Dabar situacija tampa paprastesnė, nes FED per B. Bernankę išreiškia pritarimą ir leidžia suprasti, jog lėšų tam taip pat yra. Trumpai po B. Bernankės kalbos kalbėjo ir iždo sekretorius Henry Paulsonas, kuris paminėjo, jog vyriausybės planais investuoti į finansines institucijas susidomėjo ir daugelis kitų regioninių bankų. Be to, Paulsonas pareiškė, jog tikėtina, kad mokesčių mokėtojų pinigai ateityje grįš su nebloga investicine grąžą.
Mėnesines prognozes dėl ekonomikos aktyvumo atspindintis Leading Indicators indeksas paaugo 0,3 proc, priešingas rezultatas nei tikėjosi dauguma ekonomistų (-0,2 proc). Tai pirmas teigiamas indekso pokytis per pastaruosius 5 mėnesius. Tačiau, kaip pažymi ekonomistai, indekso augimas labiau susijęs su smarkiai padidėjusia pinigų pasiūla rinkoje, kai JAV vyriausybė perėmė „Fannie Mae", „Freddie Mac" ir „AIG" dalinę kontrolę. Indekso komponentai, kurie darė teigiamą įtaką indeksui: pinigų pasiūla, vartotojų lūkesčiai, skirtumas tarp ilgalaikių ir trumpalaikių palūkanų normų, kreditų būklė. Indekso komponentai, kurie mažino indekso prieaugį: statybų leidimai, naujų bedarbių paraiškos, akcijų kainų pokyčiai ir per savaitę pradirbamos darbo valandos gamybos sektoriuje.
Olandijos ir Pietų Korėjos vyriausybių prisidėjimas prie globalios finansų rinkos gelbėjimo dar labiau atlaisvino kreditų rinką: Overnight sumenko iki 1,51 proc. nuo 1,67 proc, 3 mėn. LIBOR sumenko iki 4,06 proc. nuo 4,42 proc, TED spread susitraukė iki 2,97 proc. nuo 3,63 proc, 3 mėnesių iždo vekselių pajamingumas pakilo iki 1,07 proc. nuo 0,80 proc.
Vakarų Europa. Rugsėjo mėnesį Vokietijoje pakilo gamintojų kainų indeksas 0,3 proc. Metinis kainų augimas sudaro 8,3 proc. Tai nepateisino daugumos analitikų lūkesčių, nes buvo prognozuotas 0,4 proc. kainų kritimas per rugsėjo mėnesį ir tikėtasi metinio kainų augimo sumažėjimo iki 7,6 proc.
Prancūzijos vyriausybė pranešė, kad į didžiausius šešis šalies bankus (tarp jų „BNP Paribas" ir „Societe Generole") dar šį mėnesį bus investuota apie 10,5 milijardo eurų (14 milijardų dolerių), taip pradedant naudoti 360 milijardų eurų šalies vyriausybės patvirtintą finansų sektoriaus gelbėjimo planą.
Suomijos vyriausybė prisijungė prie kitų pagrindinių pasaulio ekonomikų ir garantuojant savo bankų saugumą ir vakar pristatė 54 milijardų eurų vertės planą, pagal kurį 50 milijardų bus skirta paskolų garantijoms ir 4 milijardai tiesioginėms investicijoms į šalies bankus. Anot Suomijos Finansų ministerijos atstovų, kol kas sunku pasakyti, kiek lėšų bus išleista, nes nei vienas iš bankų nesikreipė pagalbos į Centrinį banką ar vyriausybę.
Azija ir Naujoji Zelandija. Vakar po prekybos sesijos biržoje Indijos centrinis bankas (CB) sumažino bazinę palūkanų normą iš karto 100 bazinių punktų nuo 9 proc. iki 8 proc. Šis CB žingsnis siekia paskatinti šalies ekonominį augimą ir sušvelninti likvidumo trūkumą. Tai padaryta po to, kai dukart buvo sumažintos privalomosios bankų atsargos 250 bazinių punktų iki 6,5 proc, o tai padėjo atlaisvinti 1 trilijoną rupijų (apie 20,4 milijardo JAV dolerių). Sumažinus palūkanų normas šalies valiuta rupija pratęsė savo kritimą ir šiuo metu yra prie žemiausios reikšmės JAV dolerio atžvilgiu (49,0125 rupijos už JAV dolerį) per pastaruosius šešerius metus.
Tarptautinis valiutos fondas prognozuoja, kad Pakistanui reikės 10 milijardų JAV dolerių vertės pagalbos per artimiausius dvejus metus norint išvengti savo įsipareigojimų nevykdymo (angl. default). „AKD Securities" ekonomisto Asado Farido Khvvajos nuomone, šias lėšas Pakistanui paskolins sąjungininkai kovoje su terorizmu, nes Pakistanas yra labai svarbus sąjungininkams geopolitiškai. Pakistanas įeina į vadinamųjų busimų besivystančių rinkų sąrašą (angl. frontrier markets), todėl investuotojai ypač atidžiai stebi padėtį šioje valstybėje.
