Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2008-12-11 12:25 Komentarai: (0)
JAV. Pagrindiniai JAV akcijų indeksai stiebėsi j viršų. Baltųjų rūmų atstovai pasiekė preliminarų susitarime su Kongresu dėl 15 mlrd. dolerių paramos skyrimo didiesiems JAV automobilių gamintojams, nors dalis respublikonų vis dar kėsinasi šį planą blokuoti. Tikimasi, kad parama išgelbės nuo bankroto problemų dėl apyvartinių lėšų stygiaus turinčius „General Motorsu ir „Chrysler" ir išsaugos daugybę darbo vietų. Pasak pranešimų, „Ford Motorsu, kurios finansinė situacija yra geresnė, valstybės parama kol kas neketina pasinaudoti. Nepaisant šių pranešimų, didžiojo trejeto akcijų kursai smuko žemyn.

Apskritai akcijų prekyba vėl buvo gana permaininga -daugumos sektorių kompanijų akcijos brango iki pietų, vėliau stabtelėjo, pasirodžius lapkričio mėn. iždo biudžeto duomenims, tačiau, sesijai artėjant j pabaigę, optimizmas vėl paėmė viršų.

Žaliavų kainų atsitiesimas lėmė tokių energetikos kompanijų, kaip „Chevron Corp.u, „Alcoa lnc.u, „Chesapeake Energy Corp.u ir „Peabody Energy Corp.u, akcijų spartų kilime į viršų. Intemetinės paieškos sistemos operatorė „Yahoou paskelbė atleisianti 10 proc. darbuotojų. Bendrovės akcijos brango 10 proc. Kompiuterinių žaidimų gamintoja „Electronics Artsu pranešė mažinsianti darbuotojų skaičių ir sumažino 2009 m. pelno prognozes. Akcijos pigo 12 proc. Kol kas JAV bendrovės gruodį jau spėjo informuoti apie 50 tūkst. darbuotojų atleidimus. Nuo metų pradžios šalyje darbo neteko 1,9 mln. žmonių.

Nemokių būsto savininkų paraiškų skaičius lapkritį ūgtelėjo 28 proc, lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai. Naujausi duomenys rodo, kad kitąmet dėl augančio nedarbo būsto gali netekti apie 1 mln. amerikiečių. Apklausos rodo, kad JAV gyventojai ketina smarkiai apkarpyti savo išlaidas kalėdinėms dovanoms.

Pasaulio alternatyvaus investavimo fondų (angl. „hedge funds) rinka lapkričio mėn. susitraukė 64 mlrd. JAV dolerių. Apie 18 mlrd. dolerių siekė investicinės veiklos nuostoliai, dar 45 mlrd. dolerių sudarė klientų išpirkimo paraiškos. Spalį su likvidumo problemomis vis labiau susiduriančių alternatyvaus investavimo fondų valdomų lėšų apimtis buvo sumažėjusi 110 mlrd. dolerių iki 1,65 trln. dolerių.

Vakarų Europa
Dauguma Vakarų Europos akcijų rinkų užsidarė su nedideliais teigiamais indeksų pokyčiais. Per vakarykštę prekybą nebuvo ypatingų naujienų, kurios būtų galėjusios sukrėsti rinkas ir nesant stiprių veiksnių dauguma investuotojų tarytum nežinojo, kuria linkme judėti. Teigiamą akcijų indeksų pokytį daugiausia lėmė prekyba žaliavinių kompanijų ir auto gamintojų akcijomis, kurių kainų kilimas atsvėrė dalies kitų įmonių akcijų kainų smukime.

Silpstant Europos ekonomikai, pramonės produkcija spalio mėnesį daugiau, nei prognozuota, krito Prancūzijoje ir Italijoje. Prancūzijos - antros pagal dydį euro zonos ekonomikos -pramonės gamyba per mėnesį krito 2,7 proc, kai pagal ekonomistų prognozes buvo tikimasi 0,8 proc. mažėjimo. Analitikų lūkesčius nuvylė ir Italijos pramonės statistika - čia pramonės gamybos apimtis per mėnesį smuko 1,2 proc, t. y. kiek daugiau nei ekonomistų prognozuotas 1,0 proc sumažėjimas.

Galutinėje trečiojo ketvirčio BVP ataskaitoje paskelbta, kad silpstanti užsienio paklausa paveikė ir Italijos gamintojų produkciją. Italijos eksportas per tris mėnesius nukrito 1,6 proc - daugiausia per pastaruosius trejus metus. Ekonomistai prognozavo mažesnį -1 proc kritime.

Didžiosios Britanijos nacionalinis ekonomikos ir socialinių tyrimų institutas (NIESR) paskelbė, kad šalies BVP paskutinį šių metų ketvirtį gali mažėti labiausiai nuo 1990 metų. Instituto apskaičiavimais, D. Britanijos ekonomika per tris mėnesius iki lapkričio pabaigos sumažėjo 1 proc, o patys ekonomikos lėtėjimo tempai kol kas spartėja.

