Rytinė akcijų rinkų apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: SEB bankas Data: 2008-10-13 10:07 Komentarai: (0)
Praėjęs savaitgalis buvo kupinas įvykių tiek JAV, tiek ir Europoje. Penktadienį Vašingtone vykusiame Didžiojo septyneto šalių atstovų susitikime buvo svarstomos papildomos finansų rinkų krizės ir ekonomikos recesijos stabdymo galimybės. Nors didžiausių pasaulio valstybių atstovai sutarė, kad yra būtina apsaugoti finansų sistemą nuo dar didesnės griūties, konkrečios priemonės taip ir nebuvo numatytos. Dar prieš šį susitikimą Europos akcijų indeksai sparčiais tempais leidosi žemyn.

Akcijų kainų ritimosi žemyn tempus prekybos sesijos pradžioje buvo pagavusios ir JAV biržos, tačiau tikėjimas, kad didžiausioms pasaulio valstybėms pagaliau pavyks rasti finansų rinkų gelbėjimo priemones, leido JAV akcijų indeksams atsitiesti ir penktadienį fiksuoti palyginti nedidelius nuostolius. Vis dėlto praėjusi savaitė JAV akcijų rinkoms buvo antirekordinė - S&P 500 indeksas praėjusią savaitę smuko net 18 proc. - daugiausia nuo šio indekso skaičiavimo pradžios.

Didžioje Septyneto valstybėms taip ir nepaskelbus konkrečių paramos finansų rinkoms detalių, Europos šalys pagaliau sutarė imtis koordinuotų finansų rinkų gelbėjimo veiksmų. Sekmadienį Paryžiuje vykusiame euro zonos valstybių susitikime buvo nuspręsta organizuoti bendrą paramą regiono finansų sistemai. Susitikime taip pat buvo pakviesta dalyvauti ir euro zonai nepriklausanti D.Britanija, regiono šalių atstovams siekiant detaliau sužinoti apie jau praėjusią savaitę D. Britanijos ministro pirmininko G. Brown'o paskelbtą 50 mlrd. svarų paramos šalies finansų sistemai planą.

Euro zonos valstybių finansų rinkų gelbėjimo plano dydis ir konkrečios detalės kol kas nėra aiškios, tačiau jos bus panašios į D. Britanijos valdžios institucijų numatytus veiksmus, organizuojant paramą šalies finansų sistemai. Jos apims bankų skolinimosi iki 2009 m. garantavimą ir valstybių lėšų panaudojimą, išperkant bankų akcijas ir taip užtikrinant bankų sistemos stabilumą. Konkrečias nacionalinio lygio finansų sistemos gelbėjimo priemones jau šiandien skelbs Vokietija, Italija ir Prancūzija.

Islandija, kurios finansų sistemą ši finansų krizė palietė bene skaudžiausiai, tampa vis labiau priversta prašyti Tarptautinio valiutos fondo pagalbos. Galutinis šalies valdžios institucijų sprendimas dėl šio kreipimosi turėtų paaiškėti šiandien. Be to, jau šiandien Islandijos delegacijos atstovai išvyksta į Rusiją derėtis dėl 4 mlrd. eurų paskolos suteikimo. Derybos turėtų prasidėti šį antradienį.

Azijos akcijų indeksai (išskyrus Japonijos biržas, kuriose šiandien prekyba nevyks) po praėjusios savaitės panikos sparčiai stiebiasi į viršų. Australijos S&P/ASX 200 indeksas šiandien į viršų šoko net 5,55 proc. punkto. Optimizmą biržose kelia sekmadienį organizuoto euro zonos valstybių susitikimo nutarimai ir Australijos bei N. Zelandijos sprendimai užtikrinti visų bankuose laikomų indėlių saugumą. Akcijų indeksai Vakarų Europos biržose šią savaitę taip pat pradės besistiebdami į viršų.

Investuotojų nuotaikas Vilniaus vertybinių popierių biržoje ir šią savaitę ženkliausiai lems įvykiai užsienio rinkose. Vis dėlto jau šiomis dienomis bendrovėms pradedant skelbti trečiojo ketvirčio veiklos rezultatus, jų įtaka akcijų kainų pokyčiams rinkoje leis biržai lengviau rasti labiau paaiškinamą kryptį.

Ūkio bankas per devynis šių metų mėnesius uždirbo 89,4 mln. litų grynojo pelno - 30,9 proc. daugiau negu per tą patį laikotarpį pernai. Nors šie duomenys atrodo įspūdingai, į šį banko rezultatą yra įtrauktas 27 mln. litų pelnas, gautas iš nekilnojamojo turto Maskvoje pardavimo. Neatsižvelgiant į šio sandorio pelną, Ūkio banko grynasis trečiojo ketvirčio pelnas sudarytų 11,76 mln. litų ir būtų 36,5 proc. mažesnis negu tuo pat metu pernai. Vis dėlto besistiebiant užsienio biržoms, banko akcijų kaina po praėjusios savaitės nuosmukio šiandien taip pat kils aukštyn.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-02-07 » JAV griežtina sankcijas Iranui
2025-02-06 » Euro zonos palūkanos siekia ilgai nematytas žemumas
2025-02-05 » Aukso kaina pasiekė visų laikų aukštumas ir artėja link 3 tūkst. JAV dolerių ribos
2025-02-04 » Investuotojų akiratyje tarifai, prekybos karas tarp JAV ir Kinijos
2025-02-03 » Prekybos karas prasideda - JAV nuo rytojaus didina tarifus Kanadai, Meksikai, Kinijai
2025-01-31 » Euro zonai stagnuojant ECB dar kart sumažino palūkanų normas
2025-01-30 » Rinkos laukia ECB palūkanų mažinimo
2025-01-29 » JAV technologijų akcijų vertės atsigavo po šoko
2025-01-28 » „DeepSeek” dirbtinio intelekto modelis sukėlė ažiotažą pasaulio rinkose
2025-01-27 » Kinijos ekonomika praranda pagreitį, ,,DeepSeek" iššūkis JAV technologijų sektoriui

 
Dar nėra komentarų