Prasidėjęs pavasaris infliacijos atoslūgio neatnešė

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB Vilniaus bankas Data: 2007-04-11 14:32 Komentarai: (0)
Hidrometeorologų teigimu, jau pirmosiomis pavasario dienomis sniegas nutirpo pajūryje ir pradėjo laipsniškai nykti kituose šalies regionuose. Deja, šiltesnis nei įprastai pirmasis pavasario mėnuo nesutirpdė infliacijos. 2007 m. kovo mėn., palyginti su vasario mėn., vartojimo prekių ir paslaugų kainos ūgtelėjo kol kas daugiausiai šiais metais, t. y. 0,6 procento.

Maždaug trečdalį kovą užfiksuoto mėnesinės infliacijos tempo lėmė pabrangusios transporto grupės prekės ir paslaugos: benzinas (6,4 proc.), dyzelinas (1,6 proc.), nenauji lengvieji automobiliai (1,1 proc.), techninės priežiūros ir remonto paslaugos (0,5 proc.). Esminės įtakos benzino ir dyzelino kainų šuoliui turėjo tendencijos pasaulinėje naftos rinkoje. Užkilusios vasario mėn. pabaigoje, kovą naftos kainos pradėjo mažėti. Deja, sustiprėjus geopolitinei įtampai, - įsižiebus Didžiosios Britanijos konfliktui su Iranu, kuris yra vienas iš svarbiausių naftos eksportuotojų pasaulyje, - paskutinėmis kovo dienomis naftos kainos ir vėl užkopė į naujas aukštumas. Prasidėjus pavasariui, vis daugiau automobilių pasipila į gatves. Kaip taisyklė, padaugėja norinčiųjų įsigyti nuosavą automobilį. Kitiems vairuotojams tiesiog tenka daugiau dėmesio skirti turimoms nuosavoms transporto priemonėms po žiemos sezono ar susirūpinti reikalavimu žiemines padangas pasikeisti vasarinėmis. Šie veiksniai iš esmės paaiškina nenaujų lengvųjų automobilių ir techninės priežiūros bei remonto paslaugų kainų padidėjimą.

Pastebimai pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai taip pat turėjo didelės įtakos (0,15 proc. punkto) vartotojų kainų indekso (VKI) mėnesiniam pokyčiui. Daugiausiai padidėjo bulvių (9,6 proc.), vaisių ir daržovių sulčių (3,4 proc.), ledų (2,9 proc.), druskos, prieskonių ir padažų (2,0 proc.), kavos (1,3 proc.), duonos ir grūdų produktų (0,9 proc.) bei kiaulienos (0,6 proc.) kainos. Šios prekių ir paslaugų VKI grupės kainų pokyčius iš esmės lėmė didėjančios gamybos sąnaudos ir sezoniniai veiksniai.

Aiškinant kovo mėn. VKI padidėjimą, tenka atsigręžti ir į padidėjusias būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro bei drabužių ir avalynės kainas. Šių dviejų prekių ir paslaugų grupių „įnašas“ buvo po maždaug 0,05 proc. punkto, arba po daugiau nei 8 proc. mėnesinės infliacijos tempo. Sulaukus pirmųjų pavasario saulės spindulių, gyventojai pradėjo daugiau rūpintis savo būsto priežiūra ir remontu. Būtent su šia gyventojų veikla susijusių paslaugų ir prekių pabrangimas labiausiai paveikė
būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės kainų pokytį. Kita vertus, prekybos centrų lentynas ryškiomis spalvomis užliejusios naujos pavasario kolekcijos iš esmės paaiškina drabužių ir avalynės kainų padidėjimą.

Naujausi kovo mėn. infliacijos duomenys neverčia mūsų koreguoti visiems metams prognozuojamus rodiklius. Kaip ne kartą skelbėme anksčiau, 2007 m. pabaigoje metinė infliacija pagal VKI turėtų būti 3,9 proc., o 2008 m. gruodį - 2,8 proc. Šių metų balandį, palyginti su kovu, laukiame šiek tiek mažesnio infliacijos tempo. Nors naftos kainos pasaulinėje rinkoje išlieka labai jautrios, nebesitikime tokio didelio masto šuolio, koks buvo užfiksuotas kovą. Drabužiai ir avalynė taip ženkliai taip pat nebebrangs; komunalinės paslaugų kainos neturėtų pastebimai ūgtelėti, švelnėjant klimato sąlygoms. Kita vertus, kainų lygį į viršų neabejotinai kels nuo kovo mėn. padidinti tabako akcizai, veikiausiai pastebimai tebedidės ir maisto produktų kainos.

----------
Algė Budrytė
Vyriausioji analitikė
 
Dar nėra komentarų