Skandinavijos akcijų rinkos apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2025-02-18 21:06 Komentarai: (0)
Nuo vasaros vidurio Skandinavijos akcijų rinkoje turėjome korekcinę fazę, na o dabar OMX NORDIC 40 indeksas pakilo virš kritimo trendo linijos ir bando pradėti naują augimo etapą.


OMX NORDIC 40

OMX NORDIC 40 - tai indeksas, kurį sudaro keturiasdešimt didžiausių bendrovių ir bankų, kurių akcijomis aktyviausiai prekiaujama bei jos yra likvidžiausios Šiaurės arba Skandinavijos šalių Kopenhagos, Helsinkio bei Stokholmo biržose. Būtent šis indeksas ir bus pagrindinis orientyras šioje apžvalgoje.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Skandinavijos šalių (Švedijos, Suomijos ir Danijos) kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%), įsipareigojimų ir turto santykius (lentelėje Į/T), bendruosius likvidumus (BL), turto grąžos (ROA%) bei dividendų išmokėjimo (lentelėje D.p%) rodiklius. Be to, pristatomi ir naujausi santykiniai finansiniai rinkos vertės rodikliai. 

Atkreipiame dėmesį, kad Carlsberg bei EQT kompanijos skelbia tik savo pusmečio ir metines finansines ataskaitas, o štai Novonesis (Novozymes)  bei Zealand Pharma iki šiol dar nepaviešino savo praėjusio ketvirčio ir bendrų metinių veiklos rezultatų. Pačiame OMX NORDIC 40 indekse, t.y. jo sudėtyje per praėjusį ketvirtį įvyko pokyčiai. Iš jo iškrito SKF bei Stora Enso, o į indeksą įtrauktos šios kompanijos: A.P. Møller - Mærsk bei Zealand Pharma.


Kaip matome pateiktoje lentelėje apie praėjusio ketvirčio veiklos rezultatus, lyginant su 2023 metų ketvirtuoju ketvirčiu, bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos smuktelėjo (kaip ir Švedijoje), tiesa, gerokai labiau EBITDA pelnų pokyčių atveju, tačiau šis procentinis teigiamas rodiklis vis dėlto išliko didesnis už pajamų. EBITDA pelnų ir pajamų pokyčių medianos susitraukė ir paslaugų srityje bei finansų sektoriuje, kur jos netgi tapo neigiamomis. Kitą vertus Skandinavijos pramonėje bei tarp Suomijos ir ypač Danijos atstovių šįkart fiksuotas priešingas reiškinys.

Per praėjusį ketvirtį tarp Skandinavijos atstovių labiausiai savo pajamas ir EBITDA pelnus kilstelėjo transportavimo srityje veikianti A.P. Møller - Mærsk, vėjo jėgainių gamintoja Vestas Wind Systems, investicinė kompanija iš Švedijos EQT, vaistų gamintoja AstraZeneca bei švedų metalų kasybos ir gavybos bendrovė Boliden. Pabrėžtina, jog visais paminėtais atvejais pelnai augo pastebimai sparčiau už pajamas, kas, žinoma, yra pozityvus reiškinys.



Tarp analizuojamo indekso atstovių per paskutinį praėjusių metų ketvirtį didžiausiomis EBITDA maržomis gali pasigirti Evolution, investicinė bendrovė EQT bei farmacijos milžinė Novo Nordisk. Minimo rodiklio bendra mediana, lyginant su 2023 metų ketvirtu ketvirčiu, paaugo, kaip ir visais kitais apskaičiuotais atvejais, išskyrus finansų sektorių. Tarp trisdešimt šešių OMX NORDIC 40 indekso narių, kurių duomenis žinome, savo EBITDA pelningumus per lyginamąjį laikotarpį kilstelėjo dvidešimt.

Palyginus su 2023 metų paskutiniu ketvirčiu, bendra turto grąžos arba ROA mediana paaugo, be to, toks pats pozityvus reiškinys fiksuotas ir pramonės bei paslaugų šakose, ir tarp Švedijos bei Danijos atstovių. Minimą pelningumo rodiklį padidino keturiolika Skandinavijos atstovių, dešimties - nepakito, o likusių trylikos atveju jis smuktelėjo. Per 2024 metų paskutinius tris mėnesius didžiausias turto grąžas sugeneravo dvi kompanijos iš Danijos Pandora ir Genmab bei švedų žaidimų organizatorius Evolution. Kitą vertus keturių įmonių (Investor, Neste, UPM-Kymmene bei Ørsted) ROA rodiklis šįkart buvo neigiamas. 


