimybė sukėlė staigius aktyvų verčių pokyčius. Įmonių, kurias labiausiai paveikė uždarymas, akcijos pastebimai brango, o aukso ir naudos iš koronos gavėjų rinkos vertės nukrito. Tačiau galiausiai prekybos sesijos pabaigoje sulaukėme savotiško garo nuleidimo.

Amerikiečiai šią informaciją vadina „padėties pakeitėja“, nors iš pradžių atrodė, jog Joe Biden pergalė prezidento rinkimuose bus svarbiausia naujiena, savaitės pradžioje formuosianti nuotaiką Volstryte. Farmacijos kompanija Pfizer pirmadienį paskelbė, kad turi gerą kandidatą į veiksmingą vakciną nuo Covid-19. Bandymai parodė, kad COVID-19 prevencija buvo sėkminga daugiau nei 90 procentų asmenų, kuriems anksčiau nebuvo nustatyta SARS-CoV-2 infekcija, sakoma Pfizer pareiškime investuotojams.

Galima vakcina dar nėra kruopščiai išbandyta (taip pat ir dėl galimo šalutinio poveikio), taip pat ji nepateks į masinę rinką iki 2020 metų pabaigos. Tačiau 2021 metų perspektyvoje tai visiškai pakeičia ankstesnes prognozes. Tai gali užbaigti lemtingą uždarymo politiką ir valdžios institucijų vykdomą ekonominio gyvenimo slopinimą. Vėl gali sugrįžti scenarijai, kuriuose jau kitais metais numatytas spartus ekonomikos atsigavimas.

Nieko stebėtino, jog rinkoje sulaukėme pozityvios reakcijos. Vien tik Pfizer akcijos vienu metu brango daugiau nei penkiolika procentų, tiesa, dieną užbaigė 7,6 procento prieaugiu. Tačiau kalbama ne apie vieną įmonę, o apie visų įmonių akcijų rotaciją. Labiausiai šoktelėjo ciklinių bendrovių, kurios vadinamos vertės įmonėmis, kapitalizacijos. American Express rinkos vertė padidėjo 21 procentu, Boeing - beveik keturiolika procentų, JP Morgan Chase - 13.5 procento, o Disney pašoko beveik dvyliką procentų. Naftos kompanijoms taip pat sekėsi puikiai, o prie to tiesiogiai prisidėjo net beveik aštuoniais procentais brangusi nafta. Turizmo ir laisvalaikio pramonės atstovai pasižymėjo itin įspūdingu savo kapitalizacijų šuoliu: kruizinių laivų operatoriai Carnival Corp. (39,3 procento), Royal Caribbean (28,8 procento) ir Norwegian Cruise Line (26,75 procento), taip pat kazino operatorius Wynn Resorts (27,7 procento). Veiksminga, saugi ir masinė vakcina vidutinės trukmės laikotarpiu reikštų visų tų pramonės šakų reanimaciją, kurią sunaikino „antivirusiniai“ užrakinimai.

Todėl Dow Jones, kurį pagrinde sudaro paprastai cikliški „klasikiniai“ verslai, pirmadienį buvo stipriausias iš pagrindinių JAV akcijų rinkos indeksų. Tačiau net ir šiuo atveju sesijos pabaigoje buvo jaučiama didesnė pasiūla. Dow Jones, kuris pusvalandį iki prekybos pabaigos dar buvo pakilęs net daugiau nei 4,38 procento, galiausiai prieaugį apribojo iki 2,95 procento. Tai nekeičia fakto, kad per pirmadienio sesiją Dow Jones indeksas pralaužė vasario viršūnę ir pasiekė naują rekordinę 29933,83 punktų vertę. Jis buvo per žingsnį nuo trisdešimties tūkstančių punktų, tačiau galiausiai sesiją baigė beveik 850 punktų žemiau.

Pastebimai mažiau ūgtelėjo platusis rinkos indeksas S&P500, kurio prieaugis buvo tik kiek didesnis nei vienas procentas, t.y. jis pasistiebė 1,17 procento iki 3550,50 punktų. Sesijos metu minimas indeksas viršijo rugpjūčio piką ir pasiekė naują visų laikų rekordą - 3645,99 punktai.

Tuo tarpu technologinis Nasdaq indeksas apskritai pasirodė prastai, po labai silpnos sesijos pabaigos jis nukrito 1,53 procento. Taip yra todėl, kad šis indeksas yra perkrautas didelėmis technologijų kompanijomis, kurios iki šiol buvo didžiausios naudos iš koronaviruso gavėjos. Pirmadienį Amazon akcijos buvo diskontuotos 5,1 procento, Facebook - penkiais procentais, Netflix vertybiniai popieriai nuvertėjo beveik devyniais procentais. Jau nekalbant apie Zoom akcijas, kurios šiandien prarado daugiau nei septyniolika procentų savo vertės.

Šios euforijos Volstryte akivaizdoje aukso, kuris laikomas saugiu prieglobsčiu, kainą krito apie penkis procentus, arba beveik devyniasdešimt dolerių iki 1862.86 dolerių už Trojos unciją, kas buvo didžiausias nuosmukis per pastaruosius daugiau nei septynerius metus. Tokiu būdu šio metalo kaina grįžo į rugsėjo pabaigoje buvusį lygį. Tuo tarpu kito vertingojo metalo, t.y. sidabro kaina biržoje susitraukė net beveik šešiais procentais, o prekybos eigoje jis pigo ir dar labiau.
 
Dar nėra komentarų