Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas spalio mėnesį krito iki 57,5 punkto nuo 70,3 punkto rugsėjo mėnesį. Tai didžiausias pokytis per mėnesį nuo indekso skaičiavimo pradžios. Briefing.com apklausti ekonomistai tikėjosi indekso sumenkimo iki 65 punktų.
„Berkshire Hathavvay" vadovas Warrenas Buffetas New York Times dienraščiui komentavo, jog valdydamas savo asmenines investicijas, jis permodeliuoja jo struktūrą pardavinėdamas Vyriausybės ir Iždo departamento obligacijas ir perka akcijas. Legendinis investuotojas teigia, jog verslo aktyvumas mažės dėl lėtėjančios ekonomikos, tačiau baimė dėl ekonomikos ir kreditų rinkos, pasak jo, akcijas paliko su patraukliais vertinimais.
Kreditų rinka: Overnight LIBOR sumenko iki 1,67 proc. nuo 1,94 proc, 3 mėn. LIBOR sumenko iki 4,42 proc. nuo 4,50 proc, TED spread susitraukė iki 3,63 proc. nuo 4,11 proc, 3 mėnesių Iždo vekselių pajamingumas pakilo iki 0,80 proc. nuo 0,48 proc. Visa tai tik patvirtina, kad kreditų rinka laisvėja.
Vakarų Europa. Europos centrinio banko prezidentas Jean-Claude Trichet paragino bankus pradėti vėl skolinti po to, kai vyriausybės padarė dideles pinigų injekcijas į finansų sektorių. Prezidento nuomone, bankų sektorius jau yra pradinės atsigavimo būsenos ir netrukus jie normalizuos skolinimą - tiek tarpusavyje, tiek savo klientams.
„ING Groep", didžiausias Olandijos bankas, gaus 10 milijardų eurų (13,4 milijardo dolerių) pagalbą iš Olandijos vyriausybės. Vyriausybė pirks banko paprastas vardines akcijas, neturinčias balsavimo teisių, tačiau turės du savo narius banko valdyboje. Taip pat bankas atsisakys šiemet mokėti dividendus.
Azija. Kinijos ekonomikos augimas trečiąjį šių metų ketvirtį sulėtėjo iki 9 proc, o tai yra lėčiausias BVP augimas per pastaruosius penkerius metus ir mažiau negu 12-os „Bloomberg" apklaustų ekonomistų 9,7 proc. prognozė. Kaip pagrindinę ekonomikos augimo tempų lėtėjimo priežastį galima įvardyti gamyklų uždarymą prieš olimpines žaidynes ir per jas siekiant pagerinti ekologinę situaciją, tačiau, be abejo, pasaulio ekonomikos lėtėjimas taip pat atsiliepė Kinijos ekonomikos augimo tempams. Antrą šių metų ketvirtį Kinijos BVP augo 10,1 proc. Žaliavų kainoms kritus, infliacija rugsėjo mėnesį sumažėjo iki 4,6 proc, tai yra mažiausia reikšmė nuo birželio mėnesio. Mažesnė infliacija kartu su lėtesniu augimu gali paskatinti Kinijos centrinį banką mažinti bazinę palūkanų normą tam, kad būtų atgaivintas dviženklis BVP augimas.
Pietų Korėjos centrinis bankas kartu su vyriausybe ėmėsi skubių veiksmų šalies finansų stabilumui užtikrinti. Per savaitgalį buvo priimtas planas, pagal kurį vyriausybė skirs 100 milijardų JAV dolerių šalies bankų skoloms užsienio valiuta garantuoti bei 30 milijardų JAV dolerių, kuriuos paskolins tiesiogiai bankams. Plano apimtis sudaro 14 proc. šalies BVP, tačiau esant dabartinei situacijai, kai, anot „Moody's Investors Service", šalies bankai 12 proc. finansavimo gauna iš tarptautinių rinkų, planas atrodo būtinas. Minėtų veiksmų teko imtis po to, kai praeitą savaitę Pietų Korėjos valiuta vonas nukrito net 12 proc. per vieną dieną, šiandien per prekybą Azijoje valiuta buvo pakilusi 2,7 proc, tai sudarė 6 proc. bendrą augimą po rekordinio kritimo.
Lotynų Amerika. Meksikos centrinis bankas (CB) paliko be pokyčių bazinę palūkanų normą, kuri šiuo metu sudaro 8,25 proc. Pagrindinės tokio CB sprendimo priežastys yra infliacinės grėsmės ir nenoras dar labiau susilpninti ir taip silpną šalies valiutą pesą. Toks Centrinio banko sprendimas sutapo su 18 iš 20 Bloomberg" apklaustų ekonomistų prognoze, 2 tikėjosi palūkanų mažinimo.
Brazilijos akcijų rinkos penktadienio kritimą lėmė investuotojų baimės dėl kompanijų pelnų mažėjimo, kuris gali būti sąlygotas pasaulio ekonomikos lėtėjimo ir šalies valiutos realo pigimo.
Vidurio ir Rytų Europa. Tarptautinė reitingų agentūra „Fitch" sumažino Ukrainos ilgalaikio skolinimosi reitingą užsienio valiuta nuo BB- iki B+, paliekant neigiamą perspektyvą (kuri reiškia, kad artimiausiu metu reitingai gali būti dar kartą peržiūrimi į žemesnę pusę). „Fitch's Sovereigns Group" direktoriaus Andrevv Colquhouno teigimu, reitingo sumažinimas atspindi padidėjusią riziką, kad dėl finansų krizės Ukrainoje gali nuvertėti šalies valiuta grivina, nukentėti bankų sistema, o tai stipriai neigiamai paveiktų realiąją ekonomiką. Ukrainos centrinis bankas šį mėnesį paskolino šalies bankams 10,9 milijardo grivinų (2,2 milijardo JAV dolerių), tai yra dvigubai daugiau nei per visą rugsėjį, tačiau akivaizdu, kad šių priemonių nepakanka. Per pirmuosius septynis šių metų mėnesius Ukrainos einamosios sąskaitos deficitas sudarė 7,2 proc. BVP.
Rusijos akcijų rinka penktadienį tęsė savo kelionę į apačią: pagrindiniai šalies indeksai, MICEX ir RTS, atitinkamai nukrito daugiau kaip 4 ir 6 proc. Apyvartos MICEX biržoje sudarė daugiau nei 27 milijardų rublių, o tai yra beveik dvigubai žemiau nei vidutinė, RTS biržoje 7,8 milijono dolerių, tai beveik penkis kartus žemiau nei įprasta apyvarta. Pagrindinės kritimo priežastys yra likvidumo problema ir Rusijos finansų ministro Aleksejaus Kudrino pareiškimas, kad biržos ir toliau kris, tai tikrai nesuteikė investuotojams daugiau optimizmo. „UralSib" analitikas Julianas Rimmeris taip pat pažymi, kad „margin call" yra kita svarbi problema, kuri lydį Rusijos akcijų rinką jau kurį laiką. Gera naujiena - prekyba penktadienį vyko be reguliatoriaus įsikišimo, tai yra prekybos sesijos metu prekyba stabdoma nebuvo.