Pažvelgus į lentelę, kur pateikti duomenys kaip per praėjusius metus pakito analizuojamų bankų ir įmonių pajamos ir EBITDA pelnai, į akis iškart krenta, jog Švedijos atveju (kaip ir bendrų, paslaugų ir finansinio sektoriaus medianinių rodiklių) veiklos rezultatų pokyčių medianos smuktelėjo bei EBITDA pelnų procentinis pokyčių rodiklis pasidarė mažesnis už pajamų, o štai kitų Skandinavijos šalių, t.y. Suomijos ir Danijos, atveju fiksuotas priešingas - teigiamas reiškinys. Pajamų ir EBITDA pelnų pokyčių medianiniai duomenys, lyginant su 2023 metais, krito ir Skandinavijos pramonėje, tiesa, antrasis vis dėlto išliko didesnis. 

Tarp analizuojamų Šiaurės šalių kompanijų ir bankų per visus 2024 metus daugiausiai savo veiklos rezultatus, iš esmės kaip ir per praėjusį ketvirtį, pagerino investicinė kompanija EQT, vėjo jėgainių srityje veikianti Danijos bendrovė Vestas Wind Systems, Švedijos metalų kasėjas ir išgavėjas Boliden, taip pat biotechnologijų kompanija Genmab, vaistų gamintojas Novo Nordisk bei ginklų ir ginkluotės bei detalių gamintojas SAAB. Tuo tarpu metinių pajamų ir EBITDA pelnų kritimą šįkart fiksavo tik trys bendrovės, t.y. Neste, NIBE Industrier ir Sandvik, kai per 2023 metus tokių atvejų buvo tris kartus daugiau, t.y. devyni. 

Kalbant apie EBITDA pelningumą arba maržą, tai bendra metinė medianinė, lyginant su 2023 metais, krito nuo 23,6 iki 21,6 procento, be to, nuosmukis fiksuotas ir tarp finansų institucijų bei Švedijos atveju. Tuo tarpu tiek pramonės, tiek paslaugų šakose bei tarp Suomijos ir Danijos narių šis rodiklis pasistiebė. Iš trisdešimt septynių analizuojamo indekso atstovių, kurių duomenis žinome, šį pelningumo rodiklį kilstelėjo daugiau nei pusė, t.y. dvidešimt trys. Per praėjusius metus didžiausias EBITDA maržas sugeneravo Evolution, Novo Nordisk, EQT ir Ørsted.
 
Kaip įprasta apskaičiuotos ir metinės turto grąžos arba ROA. Stambiausiomis gali pasigirti Evolution, Novo Nordisk, Pandora bei Genmab, o štai tik Neste ROA buvo neigiamas. Lyginant su 2023 metais, savo ROA kilstelėjo aštuoniolika, šešių nepakito, o likusių keturiolikos OMX NORDIC 40 indekso narių minimas rodiklis smuktelėjo. Tad bendra turto grąžos mediana paaugo, kaip ir visais kitais apskaičiuotais atvejais, išskyrus finansų institucijas ir Suomijos įmones.
 
Apžvelgiant metinius veiklos rezultatus pateikiame jums ir naujausius įsipareigojimų ir turto santykinius rodiklius. Kaip matome pateiktoje lentelėje, bendra šio rodiklio mediana 2024 metų pabaigoje sudarė 0,61 reikšmę, t.y. buvo tokia pati kaip ir 2023 metų pabaigoje. Be to, šis medianinis rodiklis, kur jis yra stambiausias, nepakito ir finansų sektoriuje, kai kritimas fiksuotas pramonėje ir tarp Švedijos atstovių, o štai paslaugų šakoje, tarp Danijos ir ypač Suomijos atstovių užfiksuotas prieaugis. Tokių įmonių kaip Investor bei Genmab ir Evolution turto struktūroje įsipareigojimų dalis yra pati mažiausia. Per metus tarp apžvelgiamų Šiaurės šalių kompanijų ir bankų savo įsipareigojimų ir turto santykinį finansinį rodiklį susimažino aštuoniolika, devynių - nepakito, o štai vienuolikos - ūgtelėjo. 



