Serbijos rinkos apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2007-05-10 14:21 Komentarai: (1)
Nuo š.m. gegužės 4 d. drastiškai krenta Serbijos biržos indeksas BELEX15. Ketvirtadienį iš 40 likvidžiausių akcijų, 33 akcijų kursai tiesiog smigo žemyn. Tačiau, apyvarta trečiadienį (8,1 mln. EUR) buvo net 0,5 mln. eurų didesnė, nei antradienį (7,5 mln. EUR).

Vienos didžiausių Serbijos maklerių įmonės “MV investments” atstovų teigimu, apie jokį krachą biržoje negali būti nė kalbos. Krachas būtų jei nebūtų perkančių tuo tarpu paskutinių dienų apyvarta rodo, kad pirkėjų yra, kitas klausimas kokiomis kainomis jie tas akcijas perka...

Pvz. gegužės 8 d. tarp perkančių akcijas 51 proc. buvo užsienio šalių investuotojai, o tarp parduodančių užsieniečiai sudarė 31 proc.

Apie tai, kad Belgrado biržoje prasidėjo korekcija, kurios tarp kitko buvo tikimasi antro š.m. ketvirčio pradžioje, šiandien analizuojama visuose Serbijos dienraščiuose.
Nuo 2007 metų pradžios iki balandžio pabaigos indeksas BELEX15 pakilo beveik 97 proc. Ekspertai tvirtina, kad toks kilimas buvo ekonomiškai visiškai nepagrįstas, ir primena, kad panašus atvejis jau buvo 2005 m., kai nuo kovo pabaigos iki birželio mėnesio Belgrado biržos indeksas nusmuko apie 40 proc. Tuo tarpu šių metų kovo - balandžio mėnesiais indekso kilimas ir biržos apyvartos mastai buvo patys didžiausi visoje šios biržos istorijoje! (Belgrado birža įkurta 1989 m.)

Nors kai kas iš serbų maklerių ir argumentuoja tuo, kad biržos kritimas prasidėjo š.m. gegužės 8 d. išrinkus radikalą Tomislavą Nikoličių Serbijos parlamento vadovu, tačiau indeksas pradėjo kristi jau nuo balandžio 30 d. Be abejo, toks rinkimų rezultatas tik pagilino investuotojų pesimizmą.

Kad ne visada ši birža reaguoja į politines krizes reikėtų prisiminti 2003 m. kovo mėn. 12 d. kai buvo nužudytas šalies premjeras Džindžičius. Birža į šį įvykį visiškai nesureagavo, dienos apyvarta buvo kaip tada įprasta 7,4 mln. RSD, o jau po kelių dienų kovo 17 d. buvo pasiektas rekordas – 458 mln. RSD.

Belgrado birža išplatino kreipimąsi į investuotojus, kuriame tarp kitko sakoma: “korekcija anksčiau ar vėliau prasideda, nesvarbu ar rinka išsivysčiusi ar tik besivystanti, o Serbijos rinkoje ji daugiausia sutampa su antro metų ketvirčio pradžia”. Be to, reikia turėti omenyje, kad gegužės mėnesį paprastai prekybos apimtys mažėja visose pasaulio biržose, kadangi investuotojai jau gyvena atostogų nuotaikomis.

Tad tie investuotojai, kurie pasiryžę ilgalaikėms investicijoms Serbijoje, dabar gali atnaujinti savo investicinius portfelius. Tiek Liublijanos (Slovėnija) universiteto, tiek Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko analitikai vis tiek skaito, kad Belgrado birža yra viena iš 5 perspektyviausių pasaulyje.

--------------------

Skaistuolė Misiūnaitė
Finansų analitikė
AB FMĮ „Finasta“
Konstitucijos pr. 23, Vilnius
Tel. +370 5 210 24 75
Faks. +370 5 278 68 38
Mob. +370 687 11 542
 
1.   Parašė {SS}   2007-05-11 16:10  

Nu ka, siaip nemegstu kritikuoti kitu darbu, bet kritika skatina siekti daugiau, taigi si karta keletas pastabu autorei:

1) Kad krentama su kylancia apyvarta nevisada reiskia kazka teigiamo. Issivysciusiose rinkose tai butu tik bloginantysis faktorius, tiesa besivystanciose salyse pirmomis korekcijos dienomis dazniausiai "suvalgomas" visas "karstas" kapitalas, todel tolesnis korekcijos vystymasis priklauso nuo kitu faktoriu. Tereikia atsiminti ir tos pacios Lietuvos birzos patirti, kai 2005 rudeni kritom su vis didejancia apyvarta ir makleriai guode begancius is fondu zmones, kad jei kazkas perka, tai reiskiasi kaina patraukli. Kuo baigesi zinom...

2) Apie 2003 metais ivykusi premjero nuzudyma. Nuo kada birzos reakcija matuojama apyvarta, o ne akciju kainu pokyciais? Reikia pastebeti, kad tuo metu Serbijoje is esmes nebuvo uzsienietisku investiciju i akciju birza, o paprastai butent uzsienio kapitalas yra jautriausias politinems krizems (dabartinis atvejis Turkijoje, Rusijos visi ivykiai). Taigi sis kapitalas nebuvo atitrauktas, nes nebuvo ka atitraukti. O "iprasta" 7,4 mln. RSD apyvarta yra tuometiniu kursu apie 400 tukst. litu, taigi tuometini rinkos issivystymo lygi galima isivaizduoti. o tas kad po keliu dienu pasiektas rekordas, tai ten aisku kazkurios imones akciju paketa per birza pardave, nes 62 kartus virsijanti apyvarta butu nereali, tai to minejimas esmes neturi, kaip kad ir "Mazeikiu naftos" pardavimo sandoris buvo ruosiamas ne viena menesi.

3) Tiek Liublijanos (Slovėnija) universiteto, tiek Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko analitikai vis tiek skaito, kad Belgrado birža yra viena iš 5 perspektyviausių pasaulyje.

Nu sorry, bet kalbos kulturos klaidos nepuosia pranesimo spaudai