Daugiausiai brango technologijų (tokių kaip „Intel“, „Apple“ ir „eBay“), finansų ir žaliavų bendrovių akcijos. Tikimasi, kad technologijų kompanijos gali atsiriekti nemažą užsakymų pyrago dalį iš naujojo prezidento B Obamos ketinamo pristatyti 600 mlrd JAV dolerių ekonomikos skatinimo plano Žaliavų verslo bendrovių akcijų kainas į viršų kėlė naftos ir kitų žaliavų kainų teigiama korekcija.
Apskritai praėjusią savaitę buvo užregistruotas nedidelis svarbiausių indeksų Dow Jones ir S&P 500 nuosmukis o Nasdaq netgi sugebėjo šiek tiek pasistiebti į viršų.
JAV mažmeninės prekybos apimtys lapkritį smuko 1 8 proc po 2 9 proc nuosmukio spalį Briefingcom apklausti ekonomistai tikėjosi 2 proc kritimo Neskaitant svyruojančių automobilių pardavimų mažmeninės prekybos apimtys krito 1 6 proc kai spalį nuosmukis sudarė 24 proc Analitikai nuogąstavo ., kad nuosmukis galio sudaryti 18 proc.
Gamintojų kainų indeksas lapkritį smuko 2,2 proc, kai savo ruožtu spalį mėnesį leidosi žemyn 2,8 proc. Ekonomistų apklausos signalizavo galimą 2 proc. sumažėjimą. Neskaitant maisto ir degalų kainų pokyčio, gamintojų kainų ūgtelėjo 0,1 proc, palyginus su 0,4 proc. pasistiebimu spalį, ir atitiko rinkos dalyvių lūkesčius.
Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indekso reikšmė pasistiebė į viršų nuo 55,3 iki 59,1, kai apklausos rodė rinką besitikint indekso kilstelėjimo iki 54,5. Įmonių atsargos spalį sumažėjo 0,6 proc. - daugiau nei tikėtasi (0,2 proc), kai rugsėjį kritimas apėmė 0,4 proc.
Obligacijų kainos stiebėsi į viršų. 10 metų JAV vyriausybės vertybinių popierių pajamingumas smuktelėjo nuo 2,6 proc iki 2,58 proc. - žemiausio taško nuo pat 1962 m.
Svyravimų indeksas VIX smuko iki 54,28 Bankų rinkos riziką rodantis skirtumas tarp 3 mėn trukmės LIBOR ir iždo vekselių pajamingumo sumažėjo iki 1,91 proc punkto, finansų rinkos sveikumą atspindintis skirtumas tarp 6 mėn LIBOR ir Overnight Index Swaps - iki 1,86 proc. punkto.
Vakarų Europa
Savaitę Vakarų Europos akcijų rinka baigė pesimistinėmis nuotaikomis Kartu su krentančiomis bankų ir automobilių akcijų kainomis smuko ir Europos akcijų indeksai Praėjusi savaitė Europos rinkoms ir prasidėjo gana neblogai ir savaitę dauguma akcijų indeksų baigė su teigiamais pokyčiais Tačiau per savaitę prekybos rezultatus į neigiamą pusę svėrė jau kurį laiką rinkose tvyrantys nuogąstavimai dėl ekonomikos raidos kitais metais Penktadienį rinkų kilti nepaskatino ir pasirodę pramonės gamybos rezultatai kurie buvo prastesni nei prognozavo analitikai.
Pramonės gamyba Europoje spalio mėnesį mažėjo 5 3 proc metiniu tempu (prognozuota - 3 8 proc mažėjimas) per mėnesį gamybos apimtys nukrito 1 , 2 proc Silpstant , pramonės užsakymų srautui bei įmonėms apkarpant savo investicijų planus tai buvo didžiausias metinis rodiklio reikšmės sumažėjimas per pastaruosius penkiolika metų.
Azija
Šįryt Azijos akcijų rinkų indeksai kilo Kainų augimą kapitalo rinkoje paskatino atsinaujinęs optimizmas kad JAV vyriausybė suteiks paramą savo automobilių gamintojams gelbėti Pastarosios naujienos iš galingiausios pasaulio ekonomikos nustelbė nedžiuginančius duomenis apie Japonijos gamintojų pasitikėjimą ir lėtėjantį Kinijos pramonės augimą Kaip parodė ketvirtinė Tankan“ apklausa pasitikėjimas tarp didžiausių Japonijos gamintojų nukrito daugiausia per pastaruosius 34 metus Indekso reikšmė nukrito nuo -3 iki -24 ir beveik atitiko ekonomistų kurie prognozavo indeksą sieksiant -23, lūkesčius.
Paskelbti prastesni nei tikėtasi Indijos pramonės gamybos spalio mėn rezultatai parodė jog ir Indijos pramonei įtaką pradėjo daryti smunkanti vietinė ir eksporto prekių paklausa Pramonės gamyba spalį smuko 0 4 proc lyginant su atitinkamu mėnesiu prieš metus ir tai yra pirmasis per 15 metų Indijos pramonės smukimas Automobilių gamyba Indijoje krito 19 proc vartotojų prekių gamyba krito 2 3 proc o kasybos pramonė spalį vis dar augo 2,8 proc. tempu. Pramonės perspektyvos artimiausiu metu Indijoje yra niūrokos ir greičiausiai ateinančiais mėnesiais taip pat matysime smukimą.
