Trečiadienį Vilniaus biržoje po ilgos pertraukos sustiprėjo pirkėjų gretos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2008-07-23 17:38 Komentarai: (0)
Liepos 23 dieną biržoje investuotojai suaktyvėjo ir pakylėjo biržos indeksą OMX Vilnius 0,23 proc. iki 394,17 punkto. Buvo sudaryta 985 sandoriai 24 bendrovių akcijomis, iš kurių 9 – brango ir 11 – pigo, o bendra apyvarta sudarė 5,8 mln. litų. Net trijų bendrovių akcijų payvarta sugebėjo perkopti 1 mln. litų ir paskutiniu metu tai yra retas atvejis.

Aktyviausiai Vilniaus biržoje buvo prekiauta bankinio sektoriaus atstovų „Ūkio banko“ (UKB1L) ir „Šiaulių banko“ (SAB1L) akcijomis, kurių kainos atitinkamai sumenko 0,78 proc. iki 2,56 lito bei pakilo 1,72 proc. iki 1,77 lito, o apyvartos siekė 1,835 mln. litų ir 1,4 mln. litų.

Bankinio sektoriaus akcijos vėl grįžo į aktyviausiai prekiaujamų bendrovių sąrašo viršų po to, kai jų akcijų kainos ir buhalterinės vertės santykis priartėjo prie vieneto arba „Ūkio banko“ atveju netgi krito žemiau. Investuotojus šis lygmuo jau vilioja ir pasipriešinimas tolimesniam akcijų kainos kritimui yra didelis.

Palaikymo priduoda ir tai, kad pasaulinėse akcijų rinkose finansų sektorius yra vienas iš vedančių visas rinkas į viršų, nes paskelbus pusmečio veiklos rezultatus paaiškėjo, kad situacija pasaulyje yra geresnė nei tikėtasi. Didelė dalis finansų bendrovių pralenkė analitikų prognozes apie uždirbamą pelną. Pasaulinėse akcijų rinkose teigiamu veiksniu yra ir pinganti nafta, kuri per trumpą laiką jau spėjo nukristi apie 20 JAV dolerių už barelį.

Žinoma, Lietuvoje yra baiminamasi tolimesnio ekonomikos lėtėjimo ir, kad tai gali atsiliepti bankiniai struktūrai prastėjančiais veiklos rezultatais, tačiau trečiadienio prekyba ir stiprėjanti teigiama tendencija aplinkinėse rinkose sudaro įspūdį, kad dabar formuojasi pakankamai tvirtas pagrindas, kuris turės būti patikrintas laiko. Artimiausiu metu naujienų srautas mažės ir investuotojai vėl grįš prie rodiklių skaičiavimo. Bent dabar paskelbti rezultatai su nedidelėmis išimtimis atrodo gerokai labiau teigiami nei neigiami.

Trečiadienį investuotojai prekiavo akcijomis ir laukdami TEO LT, AB (TEO1L) pusmečio veiklos rezultatų. Jau pasibaigus prekybos sesijai paaiškėjo, kad TEO įmonių grupės bendros 2008 metų šešių mėnesių pajamos buvo 410 mln. litų ir, palyginti su 2007 metų pirmojo pusmečio pajamomis – 379 mln. litų, padidėjo 8,3 procento. 2008 metų pirmojo pusmečio pelnas, neatskaičiavus pelno mokesčio, sudarė 104 mln. litų ir palyginti su 2007 metų sausio-birželio pelnu, padidėjo 11,8 procento.

Bendrovės pelno prieš mokesčius, palūkanas, nusidėvėjimą bei amortizaciją EBITDA maržą išliko aukštame 45 proc. lygmenyje.

Tokie rezultatai konservatyviai bendrovei yra iš ties įspūdingi ir leidžia daryti prielaidą, kad ji ir toliau sugebės išlikti vienus geriausių dividendus mokančių bendrovių sąraše. Galima tikėtis, kad neesant stiprių pasikeitimų antrame pusmetyje bendrovė galės išmokėti bent panašius dividendus už 2008 metus kaip tai buvo padaryta šiemet už 2007 metus, kai dividendai sudarė 0,25 lito viena akcijai prieš mokesčius.

Trečiadienį, rezultatų belaukiant, TEO akcijos pabrango 0,5 proc. iki 1,88 lito, o apyvarta siekė 343 tūkst. litų. Jei bendrovė pasibaigus metams mokėtų tokius pat dividendus kaip ir už praėjusius, tada jų pajamingumas prieš mokesčius sudarytų 13,3 proc. Toks pajamingumas įspūdingas ir viršijantis daugelį, net ir ženkliai rizikingesnių bendrovių obligacijų pajamingumą.

Tikėtina, kad bendrovės akcijų kaina turėtų susilaukti palaikymo, nes rezultatai neturėjo nuvilti rinkos dalyvių, bendrovė neturi grynosios skolos, o veikla išlieka atspari ekonominiam Baltijos šalių ciklui.

Už 2007 metus TEO akcininkams buvo išmokėta 0,25 lito dividendai akcijai, 2006 – 0,26 lito, 2005 – 0,16 lito, o 2004 – 0,13 lito.

Įdomi prekyba vyko ir „Lifosos“ (LFO1L) akcijomis, kur buvo registruotas daugiau nei 6 proc. akcijų kainos augimas iki 85 litų taško, o apyvarta sudarė 1 mln. litų. Bendrovės akcijos sparčiai atgauna prarastas pozicijas po to, kai buvo paskelbti itin geri veiklos rezultatai.

Panašu į tai, kad bendrovės akcijos brangsta dominuojant pirkėjams, nes norėję sulaukti veiklos rezultatų ir fiksuoti pelnus pasitraukiant iš „Lifosos“ investuotojai jau spėjo tai padaryti. Tokio pasitraukimo rezultatas buvo apie 15 proc. atpigusios akcijos.

Stebint prekybą susidaro įspūdis, kad pasiūla bent šiandien dienai yra išsekusi ir nepakankamai stipri atremti pirkėjų interesus. Tą parodo sparčiai kylanti akcijų kaina.

“Lifosa“ per pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 265,818 mln. litų grynojo pelno – 5,4 karto daugiau nei praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, kuomet pelnas sudarė 49,209 mln. litų.

JT finansų makleris Marius Dubnikovas
 
Dar nėra komentarų