
Pasak finansų analitikų, Baltijos rinkų ženklaus atsigavimo laukti anksčiau nei atsigaus didžiosios Pasaulio ekonomikos neverta.
Talino akcijų rinka laikėsi prasčiausiai
AB FMĮ „Finasta“ finansų analitikė Rūta Medaiskytė teigė, kad Talino birža, lyginant su kitomis Baltijos šalimis, šiemet pasirodė prasčiausiai.
„Tai nenuostabu, nes čia listinguojamos bendrovės, daugiausiai susijusios su vartojimu ar finansų bei nekilnojamojo turto sektoriumi, kurie yra jautresni ekonominio ciklo pokyčiui, – Verslosavaite.lt sakė R. Medaiskytė. – Tuo pačiu laikotarpiu Lietuvos rinka šiemet laikėsi sąlyginai geriau dėl čia prekiaujamų įmonių, kurių veikla yra susijusi su pramone.“
Kilo tik dvejų akcijų kainos
Asociacijos „Spekuliantai“ valdybos narys Nauris Treigys teigė, kad OMXV indeksas nuo didžiausio savo taško 2007 metų spalio 8 dieną (591,44) iki dabar nukrito 28,75 procentais (421,41).
„Per ši periodą Lietuvoje kilo tik dvejų akcijų kainos – „Lifosos“ ir „Snoro“ privilegijuotosios akcijos, – Verslosavaite.lt sakė N. Treigys. – „Lifosos“ akcijos kilo dėl palankios trąšų rinkai situacijos pasaulyje – trąšų kainos nuolat kilo ir vis dar kyla. Įmonė generuoja didesnius pelnus, už ką investuotojai ir moka vis didesnius pinigus.“
Pasak N. Treigio, per šį laikotarpį labiausiai krito „Lino“ (-76,74 proc.) ir „Baltikos“ (-72,69 proc.) akcijų kaina.
„Lino“ akcijos nuo seno nemėgstamos investuotojų dėl buhalterinės apskaitos „staigmenų“, todėl akcijų kaina nuolat krito. Paskutiniu metu kaina nesikeitė, nes nebuvo nei pirkėjų, nei pardavėjų. Prieš mėnesį paskelbus apie dukterinės bendrovės „Lino audiniai“ bankrutavimą, „Lino“ akcijos smuko labai stipriai, – sakė N. Treigys. – „Baltikos“ akcijų situacija yra visiškai kitokia. Ji yra vertinama tiek stambių (fondų), tiek smulkių investuotojų. Prasidėjus rinkos nuosmukiui, šias akcijas turintys investuotojai pradėjo jomis „atsikratinėti“. Tai tęsiasi net ir dabar, nes šių akcijų turėjo daug investuotojų.“
Šiuo metu panaši situacija yra ir su „Aprangos“ akcijomis. Jų vertė nuo spalio mėnesio iki dabar sumažėjo 70,56 procentų.
Krito ir likvidžios akcijos
Per šį periodą krito ir kitos, atrodžiusios pakankamai likvidžios, tokios kaip „TEO LT“ (-22,45 proc.) ir „Ūkio banko“ (-45,4 proc.) akcijos.
„Vertinant „TEO LT“ akcijos kainos sumažėjimą išmokėjus dividendus, tai ši akcija rinkos nuosmukį dar atlaikė stipriai“, – svarstė N. Treigys.
„Ūkio banko“ akcija, pagal santykinius rinkos rodiklius šiuo metu yra viena pigiausių finansų institucijų tarpe.
„Šiemet paskatų akcijai kilti gali suteikti numatomas realizuoti nekilnojamo turto projektas, liberalesnė, lyginant su ankstesniais laikotarpiais, paskolų atidėjimų politika. Kaip ir kituose komerciniuose bankuose, „Ūkio banke“ yra jaučiamas balanso straipsnių augimo lėtėjimas, tačiau kyla abejonė ar tai ne pernelyg pesimistiškai atsispindi akcijos kainoje“, – svarstė R. Medaiskytė.
Analitikai pataria, kad reikėtų atkreipti dėmesį į Estijos statybų bendrovę „Eesti Ehitus“, kuri šiais metais yra laimėjusi nemažai statybų užsakymų ir gana ženkliai pagerino savo I-ojo ketvirčio finansinius rodiklius.
Rinkos nuosmukį atlaikė tik 6 bendrovių akcijos
Tik šešių bendrovių akcijų vertė Baltijos rinkoje sumažėjo 10 ir mažiau procentų. Rinkos nuosmukį atlaikė „Klasco“, „Limarko“, „Sanito“, „VST“, „Lietuvos elektrinės“ ir „Norfos“ bendrovių akcijos.
Pasak N. Treigio, tai yra itin nelikvidžių bendrovių sąrašas.
„Jų neperka spekuliantai, į jas neinvestuoja fondai, išskyrus „Sanitą“ šiame sąraše, todėl ir svyravimai būna menki dėl to, kad prekiaujama retai ir mažai“, – Verslosavaite.lt teigė N. Treigys.
R. Medaiskytė teigė, kad gerų rodiklių galima tikėtis iš bendrovės „TEO LT“, kuri nors ir kito panašiai su visu akcijų indeksu, tačiau ši įmonė fundamentaliai atrodo gana stipri, turinti stabilius pinigų srautus ir pasižyminti aukštu dividendų pajamingumu.
„Agrowill“ investuotojų akiratyje
Pasak R. Medaiskytės, viena didžiausių grąžų per šiuos metus pasižymėjo tokių įmonių, kaip „Agrowill“, „Lifosa“, „Lietuvos Elektrinė“, „Sanitas“ ir „Grindeks“ akcijos.
„Sanito“ akcijų kaina šoktelėjo paskatinta spekuliacinių motyvų dėl „Invaldai“ priklausančio įmonės akcijų paketo pardavimo, o Latvijos farmacijos įmonės „Grindeks“ akcijų grąža šiemet išliko teigiama krentančioje akcijų rinkoje iš dalies dėl to, kad įmonės veiklos rezultatai atitiko investuotojų lūkesčius ir iš dalies dėl mažo pačios akcijos likvidumo“, – sakė R. Medaiskytė.
Šiuo metu investuotojų akiratyje yra „Agrowill“, tačiau, pasak analitikų, akcijų kaina atrodo pakankamai įvertinta, nors plėtros planai ir lūkesčiai daugeliui sukelia teigiamų paskatų pirkti šios bendrovės akcijas. Be to, galima sulaukti dar daug naujienų artimiausiu metu, kurios kels susidomėjimą šia bendrove, tad ji tikrai išliks viena įdomiausių pozicijų šiais metais.
Pagyvėjimo Lietuvos akcijų rinkoje dar nelaukiama
Lietuvos, kaip ir daugelio kitų Centrinės ir Rytų Europos šalių rinkos yra linkusios pasiduoti negatyvioms pasaulinėms tendencijoms.
„Šiuo metu daugelis pasaulio ekonomikų yra atsidūrusios nepalankioje situacijoje. Iš vienos pusės, kylančios naftos kainos didina infliacinį spaudimą, iš kitos – centriniai bankai negali taikyti ribojančios monetarinės politikos priemonių ir pakankamai daug kelti palūkanų normų, nes tai dar labiau ribotų ir taip stagnuojančių ekonomikų vartojimą“, – sakė R. Medaiskytė.
Pasak finansų analitikės, tol, kol nesistabilizuos makroekonominė situacija didžiosiose pasaulio ekonomikose, ženklaus pagyvėjimo Lietuvos akcijų rinkoje bent jau iki šių metų pabaigos laukti neverta.
