Pasirodant prastoms JAV makroekonomikos naujienoms (ISM paslaugų sektoriaus indeksas spalį smuko iki 44,4 punktų - žemiausio lygio nuo šio rodiklio skaičiavimo pradžios 1997 m.), rinkos dalyviai ir toliau išliks jautrūs vis stiprėjantiems šalies ekonomikos recesijos ženklams.
Nors investuotojų lūkesčiai, kad naujasis JAV vadovas padės šaliai išbristi iš giliausios paskutiniųjų dešimtmečių krizės, vis dar lieka gana svarūs, rinkos dalyvių nuotaikas smukdo ne kokie bendrovių veiklos rezultatai. Prastėjančios bendrovių paskutinio metų ketvirčio veiklos prognozės vakar nusmukdė akcijų kainas ir Europos biržose, didžiausiam Prancūzijos bankui BNP Paribas paskelbus apie 56 proc. sumažėjusį trečiojo metų ketvirčio pelną ir bendrovei Time Warner sumažinus metines pelno prognozes. Virš 900 Vakarų Europos bendrovių, per paskutinį mėnesį jau paskelbusių veiklos rezultatus, pajamos vidutiniškai smuko 4,9 proc. - 3,5 proc. daugiau, negu prognozuota.
Paskutinėmis šios savaitės dienomis didelio rinkos dalyvių dėmesio sulauks ir vienos svarbiausių šios savaitės makroekonomikos naujienų - Europos ir Anglijos centrinių bankų sprendimų dėl palūkanų normų bei JAV darbo rinkos duomenų. Tikimasi, kad bazinės bazines palūkanų normas Anglijos ir Europos centriniai bankai šiandien apkarpys 50 bazinių punktų atitinkamai iki 4 proc. ir 3,25 proc. Rinkos dalyviai lauks ir kiek vėliau pasirodysiančių ECB vadovo J.C. Trichet komentarų, iš kurių bus galima detaliau spręsti apie artimiausius Europos centrinio banko palūkanų mažinimo veiksmus.
Azijos akcijų rinkos, sekdamos JAV biržų pavyzdžiu, šiandien taip pat leidžiasi žemyn. Prastėjantys bendrovių rezultatai ir jų ateities perspektyvos ir Azijos biržose nustelbė sustiprėjusius teigiamus investuotojų lūkesčius dėl JAV prezidento rinkimų rezultatų. Vakarų Europos indeksai šiandienos prekybos sesiją taip pat pradės 2-3 proc. smukimu žemyn.
Krentant Vakarų Europos rinkoms, Vilniaus vertybinių popierių biržoje taip pat nebuvo sureaguota į JAV prezidento rinkimų rezultatus. Akcijų kainų atsitiesimo neskatina ir pasirodantys prastesni, negu laukta, bendrovių veiklos rezultatai. Po pranešimų apie Agrowill Group nuostolius ir Aprangos grupės pardavimų augimo sulėtėjimą, šių įmonių akcijų kainos vakar atitinkamai smuko 3,7 ir 2,5 proc.
Itin optimistiškai pieno sektoriaus bendrovių atžvilgiu šiandien nenuteiks ir Rokiškio sūrio spalio mėnesio pardavimų duomenys, paskelbti vakar jau pasibaigus prekybos sesijai. Nors bendrovės pardavimai spalį, palyginus su tuo pat metu pernai, padidėjo 2,8 proc. - daugiau, negu rugsėjo ir rugpjūčio mėnesiais, kada buvo fiksuojamas metinis pardavimų smukimas, bendrovei šiais metais jau nepavyks dirbti pelningai. Nepaisant to, kad Rokiškio sūrio pardavimai šiemet nekrinta - per dešimt mėnesių buvo gauta 570,6 mln. litų pardavimų pajamų - tik 0,1 proc. mažiau negu tuo pat metu pernai, negerėjant situacijai eksporto rinkose, įmonei šiemet nepavyks padengti per pirmąjį pusmetį patirto 15,5 mln. litų nuostolio.
Šiaulių banko grupė per devynis šių metų mėnesius gavo 16,31 mln. litų grynojo pelno - 28,7 proc. mažiau negu analogišku metu pernai. Banko akcininkams tenkanti pelno dalis sudarė 13,56 mln. litų ir, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 35 proc.