Žmonių, per metus pirma kartą užpildančių paraišką bedarbio pašalpai gauti, skaičius, praėjusią savaitę pasiekė 485 tūkst. Čia vėlgi nepasiteisino ekonomistų lūkesčiai, kurie prognozavo metinį 476 tūkst. paraiškų skaičių. Be to, prieš savaitę skelbti duomenys buvo peržiūrėti ir pakoreguoti į neigiamą pusę: vietoj buvusių 479 tūkst. pakeista į 485 tūkst.
Kreditų rinka: Overnight palūkanų norma šiek tiek pakilo iki 0,33 proc. nuo 0,32 proc. (verta pažymėti, jog 0,32 proc. buvo visų laikų žemiausia norma); 3 mėnesių Libor palūkanos nukrito iki 2,39 proc. nuo 2,51 proc; 3 mėnesių Iždo vekselių pajamingumas nukrito iki 0,30 proc. nuo 0,39 proc. Praėjusį mėnesį 3 mėnesių
pajamingumas buvo nukritęs iki 0 proc. - tai buvo žemiausias taškas per paskutinius 68 metus.
Vakarų Europa. Indeksų nesustabdė net ryžtingi Europos centrinio banko (ECB) ir Anglijos banko žingsniai, mažinant bazines palūkanų normas. Anglijos bankas bazinę palūkanų normą sumažino net 1,5 proc. iki 3,00 proc. Taip pirmą kartą nuo euro įvedimo (1999 m.) bankų palūkanų norma Anglijoje tapo mažesnė nei ECB, kuris vakar palūkanas sumažino 0,5 proc. iki 3,25 proc. Ko gero, tai logiška pasekmė, nes panašu, kad Anglijos ekonomikai sekasi prasčiau. Pagal Tarptautinio valiutų fondo prognozes, Britanijos ekonomika 2009 metais gali sumažėti 1,3 proc, o euro zonai prognozuojamas 0,5 proc. nuosmukis.
Vokietijoje fiksuotas dar vienas antirekordas: rugsėjo mėnesį gamyklų užsakymai krito 8,0 proc,- tai prasčiausias rezultatas nuo to laiko, kai šis rodiklis buvo pradėtas skaičiuoti, t.y. 1991 metais. Dauguma analitikų prognozavo 2,3 proc. užsakymų sumažėjimą. (Vietinis pokytis dabar sudaro -2,7 proc. Iš raporto matome, jog vidaus paklausa smuko 4,3 proc, kai eksporto užsakymai krito net 11,4 proc. Investuotojams tai leidžia daryti prielaidą, kad greičiausiai ir Vokietija turės oficialiai pripažinti, jog ekonomika yra recesijoje.
Azija. Pietų Korėjos centrinis bankas jau trečiąjį kartą per pastarąjį
mėnesį sumažino bazinę palūkanų normą. Šį kartą centrinis bankas nukirto 25 bazinius punktus iki 4 proc. ir leido rinkos dalyviams suprasti, kad siekdamas atgaivinti šalies ekonomiką yra pasiruošęs ir toliau mažinti palūkanas. Centriniam bankui paskelbus savo sprendimą, Pietų Korėjos akcijų rinkos indeksas „Kospi 200" pakilo nuo beveik minus 5 proc. iki plius 1,5 proc.
Didžiausias Japonijos (ir antras pagal dydį pasaulyje) automobilių gamintojas „Toyota" sumažino šių metų pelno prognozę net 56 proc. iki 550 milijardų jenų (5,67 milijardų JAV dolerių), kas būtų mažiausias pelnas per devynerius metus. Pagrindinės pelno mažėjimo priežastys yra krentantys automobilių pardavimai, griežtesnės kreditavimo sąlygos galutiniam vartotojui visame pasaulyje ir Japonijos valiuta jena, kuri šiais metais sustiprėjo 12 proc. JAV dolerio atžvilgiu ir 24 proc. euro atžvilgiu (brangstanti šalies valiuta mažina eksportuojančių kompanijų pelną).
Lotynų Amerika. Brazilijos centrinis bankas prognozuoja, kad pasaulinė likvidumo ir kreditų krizė sumažins vartojimą ir tokiu būdu sumažės infliacija. Todėl galima daryti prielaidą, kad centrinis bankas nebeplanuoja kelti bazinės palūkanų normos, kaip buvo tikėtasi anksčiau. Tačiau šalies finansų ministras Guido Montega prognozuoja, kad Brazilijos ekonomika vis dar gali augti 4 proc. kitais metais dėl jau padarytų šalies veiksmų (ekonomikos stimuliavimo, likvidumo didinimas ir t.t.). G. Montega taip pat išreiškė nuomonę, kad blogiausia jau praeityje.
Vidurio ir Rytų Europa. Metinė infliacija Rusijoje spalio mėnesį nukrito iki 14,2 proc. - tai
žemiausia reikšmė per pastaruosius septynerius mėnesius. Kritimo priežastys - smukusios grūdų, daržovių ir degalų kainos. „Bloomberg" apklausė 12 ekonomistų, kurie prognozavo 14,3 proc. infliaciją. Rugsėjo mėnesį infliacija sudarė 15 proc.
Rusija planuoja pasirašyti pirminį sutarties variantą su OPEC dėl naftos gavybos apimčių koordinavimo. Kol kas dar anksti kalbėti, kokiu pagrindu ir būdu vyks bendradarbiavimas, tačiau šiuo metu OPEC valstybės narės jau svarsto pirminės sutarties projektą.
Žaliavos. Krovinių gabenimas jūra spalio mėnesį sumažėjo 90 proc. lyginant su pernai metų spaliu. Pagal „Lloyd's Registers Group" skaičiavimus, šiemet spalį buvo užsakyti tik 37 laivai (įskaitant konteinerius gabenančius laivus, tankerius ir kitus laivus) lyginant su 378-iais laivais, kurie buvo pasamdyti 2007-ųjų metų spalį. Verta paminėti, kad 2007-ieji metai buvo išimtis, kai gabenamų krovinių skaičius buvo išaugęs 50 proc. Baltic Dry index, indeksas, kuris matuoja sausų žaliavų gabenimo jūra kainą, nuo savo aukščiausios reikšmės gegužės 20 d. nukrito 93 proc. - tai beveik žemiausia reikšmė per šešis metus.