JAV akcijų rinkos vakar vėl fiksavo didžiausius nuostolius nuo 1987 metų, S&P 500 indeksui žemyn nusiritus net 9,03 proc. punkto. Prasti JAV makroekonomikos rodikliai (rugsėjį mažmeniniai pardavimai šalyje smuko sparčiausiai per daugiau negu trejus metus), FED vadovo B. Bernankės komentarai, leidę suprasti, kad artimiausiu metu galima tikėtis dar vieno bazinių palūkanų normų mažinimo, ir paaiškėję ne kokie JP Morgan Chase, Wells Fargo trečiojo ketvirčio pelningumo rodikliai neleis sumažėti įtampai JAV akcijų biržose ir artimiausiu metu.
Nors didžiausias naujienų srautas apie pasaulio valstybių paramą finansų rinkoms kiek sumažėjo, rinkos dalyviai ir toliau intensyviai seka pranešimus apie dar vakar Briuselyje beprasidėjusį ES šalių atstovų susitikimą. Šių valstybių valdžios institucijoms regiono bankams jau skyrus 3 023 mlrd. JAV dolerių finansinę paramą, šiame ES valstybių atstovų susitikime ir toliau bus svarstomos tolesnės kovos su didžiausia nuo 1930-ųjų finansų krize galimybės. Be to, Prancūzija, Vokietija ir D. Britanija kviečia Didžiojo aštuntuko ir svarbiausių besivystančių šalių atstovus susitikti dar kartą - planuojamoje konferencijoje ketinama nustatyti naujas finansų rinkų kontrolės taisykles, taip siekiant užkirsti kelią panašioms finansų krizėms ateityje. Šeštadienį dabartinė padėtis finansų rinkose bus aptariama ir už Atlanto JAV ir Prancūzijos prezidentų bei Europos Komisijos pirmininko susitikimo metu.
Azijoje šiandien akcijų kainos sparčiais tempais ritasi žemyn. Akcijų rinkas žemyn smukdo ne tik vakarykštė JAV akcijų biržų panika, Standart&Poor's agentūros ketinimai sumažinti P. Korėjos bankų reitingus, bet ir stiprėjančios baimės, kad pasaulinė finansų krizė vis spartesniais tempais ritasi ir Azijos valstybių link. JAV ir ES valdžios institucijų pavyzdžiu, gelbėjant finansų rinkas, jau pasekė ir pietryčių Azijos šalys. Vakar Japonija, P. Korėja, Kinija kartu su Pasaulio banku nusprendė įkurti specialų paramos fondą, skirtą regiono bankų blogų skolų išpirkimui. Vis dėlto šios naujienos jau nebeturi reikšmingos įtakos nuotaikoms biržose - Japonijos Nikkei 225 akcijų indeksas šiandien žemyn krito daugiausia iš visų pagrindinių regiono indeksų - net 11,4 proc. punkto. Si įtampa ir pesimizmas smukdys akcijų kainas ir beprasidedant prekybai Vakarų Europos biržose.
Vilniaus vertybinių popierių biržoje, sparčiais tempais krentant akcijų kainoms užsienio rinkose, ir šiandien nuotaikos nebus optimistinės. Nors bendrovių skelbiami veiklos rezultatai kiek atitrauks investuotojų dėmesį nuo įvykių užsienyje, vis dėlto biržoje ir toliau dominuos užsienio rinkų nuotaikų įtaka. Biržos neapleidžiant kritimo tendencijai, net ir paaiškėsiantys TEO LT veiklos rezultatai vargu ar turės didesnės įtakos bendrovės akcijų rinkos kainai.
Vakar jau po prekybos sesijos trečiojo ketvirčio veiklos rezultatus paskelbė Lifosa. Nors šiandien bendrovės vakar paskelbti pelningumo rodikliai buvo kiek pakoreguoti, jie vis tiek lieka įspūdingi. Lifosa per devynis šių metų mėnesius uždirbo 449, 452 mln. litų grynojo pelno - 3,2 karto daugiau negu per tą patį laikotarpį pernai. Bendrovės pardavimų pajamos sausio-rugsėjo mėnesiais sudarė 1 509, 513 mln. litų ir, palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, ūgtelėjo 2,35 karto. Lifosos akcijų santykiniai rodikliai yra itin maži - pagal šiuos paskutinius duomenis bendrovės akcijos kainos ir pelno, tenkančio akcijai, santykis (P/E) tesudaro 1,2, kai tuo tarpu, remiantis Bloomberg agentūros pateikiamais duomenimis, analogiškas sektoriaus rodiklis yra lygus 9. Nors Lifosos akcijų kainai bus sunku atsispirti negatyviai biržos tendencijai, artimiausiu metu šie puikūs bendrovės veiklos rezultatai sulauks investuotojų įvertinimo rinkoje.