Kalbant apie dar viena finansinį santykinį rodiklį, t.y. bendrojo likvidumo, tai jo bendra mediana, lyginant su 2023 metais, simboliškai paaugo nuo 1,3 iki 1,4 lygio. Prieaugis fiksuotas ir paslaugų šakoje, pramonėje ir tarp Švedijos įmonių jis nepakito, kai Suomijoje ir Danijoje - krito. 2024 metų pabaigoje didžiausiais bendrojo likvidumo duomenimis tarp analizuojamo indekso narių išsiskyrė investicinė bendrovė EQT bei biotechnologijų srityje dirbantis Genmab, transportavimo įmonė DSV ir dar viena investicinė kompanija Investor.

Rengdami praėjusių metų veiklos rezultatų apžvalgą apskaičiavome ir dividendų išmokėjimo (lentelėje D.p%) santykinį finansinį rodiklį, kuris parodo, kokia procentinė dalis per metus uždirbto grynojo pelno skiriama dividendams. Tiesa, 2024 metų duomenys yra tik preliminarūs, nes apskaičiuoti remiantis tuo, kokius dividendus kompanijų ir bankų vadovybės pasiūlė išmokėti, t.y. tam dar turi pritarti visuotiniai akcininkų susirinkimai. Palyginus su ankstesniais metais, bendras medianinis rodiklis labai nežymiai ūgtelėjo nuo 50,4 iki 51 procento. Be to, prieaugis fiksuotas ir visais kitais atvejais, išskyrus Suomijos atstoves, tačiau būtent jos skiria didžiausią grynojo pelno dalį procentine išraiška dividendams. Taigi, tarp apžvelgiamų Skandinavijos atstovių savo dividendų išmokėjimo rodiklį kilstelėjo septynioliką, o sumažino - penkiolika. Verta paminėti, jog štai Neste nepaisant per 2024 metus patirto grynojo nuostolio vis tiek išmokės akcininkams dividendus, be to, gerokai didesnius dividendus nei per metus uždirbo grynojo pelno taip pat siūlo išmokėti ir Ericsson. 

Kalbant apie naujausius rinkos vertės rodiklius, kuriuos jums pateikiame lentelėje, bendri medianiniai bent šiuo metu iš tiesų nėra tikrai žemi, tačiau negalima ir teigti, jog itin aukšti, tad iš esmės apžvelgiamo indekso atstovių akcijos, remiantis praėjusių dvylikos mėnesių veiklos duomenimis, yra įvertintos tinkamai. Kaip matome lentelėje, tradiciškai žemiausiais P/E, P/BV ir P/S medianiniais rodikliais išsiskiria finansų sektorius ir paslaugų šaka, tiesa, jų dividendinio pajamingumo rodikliai yra patys stambiausi.

2024 metais OMX NORDIC 40 indekso narių bendra akcijų kainų pokyčių mediana buvo teigiama, tiesa, gerokai mažesnė nei ankstesniais metais. Šįkart pabrango 23 nuosavybės vertybiniai popieriai, kai per 2023 metus - 26. Labiausiai paaugo finansų sektoriaus, Švedijos atstovių bei paslaugų šakos narių rinkos vertė, kai Suomijos atveju akcijų kainų pokyčių mediana antrus metus išliko neigiama, tiesa, pats minusinis rodiklis buvo pastebimai mažesnis nei per 2023 metus. Praėjusiais metais didžiausią grąžą sugeneravo analizuojamo indekso naujokės Zealand Pharma akcijos, kurių kaina pašoko net beveik devyniasdešimt dviem procentais. Taip pat pastebimiau ūgtelėjo Švedijos ginkluotės gamintojo SAAB, informacinių technologijų srityje veikiančio Ericsson, Danijos papuošalų gamintojos Pandora bei suomių Nokia rinkos vertė. Tuo tarpu 2024 metais labiausiai atpigo naftos kompanijos Neste nuosavybės vertybiniai popieriai, t.y. net 62,5 procento. Po to rikiuojasi vėjo jėgainių srityje veikianti Vestas Wind Systems bei pramonės atstovas NIBE Industrier.

Šiais metais tarp keturiasdešimties analizuojamo indekso atstovių pakilo net 32 rinkos vertė, tad nestebina, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra žinoma teigiama. Labiausiai pasistiebė finansų ir Suomijos atstovių kapitalizacija, o mažiausiai pakilo Danijos įmonių akcijų kainos. Bent kol kas šiais metais daugiausiai pabrango alaus gamintojo iš Danijos Carlsberg, švedų metalų gavybos ir kasybos bendrovės Boliden, informacinių technologijų atstovės Hexagon, motorinių transporto priemonių gamintojos Volvo, investicinės bendrovės EQT bei pramonės atstovo Sandvik nuosavybės vertybiniai popieriai. Tuo tarpu labiausiai krito Neste (kaip ir praėjusiais metais) bei Novo Nordisk rinkos vertė.  


