Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2008-11-14 11:50 Komentarai: (0)
JAV gyventojų, besikreipiančių į darbo biržą, skaičius praėjusią savaitę išaugo 32 tūkstančiais iki 516 tūkstančių metinio lygio. Tai tik šiek tiek mažiau nei užfiksuota po 2001 metų rugsėjo 11d., kai bedarbių skaičius išaugo iki 517 tūkstančių. „Briefing.com" apklausti ekonomistai prognozavo, kad metinis bedarbių skaičius nukris iki 479 tūkstančių nuo 484 tūkstančių. Prieš metus bedarbių skaičius buvo 338 tūkstančiai.


Rugsėjo mėnesio JAV prekybos deficitas sumažėjo iki minus 56,5 milijardo dolerių. Prieš mėnesį deficitas siekė minus 59,1 milijardo dolerių, o vidutinė ekonomistų prognozė rugsėjo mėnesiui buvo minus 57 milijardai dolerių. Didžiąja dalimi deficitas sumažėjo dėl mažėjančio naftos importo, taip pat smunkant globaliai ekonomikai sumažėjo ir eksportas.

Nekilnojamojo turto rinkoje toliau stebima rodiklių kritimo kryptis - per spalio mėnesį beveik 85 tūkstančiai žmonių prarado nuosavybės teisę į savo būstą, teigia statistinius duomenis apdorojanti kompanija „RealtyTrac". Kita ataskaitos dalis rodo, kad perspėjimus dėl nuosavybės teisės netekimo spalio mėnesį gavo 5 proc. daugiau žmonių nei prieš mėnesį ir 25 proc. daugiau nei prieš metus. Kompanijos duomenimis, nuo 2007 metų rugpjūčio mėnesio iš viso nuosavybę prarado jau 936 tūkstančiai namų ūkių.

Didžiausias JAV (taip pat ir pasaulio) mažmeninės prekybos tinklas „Wal-Mart" paskelbė didesnį trečio ketvirtį pelną, nei prognozuota. Kompanija ir toliau puikiai atsilaiko prieš bendrą mažmeninės prekybos kryptį, tačiau visgi IV ketvirčiui ir visiems 2008 metams sumažino prognozes, nes prognozuojama, kad sustiprėjęs doleris sumažins tinklo apyvartą visame pasaulyje.

Kreditų rinkos palūkanos šiek tiek pakilo, tačiau vis dar išsilaiko prie pastaruoju metu pasiektų žemumų: Ovemight palūkanų norma pakilo iki 0,4 proc. nuo 0,3 proc. 3 mėnesių Libor palūkanos pakilo iki 2,15 proc. nuo 2,13 proc; TED spread -pagrindinis rizikos veiksnys - nukrito iki 1,97 proc. nuo 1,99 proc. 3 mėnesių iždo vekselių pajamingumas pakilo iki 0,18 proc. nuo 0,14 proc.

Vakarų Europa
Oficialiai paskelbta, kad Vokietijos ekonomika įžengė į techninės recesijos laikotarpį. Didžiausios Europoje ekonomikos bendras vidaus produktas trečiajame ketvirtyje sumenko 0,5 proc, lyginant su antruoju ketvirčiu. Toks rodiklio pokytis nepateisino daugumos ekonomistų lūkesčių, kurie prognozavo, kad Vokietijos ekonomika susitrauks 0,2 proc Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu Vokietijos BVP paaugo 0,8 proc.
Prancūzijos vartotojų kainų indeksas (CPI) spalio mėnesį nukrito 0,1 proc. Lygiai toks pat pokytis buvo fiksuotas prieš mėnesį ir lygiai tiek pat prognozavo dauguma ekonomistų. Šiuo metu metinis kainų lygis sudaro 2,7 proc.

Azija
Azijos akcijų rinkų augimas šiandien yra nulemtas vakar sparčiai kilusios JAV akcijų rinkos ir šoktelėjusių žaliavų kainų, kurios gerina žaliavinių kompanijų pelnų perspektyvas. Kita svarbi priežastis - akcijų pigumas pagal santykinius rodiklius lyginant su ankstesniais duomenimis, todėl esant viliojantiems vertinimams rinkos dalyviai net krintant rinkai reguliariai bando papildyti savo investicinius portfelius.

