Prekybos sesijos apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2008-07-23 17:11 Komentarai: (0)
Įpusėjus savaitei, žemos akcijų kainos į biržą pritraukia vis daugiau pirkėjų ir palaipsniui rinka pradeda linkti į „žaliąją zoną“. OMXV indeksas nukrito 0,23 proc. iki 394,17 punkto ribos. Bendra VVPB apyvarta siekė 5,76 mln. litų, buvo sudaryti 985 sandoriai. Brangusių ir pigusių pozicijų santykis atitinkamai buvo 9/11.

Vakar JAV biržų indeksai šoktelėjo aukštyn, kadangi beveik 3 JAV doleriais pigo nafta ir tai investuotojams padarė didesnį įspūdį nei liūdnoki „American Express“ ir kitų kompanijų skelbiami veiklos rezultatai. Kritus naftos kainai iki 127,95 JAV dolerio už barelį, biržose aukštyn šoko oro transporto kompanijų, plačiai vartojamų prekių gamintojų ir mažmeninių prekybos tinklų akcijų kursai. Indeksui Nasdaq (+1,07 proc.) aukščiau pakilti neleido kompanijos „Apple“ (-2,6 proc.) akcijos, kurios krisdamos paskui save nutempė ir kitų panašaus pobūdžio kompanijų akcijų kainas. Kiti indeksai S&P 500 ir Dow Jones prekybos sesijos pabaigoje pakilo atitinkamai 1,35 ir 1,18 procento.

Azijos regiono šalių biržų indeksai, išskyrus Shanghai Composite (-0,29 proc.), šiandien gerokai šovė aukštyn. Didžiausią kilimą demonstravo Indijos (+5,94 proc.), Taivano (+3,46 proc.) ir Singapūro (3,06 proc.) biržos. Didžiausios regione Tokijo biržos indeksas Nikkei 225 šiandien pakilo 0,97 proc. Akcijų kursus į viršų kėlė pigusi nafta ir teigiamos kompanijų naujienos. Brango ne tik automobilių gamintojų, bet ir statybos kompanijų, statybos mašinų gamintojų akcijos.

Dėl tų pačių priežasčių teigiamomis tendencijomis šiandien prasidėjo prekybos sesija ir Europos biržose. Pigusi nafta žemyn timptelėjo tik Norvegijos (-0,69 proc.) biržos indeksą. Sumažėjus investuotojų nuogąstavimams dėl JAV finansų sistemos situacijos, šiandien beveik visose Europos biržose kyla bankų akcijų kursai. Prekybos sesijos viduryje Europos akcijų indeksas Dow Jones Stoxx 600 buvo pakilęs 1,83 proc.

Neutrali naujiena: AB „Lietuvos energija“ 2008 m. pirmojo pusmečio veiklos rezultatas
(šaltinis: OMX Vilnius)

Preliminarūs konsoliduoti AB „Lietuvos energija“ įmonių grupės neaudituoti 2008 m. pirmojo pusmečio veiklos rezultatai:
- pajamos – 676,9 mln. Lt (196 mln. EUR) (2007 m. I pusmetis – 555,9 mln. Lt (161 mln. EUR);
- pelnas prieš apmokestinimą – 72,5 mln. Lt (21 mln. EUR) (2007 m. I pusmetis – 41,4 mln. Lt (12 mln. EUR);
- grynasis pelnas – 61,2 mln. Lt (17,7 mln. EUR) (2007 m. I pusmetis – 33,8 mln. Lt (9,8 mln. EUR).

„Finastos“ komentaras:
„Lietuvos energija“ veikia daugiausia kaip rinkos ir sistemos operatorius. Pagal dabar galiojančią tvarką pagrindinės veiklos, iš kurių įmonė gali uždirbti pelno, yra elektros perdavimas aukštos įtampos tinklais ir elektros eksportas, ne importas ir pardavimai vietos didmeninėje elektros rinkoje.
Prie tokio įspūdingo šių metų pelno augimo prisidėjo ne vien elektros paklausos augimas, padidėjusios eksporto kainos ir bendrovės veiklos efektyvumo didinimas, bet ir vienkartiniai veiksniai, tokie kaip Ignalinos atominės elektrinės netikėtas sustojimas šių metų balandžio mėn. 16 d. – tuomet „Lietuvos energija“ turėjo elektrą importuoti arba gaminti ją hidroelektrinėse, tad galėjo uždirbti papildomo pelno iš elektros energijos importo arba gamybos (įprastai hidroelektrinių gaminamos elektros kiekiai yra santykinai maži ir didesnės įtakos bendrovės veiklos rezultatams nedaro). Kitas vienkartinis veiksnys, turėjęs įtakos pelnui, yra „Mažeikių naftos“ suvartotas elektros kiekis. Praėjusių metų pirmą pusmetį „Mažeikių nafta“, dėl gaisro dirbusi nevisu pajėgumu, suvartojo mažiau elektros energijos, be to, šios bendrovės suvartojama elektros energijos dalis yra pakankamai žymi, todėl pirmą šių metų pusmetį pastebimas didesnis suvartotos elektros energijos augimas.

„Lietuvos energija“ realaus grynojo pelno už viešuosius interesus atitinkančių paslaugų teikimą negauna, nes lėšos, surinktos iš elektros vartotojų, atitenka elektros gamintojams. Tuo atveju, jei iš vartotojų surinktos pajamos viršija bendrovės faktines išlaidas, į šį skirtumą atsižvelgiama nustatant kitų metų tarifą. Tad minėtas skirtumas atsispindi „Lietuvos energijos“ pusmečio finansiniuose rezultatuose, bet realaus pelno įmonė iš jo neuždirba.
 
Dar nėra komentarų