Vakar Kinijai paskelbus trečiojo ketvirčio BVP augimo duomenis, daugelis bankų suskubo sumažinti šių metų Kinijos ekonomikos augimo prognozes: „JPMorgan Chase & Co." sumažino nuo 10,1 proc. iki 9,6 proc, „Merrill Lynch &Co." sumažino nuo 10 proc. iki 9,9 proc, „China International Capital Corp." sumažino nuo 10 proc. iki 9,7 proc. Minėti bankai taip pat sumažino ir kitų metų Kinijos BVP augimo prognozes iki 7,3 proc, 8,7 proc. ir 8,6 proc. atitinkamai. „UBS AG" paliko be pokyčių savo prognozes šiems (9,6 proc.) ir kitiems (8 proc.) metams. Dėl minėtų prognozių gamybinių metalų (vario ir cinko) kainos šios dienos prekybos Azijoje metu nukrito po 4 proc.
Infliacija Naujojoje Zelandijoje trečią šių metų ketvirtį išaugo iki 5,1 proc, tai yra didžiausia reikšmė per 18 metų ir atitiko 14-os „Bloomberg" apklaustų ekonomistų prognozę. Pagrindinės aukštos infliacijos priežastys yra išaugusios maisto produktų ir energijos kainos. Šalies Centrinio banko tikslinė infliacija yra tarp 1 ir 3 proc.
Lotynų Amerika. Brazilijos akcijų rinkos ralį vakar lėmė ir teigiamas sentimentas iš prekybos JAV, ir spekuliacijos, kad vyriausybė imsis priemonių ekonomikai stimuliuoti. Finansų ministras Guido Mantega šalies dienraščiui pareiškė, kad kitų metų šalies BVP galėtų augti apie 4,5 proc, tai yra žymiai didesnė reikšmė, nei tikisi ekonomistai (pavyzdžiui, neseniai „JPMorgan Chase & Co." ekonomistai sumažino 2009-ųjų metų prognozę iki 2,8 proc). Šiais metais tikimasi, kad Brazilijos BVP augs apie 5 proc.
Vidurio ir Rytų Europa. Vengrijos centrinis bankas paliko galioti esamą bazinę palūkanų normą ties 8,5 proc. Vietos valiuta - Vengrijos forintas - per mažiau nei mėnesį nuvertėjo apie 10 proc, o biržos indeksas BUX nuo rugsėjo 29 dienos nukrito 33 proc. Europos centrinis bankas sutiko Vengrijai paskolinti 5 milijardus eurų, kad padėtų atlaisvinti kreditų rinką. Tarptautinis valiutų fondas pareiškė, jog yra „pasirengęs" pradėti diskusijas dėl finansinės pagalbos. Kad ir kaip būtų, Vengrijos centrinio banko vadovas Andrasas Simoras pareiškė, jog 10 proc. valiutos nuvertėjimas dar nereiškia, jog vyriausybė privalo palaikyti kursą, be to, jis nėra tikras, ar kritimas gali ilgai tęstis.
„Moody's Investors Service" paskutinė iš pagrindinių tarptautinių reitingų agentūrų sureagavo į Ukrainos finansinius sunkumus ir sumažino ilgalaikio skolinimosi užsienio valiuta reitingo perspektyvą iš teigiamos į stabilią. Ji paliko Ba3 reitingą be pokyčių, o tai yra optimistiškiausias vertinimas iš didžiojo trejeto (paties „Moody's", „Standard & Poors" ir „Fitch").
Kazachstano ministras pirmininkas pareiškė, kad vyriausybė yra pasirengusi panaudoti šalies Nacionalinio naftos fondo lėšas ekonominiam ir finansiniam stabilumui užtikrinti. Per artimiausius dvejus metus vyriausybė supirks iš bankų probleminių aktyvų už 5 milijardus JAV dolerių, taip pat skirs papildomų 10 milijardų dolerių šalies ūkiui plėtoti. Ministro pirmininko teigimu, Kazachstanui nereikia Tarptautinio valiutos fondo ar užsienio valstybių pagalbos dabartiniu momentu.
Rusijos akcijų rinkos kilimas vakar buvo paremtas ir kylančios naftos kainos bei teigiamo sentimento iš Vakarų rinkų. Deja, apyvartos išlieka labai žemos - 23,16 milijardo rublių MICEX biržoje ir 8,49 milijono JAV dolerių RTS biržoje. Rusijos rublis sustiprėjo valiutų krepšelio atžvilgiu (kuriame JAV dolerio santykinis dydis sudaro 0,55, euro dydis sudaro 0,45). Taip įvyko, kai šalies Centrinis bankas, kuris bet kokia kaina siekia neleisti valiutai pigti, skyrė eilinę intervenciją. Per savaitę nuo spalio 10 dienos Rusijos valiutos atsargos sumažėjo 15,1 milijardo JAV dolerių dėl to, kad Centrinis bankas (CB) supirkinėjo rublius. Anot Rusijos analitikų, tokia tendencija išsilaikys ir artimiausiu metu, t. y. CB stengsis neleisti rubliui atpigti per daug.