Kinija paskelbė lapkričio mėn. pramonės gamybos pokytį, kuris dar buvo teigiamas ir siekė 5,4 proc. lyginant su 2007 m. lapkričiu, tačiau ir šioje šalyje stebimas gamybos silpnėjimo požymiai, nes dar spalį augimas siekė 8,2 proc. Plieno gamyba Kinijoje smuko 12,4 proc., automobilių – 10,1 proc., elektros – 9,4 proc. Siekdamas skatinti vartojimą šalyje ir didinti tarpbankinės sistemos likvidumą, Kinijos centrinis bankas ketina 2009 m. didinti pinigų P2 pasiūlą 17 proc. ir skirti iki 600 mlrd. JAV dolerių bankams finansuoti.
Lotynų Amerika
Brazilijos akcijų rinka kilo vedama šalies didžiausių oro linijų kompanijų „Tam SA“ ir „Gol Linhas Aereas Inteligentes SA“. Peru akcijų kainos brango pabrangus cukrui ir pasigirdus spekuliacijoms, kad gali išaugti užsakymų apimtys iš Brazilijos.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos einamosios sąskaitos deficitas spalio mėn., lyginant su rugsėjo mėn. padidėjo iki 81,7 proc. (21,99 mlrd. Čekijos kronų. Toks augimas aiškinamas užsienio kompanijų pelno pasiėmimu iš jų dukterinių įmonių bei atstovybių Čekijoje ir sulėtėjusiu eksporto augimu.
Čekijos gamintojų kainų indeksas smunka jau ketvirtą mėn. iš eilės. Lapkričio mėn., lyginant su spaliu, indekso reikšmė sumažėjo 1,9 proc., nors lyginant su ankstesnių metų lapkričiu, pastebimas 1,2 proc. augimas. Gamintojų kainų indeksas leidžia prognozuoti būsimus infliacijos tempus. Žemės ūkio produkcijos kainos per mėn. smuko 4,9 proc., per metus – 19,5 proc. Čekijos pramonės produkcijos apimtys spalio mėn., lyginant su tuo pačiu praėjusių metų mėn., sumažėjo 7,6 proc. – daugiausia per beveik dešimtmetį, ir daug daugiau, nei tikėtasi (0,3 proc.). Smunka paklausa vietos prekėms, ypač Vokietijoje. Čekijos eksportuotojai, tokie kaip „Skoda Auto“, sumažėjus paklausai turi mažinti gamybą.
Tikimasi, kad kito susitikimo metu šį trečiadienį Čekijos centrinis bankas gali sumažinti bazinę palūkanų normą, kuri šiuo metu siekia 2,75 proc. Situacija dėl mokėjimų balanso, prasti realiosios ekonomikos duomenys ir mažėjanti infliacija gali lemti tolesnį Čekijos kronos silpnėjimą.
Lėtėjant ekonomikos augimui Europos Sąjungoje Lenkijos einamosios sąskaitos deficitas spalio mėn. išaugo 72 proc. iki 2,22 mlrd. eurų, nuo 1,29 mln. eurų rugsėjo mėn. Importo apimtys augo 4,5 proc. per metus, o eksporto – mažėjo 1,2 proc. Du trečdaliai visų Lenkijos eksporto apimčių tenka Europos Sąjungai, kurioje šiuo metu stebimas ekonomikos lėtėjimas ar net recesija. Manoma, kad dėl silpnos paklausos Lenkijos įmonėms nepavyks pasinaudoti ir pastaruoju metu silpnėjančio zloto teikiamais pranašumais. Nuo liepos mėn. pabaigos zlotas smuko 23 proc. euro ir 43 proc. – dolerio atžvilgiu.
Vengrijos pramonės produkcijos apimtys spalį, lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, smuko 7,2 proc. Dėl menkėjančios paklausos eksporto rinkose šalies gamybos apimtys mažėja penktą mėnesį iš eilės ir sparčiausiu tempu per pastaruosius 16 metų. Bendros dešimties mėnesių pramonės gamybos apimtys tebėra 1,9 proc. didesnės nei pernai.
Spalio mėnesio Turkijos pramonės gamybos indeksas palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus smuko 8,5 proc.
Rusija nuo sausio 1 d. sumažins žaliavinės naftos eksporto mokestį iki 119,10 JAV dolerių už toną. Šiuo metu šis mokestis yra 192,10 dolerių už toną.
Rusijos vyriausybė neleis rubliui smarkiai svyruoti. Vyriausybė šiam tikslui yra rezervavusi 9 trln. rublių, pareiškė premjeras Vladimiras Putinas. "Padarysime viską, kas nuo mūsų priklauso, kad staigių rublio kurso svyravimų neįvyktų" teigė Rusijos vyriausybės vadovas.
Žaliavos
Naftos kainos penktadienį koregavosi po ketvirtadienio įspūdingo spurto dėl tą dieną paskelbto JAV Senato sprendimo nesiimti automobilių gamintojų gelbėjimo veiksmų. Tačiau šiandien ryte naftos kaina kyla, o šios savaitės pagrindines investuotojų nuotaikas lems gruodžio 17 d. vyksiantis OPEC susitikimas. Anot „Bloomberg“ atliktos apklausos daugiau nei pusė analitikų tikisi, kad OPEC sumažins kvotas 2 mln. barelių per dieną, kas sudarytų beveik 7,3 proc. dabartinės OPEC naftos gavybos kvotos. Bet koks mažesnis kvotų mažinimas turės neigiamą įtaką naftos kainoms, tad trečiadienį tiek OPEC, tiek ir kitos naftą išgaunančios valstybės turi vieningai parodyti, kad imasi griežtų veiksmų pažaboti augančias naftos atsargas, kurias veikia ir silpstanti naftos paklausa.
Aukso kaina šiandien ryte šoktelėjo į viršų toliau pingant JAV doleriui pagrindinių valiutų atžvilgiu.