Kinijos aukso asociacija rekomenduoja Kinijos centriniam bankui labiau diversifikuoti savo tarptautinius rezervus ir padidinti aukso dalį. Pagal asociacijos skaičiavimus, Kinija turėtų turėti 5-6 kartus daugiau aukso rezervų, tai yra 3-4 tūkstančius tonų (šiuo metu oficialios Kinijos aukso atsargos sudaro 600 tonų). Kinijos tarptautiniai rezervai yra didžiausi pasaulyje ir sudaro 1,9 trilijono JAV dolerių. Šalis taip pat yra antra po Japonijos pagal turimus JAV iždo vekselius (kurie ir sudaro didelę rezervų dalį), todėl augant JAV biudžeto deficitui ir skolos lygiui nerimas dėl Kinijos tarptautinių rezervų saugumo yra suprantamas.

Lotynų Amerika
Brazilijos akcijų rinka vakar kilo ir dėl teigiamo JAV sentimento, ir dėl gerų didžiausio Brazilijos banko „Banco do Brazil SA" trečio ketvirčio rezultatų. Banko pelnas lyginant su atitinkamu aikotarpiu pernai padidėjo net 37 proc. Paskelbus pranešimą akcijos kaina pakilo daugiau kaip 9 proc. Kita gera naujiena buvo didžiausios Brazilijos mažmeninės prekybos kompanijos „Cia. Brasileira de Distribuicao Grupo Pao de Acucar" spalio mėnesio 17-os proc. pardavimų augimas, tai rodo, kad vidaus vartojimas išlieka gana spartus.
Meksikos finansų ministras Augustinas Carstensas vakar pranešė, kad Meksika 2009-tiems metams apsidraudė nuo naftos kainos kritimo žemiau nei 70 JAV dolerių už barelį ribos siekdama garantuoti stabilias biudžeto pajamas ir įvykdyti visas suplanuotas vyriausybės programas ateinančiais metais. Finansų ministras detalizavo, kad Meksikos vyriausybė pradėjo pirkti „put" tipo pasirinkimo sandorius (angl. „options") dar liepos pabaigoje, naftos kainai esant savo istorinėse aukštumose, nes buvo įsitikinusi, kad nafta yra tokia brangi, kad gali tik pigti. Pasirinkimo sandoriai suteikia teisę, bet ne įsipareigojimus juos įsigyjančia šaliai pirkti („call" tipo sandoriai) arba parduoti („put" tipo sandoriai) vertybinius popierius (taip pat ir ateities kontraktus dėl žaliavų (angl. „futures"). Taip Meksika apdraudė visus 330 milijonų barelių, kuriuos planuoja išgauti 2009-aisiais metais. Meksikos federalinė vyriausybė gauna apie 40 proc. pajamų iš naftos gavybos.

Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos biudžeto proficitas, preliminariais skaičiavimais, sausio-spalio mėnesiais sudarė 2 750 trilijonų rublių (apie 100,6 milijardo JAV dolerių) arba 7,8 proc. BVP (kuris, išankstiniais skaičiavimais, per atitinkamą laikotarpį vertinamas 35 111 trilijonų rublių). Finansų ministerija taip pat pranešė, kad lapkričio pradžioje Rusijos rezervų fonde (RF) buvo sukaupta 3 572 trilijonai rublių, Nacionalinės gerovės fonde (NGF) 1 667 trilijonai rublių (viršpelniai iš naftos gavybos iš pradžių yra nukreipiami į Rezervų fondą ir tik po to į NGF, todėl RF yra dvigubai didesnis). Per atitinkamą laikotarpį 2007-ais metais Rusijos biudžeto proficitas sudarė 9,9 proc. šalies ekonomikos.

