Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2008-12-12 11:51 Komentarai: (0)
JAV. Akcijų kainos JAV su pagreičiu sliuogė žemyn po to, kai JAV Senatas nepalaikė Kongreso priimto sprendimo skirti 14 mlrd. JAV dolerių didžiajam šalies automobilių gamintojų trejetui („General Motors“, „Chrysler“ ir „Ford Motors“) paremti. Prieš tokį pasiūlymą įteisinančias įstatymų pataisas balsavo 35 senatoriai, 52 buvo „už“, tačiau reikėjo 60 balsų.

Nuogąstaujama, kad toks sprendimas gali lemti vieno didžiausių JAV darbdavių „General Motors“ bankrotą jau artimiausiomis savaitėmis, ne ką ilgiau išsilaikyti galėtų ir „Chrysler“. Pranešama, kad geresnėje finansinėje situacijoje esančiam „Ford Motors“ staigus bankrotas dėl nemokumo kol kas negresia, tačiau šiai kompanijai ateityje irgi gali kilti atsiskaitymo problemų su tiekėjais, ir tai savo ruožtu gali paralyžiuoti bendrovės veiklą. Su panašiomis problemomis gali susidurti ir „Toyota Motors“ ir „Honda Motors“.
Kita vertus, kol kas paskutinės viltys, jog vis tik pavyks išvengti milijoninių bedarbių gretų ir nuožmios recesijos, dar nežlunga.

Prezidentas G.W. Bushas leido suprasti, kad jeigu įstatymo leidėjai priešinsis pagalbos planui, Baltieji rūmai automobilių gamintojams reikalingas lėšas skirs iš 700 mlrd. USD bankų gelbėjimo programos fondo. Tai galėtų laikinai palaikyti automobilių pramonės atstovų likvidumą, kol realiai į valdžią ateis B. Obamos demokratų administracija, turinti planų ryžtingiau ir greičiau išspręsti Didžiojo trejeto problemas. „GM“ akcijos atpigo 10,4 proc., „FM“ – 10,8 proc.

„Bank of America“ pranešė, kad per tris artimiausius metus po susijungimo su „Merrill Lynch“ ketina atleisti iki 35 tūkst. darbuotojų. Po šių naujienų pigo finansų sektoriaus atstovų „American Express“, „Bank of America“, „Citigroup“ ir „J.P. Morgan Chase“ akcijos. Tuo metu brango su žaliavų verslu susijusių kompanijų „Alcoa“, „Yamana Gold“, „Freeport-McMoRan Copper & Gold“ akcijos.

Naujų bedarbių paraiškos per savaitę išaugo 58 tūkst. iki 573 tūkst., kai Briefing.com apklausti ekonomistai tikėjosi 515 tūkst. JAV prekybos deficitas spalį ūgtelėjo nuo 56,6 mlrd. JAV dolerių iki 57,2 mlrd. dolerių Tai daugiausia susiję su eksporto sumažėjimu, kuris savo ruožtu siejasi su dolerio kurso sustiprėjimu kitų valiutų atžvilgiu pastaraisiais mėnesiais.

10 metų JAV vyriausybės skolos vertybinių popierių pajamingumas vakar pirmą kartą nuo 1962 m. nukrito žemiau 3 proc. Obligacijų pajamingumai ir kainos juda skirtingomis kryptimis.

Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai ketvirtadienį smuko pirmą kartą po keturių dienų kilimo. Indeksus žemyn tempė atsinaujinę nuogąstavimai dėl pasaulio ekonomikos krizės poveikio Europos šalių ekonomikoms, dėl ko pigo ir finansų sektoriaus įmonių akcijos. Ne ką geriau sekėsi ir automobilių gamintojams, kurių akcijos pigo vyraujant neapibrėžtumui dėl JAV pasiūlytos paramos šalies automobilių pramonei. Pastaruoju metu finansų rinkų kilimą lemia toli gražu ne ūkio rodikliai, kurie praneštų apie ekonomikos atsigavimo pirmuosius požymius. Priešingai, kol kas makroekonominių naujienų srautas tikrai nedžiugina investuotojų, o teigiamas reakcijas recesijos ištiktoje rinkoje pamatome tik pasigirdus naujienoms apie vyriausybių ekonomikos stimuliavimo iniciatyvas. Žiūrint į ateitį, gerų naujienų iš fundamentalių ekonomikos rodiklių fronto greitu metu veikiausiai nesulauksime, o laikotarpis iki kitų metų pavasario pabaigos finansų rinkose gali išlikti sudėtingas.

Europos centrinis bankas pranešė manąs, kad euro zonos ekonomika pirmuosius atsigavimo ženklus pradės rodyti kitų metų antroje pusėje. Centrinio banko atstovų teigimu, tikėtina, kad silpna vidaus paklausa regione neskatins ekonomikos augimo dar bent porą ateinančių ketvirčių, o laukiamas atsigavimas turėtų vykti laipsniškai.

Toliau imdamasis ekonomikos skatinimo iniciatyvų Šveicarijos centrinis bankas vakar sumažino bazinę palūkanų normą 50 bazinių punktų iki 0,5 proc. Dabartinė Šveicarijos bazinė palūkanų norma yra mažiausia per paskutinius ketverius metus.