Azija
Kinijos statistikos departamentas šiandien paskelbė, kad vartotojų kainų indeksas lapkričio mėn. išaugo 2,4 proc, lyginant su 2007 m. atitinkamu mėn. Daugiausia lapkritį Kinijoje brango maisto prekės, o pigo telekomunikacijų paslaugos ir drabužiai. Dar spalio mėn. vartojimo kainos augo 4 proc, tad greitai lėtėjantys infliacijos tempai Kinijos centriniam bankui gali padėti lengviau apsispręsti dėl tolesnio bazinių palūkanų normų mažinimo, kad taip būtų skatinamas stringantis ekonomikos augimas. Juolab kad Kinijos eksportas lapkričio mėn. pirmą kartą po septynerių metų smuko 2,2 proc, lyginant su praėjusių metų lapkričio mėn., o importas buvo net 17,9 proc mažesnis, o tai yra labai prasti rodikliai, kurie atspindi niūrią tiek Kinijos, tiek ir viso pasaulio dabartinę situaciją.

Lotyny Amerika
Kaip ir tikėtasi, Brazilijos centrinis bankas nesumažino bazinių palūkanų normų ir paliko jas 13,75 proc taške, tačiau leido suprasti, kad yra pasiruošęs tą padaryti per kitą posėdį, jeigu bus aiškių ekonomikos sulėtėjimo ženklų ir mažės infliacijos spaudimas. Bovespa indekso reikšmė pakilo 2,73 proc.

Vidurio ir Ryty Europa
Čekijos ekonomika trečiąjį šių metų ketvirtį, patikslintais duomenimis, augo 4,2 proc Toks trečiojo ketvirčio rezultatas yra prastesnis, nei šių metų lapkričio mėn. 14 d. skelbtas preliminarus rezultatas (4,7 proc). Tai lėčiausias augimas per ketverius metus. Sulėtėjimą iš dalies lėmė paklausos Vakarų Europoje smukimas ir dėl infliacijos sumažėjęs vidaus vartojimas, tad laukiama, kad ekonomikos lėtėjimas tęsis ir toliau. Siekiant paskatinti ekonomikos augimą, šiemet bazinės palūkanų normos Čekijoje jau buvo sumažintos du kartus (iki 2,75 proc). Šalies Centrinis bankas tikisi, kad ekonomika kitais metais augs 2,9 proc.

Ukrainos grivina JAV dolerio atžvilgiu nukrito iki rekordinių 7,66 - tai mažiausiais lygis nuo 1996 m., kai grivina buvo įvesta. Nuo rugpjūčio pabaigos valiuta nuvertėjo jau 65 proc, o per pastarąjį mėnesį - beveik trečdaliu. Euro atžvilgiu per mėnesį grivina susilpnėjo 39 proc JAV dolerio paklausą didina poreikis padengti paskolas ir augantis gyventojų noras konvertuoti santaupas. Silpna grivina, brangindama importuojamas prekes, spartina infliaciją (lapkritį metinė infliacija Ukrainoje sudarė 22,3 proc) ir didina užsienio valiuta denominuotų skolų naštą.

Žaliavos
Aukso kaina vakar pralaužė 800 JAV dolerių už trojos unciją ribą, stipriai nukritus JAV doleriui pagrindinių valiutų atžvilgiu. Išaugo ir paladžio bei platinos, naudojamų auto katalizatorių gamyboje, kainos, belaukiant naujienų iš JAV dėl didžiųjų automobilių gamintojų gelbėjimo, tačiau toks atšokimas, panašu, turėtų būti tik trumpalaikis. Žaliavinės naftos kainos taip pat kilo, sklindant kalboms apie būsimą Rusijos bendradarbiavimą su OPEC dėl naftos gavybos mažinimo. Paskelbti savaitės JAV naftos atsargų rodikliai toliau nuteikia pesimistiškai - nors žaliavinės naftos atsargos augo nežymiai, bet labai stipriai išaugo benzino ir dyzelio atsargos, o tai atspindi krintančią degalų paklausą šioje šalyje.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-02-03 » Prekybos karas prasideda - JAV nuo rytojaus didina tarifus Kanadai, Meksikai, Kinijai
2025-01-31 » Euro zonai stagnuojant ECB dar kart sumažino palūkanų normas
2025-01-30 » Rinkos laukia ECB palūkanų mažinimo
2025-01-29 » JAV technologijų akcijų vertės atsigavo po šoko
2025-01-28 » „DeepSeek” dirbtinio intelekto modelis sukėlė ažiotažą pasaulio rinkose
2025-01-27 » Kinijos ekonomika praranda pagreitį, ,,DeepSeek" iššūkis JAV technologijų sektoriui
2025-01-24 » Japonijos centrinis bankas didina palūkanas
2025-01-23 » Bevaisiai Kinijos valdžios bandymai stiprinti akcijų rinkas
2025-01-22 » Analitikus nustebino „Netflix“ prenumeratorių augimas
2025-01-20 » Trumpo 2.0 istorija prasideda su nauja kriptovaliuta

 
Dar nėra komentarų