Prekyba Rusijos MICEX biržoje yra sustabdyta iki pirmadienio arba atskiro rinkos reguliavimo tarnybos pranešimo. MICEX indeksas nuo rugpjūčio 1 dienos nukrito daugiau kaip 60 proc, pagal „BNP Paribas SA" skaičiavimus, iš Rusijos aktyvų per tą patį laikotarpį buvo patraukta 158 milijardai JAV dolerių. Prie Rusijos rublio devalvavimo prognozių prisidėjo ir „Goldman Sachs" bankas, kurio analitikai tikisi 18 proc. rublio nuvertėjimo dviejų valiutų krepšelio atžvilgiu per ateinančius 12 mėnesių. Reikia pastebėti, kad „Goldman Sachs" prognozė yra viena iš konservatyviausių.

„Bank of America" strategas Davidas Hauneris prognozuoja, kad Baltijos šalys gali devalvuoti savo valiutas antrą ateinančių metų pusmetį. Stratego nuomone, Lietuva, Latvija ir Estija paleis valiutas po to, kai rinkos kiek aprims. Kaip pagrindinė priežastis yra įvardijama kelis kartus nei euro zonoje aukštesnė infliacija ir neigiamas ekonomikos augimas. Visų trijų Baltijos šalių centrinių bankų vadovai kategoriškai neigia bet kokią savo nacionalinių valiutų devalvavimo galimybę tvirtindami, kad nėra jokio ekonominio pagrindo valiutoms devalvuoti.

Mūsų kaimynės Estijos trečio ketvirčio BVP sumažėjo 3,3 proc. Tad techninė recesija konstatuojama ir šioje valstybėje. Toks trečio ketvirčio pokytis yra blogiausias nuo 1994 metų. „Bloomberg" apklausoje dalyvavę analitikai prognozavo, kad trečio ketvirčio BVP sumažės 1,9 proc.

Latvijos centrinis bankas sumažino ilgalaikių įsipareigojimų, ilgesnių nei 2 metai, privalomų atsargų normą nuo 5 proc. iki 3 proc, o kitų įsipareigojimų nuo 7 proc. iki 5 proc. Taip siekiama atlaisvinti daugiau laisvų lėšų šalies komerciniuose bankuose.

Žaliavos
JAV Energetikos departamentui paskelbus mažiau, nei buvo tikėtasi, padidėjusias naftos atsargas JAV, naftos kaina patraukė aukštyn. Žaliavinės naftos atsargos padidėjo 22 000 barelių iki 311,9 milijono barelių, kai analitikai prognozavo 1 milijono barelių padidėjimą. Kita naftos brangimą skatinanti naujiena buvo galimas OPEC narių neeilinis susitikimas šio mėnesio pabaigoje, kuriame būtų sprendžiamas naftos gavybos mažinimo klausimas. Kylant naftos kainai ir akcijų rinkoms, kitos žaliavos vakar taip pat kilo dėl spekuliacijų, kad žaliavos buvo pernelyg nuvertintos. Cinkas pakilo daugiau nei 4 proc, nikelis pabrango daugiau kaip 9 proc.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-02-03 » Prekybos karas prasideda - JAV nuo rytojaus didina tarifus Kanadai, Meksikai, Kinijai
2025-01-31 » Euro zonai stagnuojant ECB dar kart sumažino palūkanų normas
2025-01-30 » Rinkos laukia ECB palūkanų mažinimo
2025-01-29 » JAV technologijų akcijų vertės atsigavo po šoko
2025-01-28 » „DeepSeek” dirbtinio intelekto modelis sukėlė ažiotažą pasaulio rinkose
2025-01-27 » Kinijos ekonomika praranda pagreitį, ,,DeepSeek" iššūkis JAV technologijų sektoriui
2025-01-24 » Japonijos centrinis bankas didina palūkanas
2025-01-23 » Bevaisiai Kinijos valdžios bandymai stiprinti akcijų rinkas
2025-01-22 » Analitikus nustebino „Netflix“ prenumeratorių augimas
2025-01-20 » Trumpo 2.0 istorija prasideda su nauja kriptovaliuta

 
Dar nėra komentarų