Iš FED jokių esminių pokyčių, bet pagerintos makroekonominės prognozės

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2020-12-16 21:06 Komentarai: (0)
Po dvi dienas trukusio Amerikos Centrinio banko atstovų posėdžio paaiškėjo, jog buvo nuspręsta tęsti dabartinę monetarinę politiką, t.y. ir toliau bus superkami aktyvai už tą pačią sumą, o bazinė palūkanų norma irgi nekinta. Tiesa, pagerintos makroekonominės prognozės.

Bazinė palūkanų norma šalyje ir toliau sudarys 0 - 0,25 procento. FED atstovai tikisi, kad bus tikslinga išlaikyti šį tikslinį diapazoną tol, kol darbo rinkos sąlygos pasieks lygį, atitinkantį Komiteto vertinimus dėl maksimalaus užimtumo ir kol infliacija pakils iki dviejų procentų ar kurį laiką vidutinė viršys šį rodiklį. Monetarinės politikos vykdytojai tikisi, kad bazinė palūkanų norma JAV nekis iki pat 2023 metų pabaigos.

Be to, Federalinis rezervas toliau didins iždo vertybinių popierių atsargas už mažiausiai 80 milijardų dolerių per mėnesį ir agentūrų hipoteka užtikrintų vertybinių popierių kiekį už mažiausiai 40 milijardų dolerių per mėnesį, kol bus padaryta didelė tolesnė pažanga siekiant Komiteto maksimalaus užimtumo ir kainų stabilumo tikslų. Šie turto pirkimai padeda skatinti sklandų rinkos veikimą ir palankias finansines sąlygas, taip palaikydami kreditų srautus namų ūkiams ir įmonėms.

Pranešime pabrėžiama, kad Federalinis rezervas yra įsipareigojęs naudoti visą savo priemonių spektrą remdamas JAV ekonomiką šiuo sunkiu metu, taip skatindamas maksimalius užimtumo ir kainų stabilumo tikslus.

„COVID-19 pandemija sukelia milžiniškus sunkumus žmonėms ir ekonomikai visoje JAV ir visame pasaulyje. Ekonominė veikla ir užimtumas ir toliau atsigavo, tačiau išlieka gerokai žemesni už savo lygį metų pradžioje. Silpnesnė paklausa ir ankstesnis naftos kainų kritimas sulaikė vartotojų kainų infliaciją. Bendros finansinės sąlygos išlieka palankios, iš dalies atspindinčios politikos priemones, kuriomis remiama ekonomika ir kreditų srautas JAV namų ūkiams ir įmonėms“ - rašoma FED pranešime.

Monetarinės politikos vykdytojai teigia, kad ekonomikos kelias labai priklausys nuo viruso eigos. Vykstanti visuomenės sveikatos krizė artimiausiu metu ir toliau turės įtakos ekonominei veiklai, užimtumui ir infliacijai, o vidutiniu laikotarpiu tai kelia didelę riziką ekonomikos perspektyvoms.

„Komitetas siekia, kad ilgainiui būtų pasiektas maksimalus užimtumas ir dviejų procentų infliacija. Jei infliacija bus nuolat mažesnė už šį ilgalaikio tikslo siekį, Komitetas kurį laiką sieks, jog šis rodiklis viršytų du procentus, kad laikui bėgant vidutinė infliacija būtų du procentai, o ilgalaikės infliacijos lūkesčiai išliktų ties dviem procentais. Komitetas tikisi išlaikyti palankią pinigų politikos poziciją, kol bus pasiekti šie rezultatai“ - tikina Amerikos Centrinio banko atstovai.

Vertindamas tinkamą pinigų politikos poziciją, Komitetas ir toliau stebės gaunamos informacijos poveikį ekonomikos perspektyvoms. Jis būtų pasirengęs prireikus koreguoti pinigų politikos poziciją, jei atsiras rizika, galinti trukdyti pasiekti Komiteto tikslus. Komiteto vertinimuose bus atsižvelgta į platų informacijos spektrą, įskaitant duomenis apie visuomenės sveikatą, darbo rinkos sąlygas, infliacijos spaudimą ir infliacijos lūkesčius bei finansinius ir tarptautinius pokyčius.

Šių metų FED medianinė Amerikos BVP kritimo prognozė, palyginus su rugsėju, buvo sumažinta nuo 3.7 iki 2.4 procento, o kitų metų augimo kilstelta nuo keturių procentų iki 4.2 procento. Bedarbystės šalyje prognozės atitinkamai sumažintos nuo 7.6 iki 6.7 procento, ir nuo 5.5 procento iki penkių procentų. Tuo tarpu kalbant apie metinę infliacija, šių metų prognozė nepakeista ir siekia 1.2 procento, o 2021 metų, palyginus su rugsėju, kilstelta nuo 1.7 iki 1.8 procento.

Trečiadienį vakare taip pat paaiškėjo, jog Federalinis rezervas pranešė pratęsiantis laikinąsias JAV dolerio likvidumo apsikeitimo linijas ir laikiną atpirkimo susitarimą užsienio ir tarptautinėms pinigų institucijoms (FIMA atpirkimo priemonė) iki 2021 metų rugsėjo 30 dienos.

Šios priemonės buvo laikinai įsteigtos 2020 metų kovo mėnesį, siekiant palengvinti įtampą pasaulio dolerio finansavimo rinkose dėl COVID-19 sukrėtimo ir sušvelninti tokių įtampų poveikį namų ūkių ir verslo kreditui tiek šalies viduje, tiek užsienyje. Abiejų priemonių pratęsimas iki 2021 metų kovo mėnesio buvo paskelbtas 2020 metų liepos 29 dieną. Tolesnis šių priemonių pratęsimas padės išlaikyti pastaruosius patobulinimus pasaulinėse JAV dolerių finansavimo rinkose, nes tai bus svarbi likvidumo palaikymo priemonė. Be to, FIMA atpirkimo priemonė padės toliau remti sklandų JAV iždo rinkos funkcionavimą, suteikiant alternatyvų laikiną JAV dolerių šaltinį, išskyrus vertybinių popierių pardavimą atviroje rinkoje.
 
Dar nėra komentarų