Rinkos tendencijos reaguoja į pasaulinius akcijų kainų pokyčius bei būgštavimus, kad ekonominės negandos tik dabar atkeliauja į Europą. Vilniaus biržoje dauguma kotiruojamų bendrovių nėra pranešusios kažkokių itin neigiamų naujienų, todėl paskutinių kelių dienų stiprus kainos kritimas turėtų būti vertinamas kaip emocinio pobūdžio nevertinant perspektyvų ir motyvuojant baimėmis. Taip pat kai kuriose pozicijose kryptį gali formuoti ir smulkaus skolinto kapitalo atsitraukimas, nes pastarasis po to, kai indeksas dvi dienas krito po 8 proc., prarado „žemę po kojomis“. Tikėtina, kad pinigų skolintojai suveikus apsaugos mechanizmams paprašė gražinti patikėtas lėšas arba padidinti užstatą.
Smulkių investuotojų kapitalo atsitraukimas, ko gero, stipriausiai juntamas „Ūkio banko“ (UKB1L), „Invaldos“ (IVL1L) ir „Lifosos“ (LFO1L) pozicijoje. Banko ir „Lifosos“ akcijos pigo atitinkamai 12,78 proc. iki 1,16 lito bei 11,79 proc. iki 35,99 lito, o apyvartos siekė 1,356 mln. litų ir 1,044 mln. litų. Tuo tarpu „Invaldos“ akcijos pigo maksimaliai leistinu žingsniu 14,93 proc. iki 5,5 lito, o apyvarta siekė 313 tūkst. litų.
Pirmųjų dviejų bendrovių akcijos krito stipriai, tačiau nemaksimaliai, nes čia atsiranda pirkėjai, kurie užtikrina likvidumą nors nepatraukliomis kainomis, tuo tarpu „Invaldos“ akcijos pinga maksimaliai jau antra prekybos sesija iš eilės, nes likvidumas nėra pakankamas, kad norintys pasitraukti tai galėtų atlikti. Sesijos pabaigos aukcione liko neparduota daugiau nei 20 tūkst. investicinės bendrovės akcijų minimalia kaina. Gali būti, kad iš šiosd pozicijos priverstinai pasitraukia skolintas kapitalas, o nedidelis pozicijos likvidumas neleidžia norintiems ar priverstiems pasitraukti ir tai lemia maksimalius kainos kritimus.
Per du mėnesius finansų sektoriaus atstovų „Ūkio banko“ ir „Invaldos“ akcijų kaina sumažėjo gerokai daugiau nei per pus. Šiuo metu banko akcijų kainos ir buhalterinės vertės santykis tesiekia 0,42X, o „Invaldos“ tas pats rodiklis – 0,7X.
„Lifosos“ akcijos taip pat parodė staigius viražus ir šiandien dienai jau priartėjo prie absurdiško lygmens, kai įvertinus 2008 metų pirmo pusmečio veiklos balansą matoma, kad bendrovė neturi skolų ir valdo grynuosius pinigus kurie sudaro apie 30 litų vienai akcijai. Pagal šios dienos vertinamus „Lifosos“ gamykla bei visa veikla su pasauline rinkos dalimi vertinama vos 6 litais akcijai arba 126 mln. litų iš viso.
Taip pat galima prisiminti, kad “Lifosa“ per pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 265,818 mln. litų grynojo pelno – 5,4 karto daugiau nei praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, kuomet pelnas sudarė 49,209 mln. litų. Vien per antrąjį šių metų ketvirtį „Lifosa“ uždirbo 195,533 mln. litų grynojo pelno, kai praėjusiais metais jis siekė 41,245 mln. litų.
Peršasi mintis, kad neužilgo skelbiami trijų ketvirčio veiklos rezultatai gali parodyti, kad šiandienos „Lifosos“ akcijų kaina yra pilnai padengta likvidžiu trumpalaikiu turtu net nevertinant verslo ir rinkos dalies bei perspektyvų vertės.
„Lifosa“ šių metų rugpjūčio mėnesį pardavė produkcijos už 223,143 mln. litų arba 10,4 proc. daugiau nei šių metų liepos mėnesį ir 114 proc. daugiau nei praėjusių metų rugpjūčio mėnesį, o šių metų liepos mėnesį pardavė produkcijos už 202,012 mln. litų arba 55,8 proc. daugiau nei praėjusių metų liepos mėnesį, kuomet pardavimai sudarė 129,681 mln. litų.
Prieš savaitę baigėsi trys šių metų ketvirčiai ir jau artimiausiu metu rinka gaus papildomos informacijos apie bendrovių būklę ir balansų tendencijas, tai gali leisti investuotojams aiškiai atskirti autsaiderius nuo krizę įveikiančių ir tai gali būti vienas iš tų veiksnių, kuris leis investuotojams išeiti iš krizės pasirenkant laiminčiuosius.
Iki rezultatų skelbimo taip pat galime sulaukti naujų pasaulio Vyriausybių veiksmų palaikant finansų sistemą, kas taip gali leisti stabilizuoti situaciją. Jau vis garsiau kalbama apie bazinių palūkanų mažinimus ir vis didesnius šalių įsiterpimus į finansų sistemą. Taip pat stabilizavimuisi stimulą gali suteikti ir po mėnesio vyksiantys JAV prezidento rinkimai.
Po tokių staigių kritimų galima daryti prielaidą, kad žemyn kritimo žemyn rizika sumažėjo, nes bendrovių akcijos kaupia vis stipresnį fundamentalų pagrindą, kuris anksčiau ar vėliau privilios didesnes pinigų sumas, tačiau tai nereiškia, kad nebus sulaukta didesnių laikinų viražų, kurie situacijai besirutuliojant dar gali parodyti savo skaudžius kampus.
JT finansų makleris Marius Dubnikovas