Finansų krizė lėmė naftos žaliavos kainos kritimą

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2008-10-13 11:31 Komentarai: (0)
Per savaitę „Brent“ naftos kaina Londono biržoje nukrito 14,96 dolerių ir šiandien jos barelis kainuoja 74,51 dolerius. Naftos žaliavos kainos kritimui didžiausios įtakos turėjo besitęsianti sumaištis pasaulinėje finansų rinkoje, po to, kai pirmadienį ir trečiadienį buvo paskelbta apie naują akcijų kritimo antirekordą. Rinka nereagavo į neigiamas žinutes apie išpuolius Nigerijoje ir neišspręstus konfliktus su piratais Somalyje, kurie įprastinėmis sąlygomis veikia pasaulinę žaliavos rinką atitinkamai koreguodami kainas.

Ketvirtadienį Europos centrinis bankas, JAV Federalinis rezervų bankas ir kitų šalių centriniai bankai paskelbė mažinantys palūkanų normas, tokiu būdu bandydami sumažinti įtampą finansų rinkose. Kaip teigia „Lietuva Statoil“ Rinkodaros departamento direktorė Daiva Jokšienė, esant normalioms sąlygoms, toks sprendimas galėtų įtakoti kainas, tačiau šią savaitę naftos kainos kritimo tai nesustabdė.

Reaguodamos į susidariusią situaciją, OPEC šalys nusprendė paankstinti gruodį planuotą susitikimą. Lapkričio 18 d. įvyksiantis neatidėliotinas OPEC susitikimas bus skirtas ekonominės krizės ir jos poveikio naftos rinkai klausimams aptarti. 4 OPEC narės – Nigerija, Kataras, Libija ir Irakas – siekia, jog į susitikimo darbotvarkę būtų įtrauktas naftos gavybos kvotų mažinimo klausimas. Šių valstybių įsitikinimu, kvotų mažinimas galėtų sustabdyti jau 3 mėnesius besitęsiantį naftos kainų kritimą. „Sunku prognozuoti, ar sprendimas mažinti kvotas sustabdytų naftos kainos kritimą. Šiuo metu rinka nereaguoja net į žinutes apie paankstintą OPEC šalių susitikimą ir jo dienotvarkę“, – teigia D. Jokšienė.

D. Jokšienės teigimu, naftos kainas šią savaitę gali paveikti G7 šalių finansų ministrų susitikimas, penktadienį įvykęs Vašingtone. Jo metu didžiosios valstybės – Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė, JAV ir Kanada – siekė spręsti, ką toliau daryti su finansų rinka, paaiškėjus, kad iki šiol taikytos priemonės (finansinė parama, palūkanų mažinimas) neveikia. „Jei G7 susitikime priimti sprendimai būtų veiksmingi, jie gali sąlygoti naftos kainos kritimo stabilizavimąsi“, – sako D. Jokšienė.
 
Dar nėra komentarų