Azija
Azijos, taip pat ir Japonijos, įmonių akcijų indeksai šiandien krito po to, kai JAV Senatas atmetė 14 mlrd. JAV dolerių vertės planą, skirtą šalies didiesiems automobilių gamintojams gelbėti.
Spalio mėnesio apklausos duomenimis, Japonijos vartotojų pesimizmas pasiekė didžiausią savo lygį per paskutinius 26 metus. Vartotojų indeksą, kuris per mėnesį nukrito nuo 29,4 iki 28,4 punktų, paveikė suprastėję gyventojų lūkesčiai dėl užimtumo, o tuo pačiu ir vartojimo galimybių ateityje. Ūkio silpnėjimas matomas ir gamybiniame sektoriuje – Japonijos pramonės produkcija per spalį krito 3,1 proc. ir lyginant su praėjusių metų atitinkamu mėnesiu buvo 7,1 proc. mažesnė.

Kinijos didmeninės prekybos apimtys lapkritį išaugo 20,8 proc., lyginant su atitinkamu mėnesiu praėjusiais metais. Tokį prekybos augimo tempą galime laikyti aukštu, tačiau jau stebima lėtėjimo

tendencija, nes augimas yra žemiausias per paskutinius devynis mėnesius. Reiktų pastebėti, kad išlaidos statybinėms medžiagoms Kinijoje 2008 mėn. smuko net 32,6 proc., naujų namų pardavimai - 20,6 proc. Be to, Kinija planuoja imtis plieno produktų supirkimo iš jų gamintojų ir mažinti eksporto muitus, siekdama pagelbėti šiai rimtų problemų turinčiai pramonės šakai.

Lotynų Amerika
Brazilijos akcijos pigo rinkai reaguojant į įvykius JAV, nepaisant to, jog šalies vyriausybė patvirtino sumažinsianti mokesčius tam, kad būtų skirta 8,4 mlrd. realų (3,6 mlrd. USD) parama ekonomikai gaivinti.

Vidurio ir Rytų Europa
Vengrijoje infliacija nukrito iki dvejų metų žemumų ir sparčiau nei prognozavo analitikai. Lapkričio metinė infliacija buvo 4,2 proc., kai spalį ji siekė 5,1 proc. Šalies Centrinio banko tikslinė riba yra 3 proc., tačiau ji viršijama nuo 2006 m. Vartojimo kainų indeksas per mėnesį sumenko 0,2 proc.
Rumunijos biudžeto deficitas per pirmuosius dešimt mėnesių pasiekė 1,6 proc. lyginant su BVP. Šių metų vyriausybės tikslas – 2,3 proc. lyginant su BVP riba.

Vakar Rusija penktą kartą per mėnesį praplėtė rublio svyravimo ribas, tokiu būdu leisdama valiutai silpnėti laipsniškai. Iš Rusijos analitikų vis dažniau pasigirsta kalbų, kad nesvarbu staigiai ar laipsniškai, bet Rusijos rublio laukia dar apie 20 proc. devalvacija. Rusijos oficialiosios tarptautinės atsargos mažėja jau penktą mėnesį iš eilės, per pirmąją šio mėnesio savaitę jos sumenko dar 17,9 mlrd. dolerių iki 437,0 mlrd. JAV dolerių.

Žaliavos
Žaliavinės naftos kainos vakar pasaulyje stipriai kilo, nulemtos krintančio dolerio pagrindinių valiutų atžvilgiu ir Saudo Arabijos naftos pramonės ministro pranešimo, kad lapkričio mėn. Saudo Arabijos realus naftos gavybos lygis atitiko jai nustatytą gavybos kvotą, taip paneigdamas naftos rinkoje vyravusias mintis, jog ši karalystė nesilaiko prieš mėnesį sumažintų kvotų. Tačiau naftos kainos iškart pasuko žemyn, paskelbus JAV apie Senato nepritarimą automobilių gamintojų paramos planui. Po Senato pareiškimo taip pat smarkiai krito paladžio ir platinos kainos, išaugus būgštavimams, jog jų paklausa artimiausiu metu smarkiai kris. Beje, platinos kaina rinkoje pirmą kartą po 12 m. tapo žemesnė nei aukso.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-02-07 » JAV griežtina sankcijas Iranui
2025-02-06 » Euro zonos palūkanos siekia ilgai nematytas žemumas
2025-02-05 » Aukso kaina pasiekė visų laikų aukštumas ir artėja link 3 tūkst. JAV dolerių ribos
2025-02-04 » Investuotojų akiratyje tarifai, prekybos karas tarp JAV ir Kinijos
2025-02-03 » Prekybos karas prasideda - JAV nuo rytojaus didina tarifus Kanadai, Meksikai, Kinijai
2025-01-31 » Euro zonai stagnuojant ECB dar kart sumažino palūkanų normas
2025-01-30 » Rinkos laukia ECB palūkanų mažinimo
2025-01-29 » JAV technologijų akcijų vertės atsigavo po šoko
2025-01-28 » „DeepSeek” dirbtinio intelekto modelis sukėlė ažiotažą pasaulio rinkose
2025-01-27 » Kinijos ekonomika praranda pagreitį, ,,DeepSeek" iššūkis JAV technologijų sektoriui

 
Dar nėra komentarų