OMX NORDIC 40 indeksas praėjusį mėnesį pakilo virš kritimo trendo linijos, na o po to sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo, kuris buvo sėkmingas. Tad galime sulaukti naujos augimo bangos, todėl reikia atidžiai stebėti padėtį.


 

Zealand Pharma akcijų kaina po kilimo periodo lapkritį pro apatinę dalį ištrūko iš augimo kanalo, na o dabar turime savotišką konsolidaciją.




Po pasiekto naujo rekordinio lygio SAAB akcijų kaina šiuo metu yra konsolidacinėje fazėje ir tuo pačiu testuoja augimo kanalo apatinę dalį. Jei bus tvariai ištrūkta iš augimo kanalo, tuomet galime sulaukti didesnės korekcijos, o jeigu pavyks jame išlikti, tuomet galime sulaukti naujos augimo bangos, tad šiuo metu būtina atidžiai stebėti padėtį.


 

Praėjusį mėnesį Ericsson akcijų kaina pro apatinę dalį ištrūko iš augimo kanalo, tad dabar turime korekcinę fazę.




Pandora akcijų kaina šiuo metu testuoja augimo tendencijos liniją. Jei šis lygis neatlaikys, tuomet lauktų didesnė korekcija.




Nokia akcijų kaina išlieka augimo trende, kuris prasidėjo dar 2023 metų pabaigoje bei artėja prie ilgalaikio kritimo kanalo viršutinės dalies, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė kryptis. 




Neste akcijų kaina išlieka kritimo trende bei ir toliau nesėkmingai ieško kieto dugno. 




Vestas Wind Systems akcijų kaina išlieka kritimo trende, na o šį mėnesį bandymas pakilti virš šios tendencijos linijos buvo nesėkmingas.




NIBE Industrier akcijų kaina šiuo metu testuoja ankstesnio kritimo metu suformuotą dugną. Jei šis lygis atlaikys, tuomet gali susiformuoti taip vadinamas dvigubas dugnas, tad būtina atidžiai stebėti padėtį. 




Carlsberg akcijų kaina šį mėnesį pakilo virš kritimo kanalo viršutinės dalies. Jei paaiškės, jog tai yra tvarus reiškinys, tuomet atšokimas prasitęs.


 

Boliden akcijų kaina po korekcinio - konsolidacinio periodo šį mėnesį bando pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.




Praėjusį mėnesį Hexagon akcijų kaina pakilo virš kritimo kanalo viršutinės dalies, na o dabar galime sulaukti šio judesio tvarumo patestavimo, po ko paaiškės tolimesnė kryptis. 




Volvo akcijų kaina po korekcinio - konsolidacinio periodo bando pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.




EQT akcijų kaina po augimo periodo šiuo metu ir toliau išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje.




Sandvik  akcijų kaina šiuo metu testuoja anksčiau jau testuota prieš tai buvusį pasiektą visų laikų rekordinį lygį. Jei pavyks tvariai virš jo pakilti, tuomet lauktų nauja augimo banga.


 

Po augimo periodo Novo Nordisk  akcijų kaina nuo vasaros vidurio išlieka korekcinėje fazėje, kuri ir toliau tęsiasi. 




AstraZeneca akcijų kaina išlieka ilgalaikiame augimo kanale ir po korekcijos apatinės jo dalies patestavimas iki šiol buvo sėkmingas.




Genmab akcijų kaina išlieka kritimo kanale, kuris prasidėjo dar 2022 metų pabaigoje.




Hennes & Mauritz akcijų kaina po dvigubos viršūnės suformavimo išlieka kritimo fazėje.




SEB banko akcijų kaina po korekcinio etapo bando pradėti naują augimo etapą ir testuoja prieš korekciją buvusį pasiektą rekordinį lygį, po ko paaiškės tolimesnė kryptis.




Swedbank akcijų kaina po korekcinio - konsolidacinio etapo praėjusį mėnesį pakilo virš prieš tai buvusio pasiekto visų laikų rekordinio lygio, na o šį mėnesį augimo trendas prasitęsė.

 
Dar nėra komentarų