Biržoje investuotojai pardavinėja akcijas

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2008-07-23 08:55 Komentarai: (0)
Antradienį neigiamos nuotaikos Vilniaus biržoje dar labiau sustiprėjo – vasarą dėl sezoniškumo pirkėjai išlieka gana apatiški, tuo tarpu norinčiųjų pasitraukti iš rinkos gretos niekaip neišsenka. Atrodytų, vietos rinkos dalyviai nepamiršta atsižvelgti į užsienio rinkų tendencijas tik tuomet, kai visur aplinkui akcijos krenta, kaip antradienį, kuomet neigiamai reaguota į Wachovia, Ericsson bei Apple veiklos rezultatus.

Tuo tarpu praėjusią savaitę bei pirmadienį džiugesnių nei tikėtasi naujienų paskelbus Citigroup, Wells Fargo ar Bank of America, keletą iš eilės dienų trukęs pasaulio biržų atsitiesimas bei visuotinis akcijų rizikos perskaičiavimas pas mus, toks įspūdis, investuotojų liko nepastebėti ir net nesulaukė pavėluotos reakcijos.

Kita vertus, pesimizmą tarp vietos investuotojų kursto negerėjanti šalies ekonomikos būklė – pirmadienį paskelbti Lietuvos pramonės produkcijos duomenys parodė, kad birželį gamyba augo sparčiau nei gegužę, tačiau plėtra ženkliai sulėtėjo lyginant su pirmuoju metų ketvirčiu bei didele dalimi buvo įtakota po gaisro veiklą atnaujinusios „Mažeikių naftos“, tuo tarpu labiausiai nuo ūkio augimo priklausančių sektorių darbdaviai prabilo apie algų ir darbo vietų skaičiaus mažinimą .

Antradienį Vilniaus biržoje atpigo 19, o pabarango vos 6 akcijos, bendra apyvarta siekė 5 mln. litų, buvo sudaryta per 1 tūkst. sandorių. OMX Vilnius indeksas nuriedėjo žemyn 1,96 proc. Dar įspūdingesniu nuosmukiu pasižymėjo OMX Baltic Benchmark, sugebėjęs netekti net 3,27 proc. savo vertės, pagrinde dėl didelės stipriausiai Baltijos šalyse kritusių Estijos biržos akcijų įtakos – OMX Tallinn indeksas susitraukė 3,42 proc.

Daugiausiai pastangų rinkos dalyviai skyrė „Lifosos“ (LFO1L) vertybiniams popieriams, kurių 390 sandorių buvo perleista už 1,8 mln. litų. Tiesa, šioje pozicijoje stambesni buvo pardavėjų, o ne pirkėjų sandoriai. Po septynių dienų kritimo, per kurį „Lifosa“ buvo atpigusi 15 proc., akcijų kaina atsitiesė į viršų 1,39 proc. iki 80,1 lito.

Diamonio fosfato (DAP) kaina praėjusią savaitę pakilo 1,8 proc. iki 1186 dolerių už toną. Nuo DAP brangimo neatsilieka ir didžiųjų pasaulio trąšų gamintojų akcijų kursai, kurie pirmadienį įspūdingai augo - „Mosaic“ akcijos Niujorko biržoje brango 9,38 proc., „Potash Corp.“ – 6,52 proc., o „Agrium“ – 6,56 procento. Tiesa, antradienio vakare jos beveik lygiai taip pat sėkmingai koregavosi žemyn.

Po paskelbtų prastų „Snoro“ veiklos rezultatų, investuotojai nepaliauja be pasigailėjimo „bausti“ ir kitų bankų akcijų. Pirmadienį Ūkio banko (UKB1L) akcijos pigo 3,37 proc. iki 2,58 lito, jų perleista už 646 tūkst. litų. Šiaulių banko (SAB1L) akcijos nusirito žemyn 6,95 proc. iki 1,74 lito, o apyvarta siekė 111 tūkst. litų.

Nemažos apyvartos sulaukė „Sanito“ (SAN1L) akcijos, kurių buvo perleista už 626 tūkst. litų. Didžiąją dalį pasiūlos čia formavo vienas stambesnis užsienio institucinis investuotojas, nusprendęs pasitraukti iš šios pozicijos. Kita vertus, pirkėjų susidomėjimas taip pat buvo pakankamai didelis ir tai neleido akcijoms ženkliai atpigti – „Sanito“ kaina sumažėjo 0,34 proc. iki 28,9 lito. Padidėjusį dėmesį šioms akcijoms lemia rinkoje sklandantys gandai, jog rugpjūčio mėnesį gali pasirodyti naujienų apie galimą bendrovės pardavimą strateginiam investuotojui.

Belaukiant „Teo LT“ (TEO1L) veiklos rezultatų, kuriuos bendrovė žada skelbti trečiadienį, jos akcijų kaina kartu su rinka smuko žemyn 1,06 proc. iki 1,87 lito, jų perleista už 620 tūkst. litų.

JT finansų makleris Andrius Adomkus
 
Dar nėra komentarų