Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2008-12-16 12:00 Komentarai: (0)
JAV. Pirmadienį akcijų kainos JAV krito rinkos dalyviams nerimaujant dėl didžiojo automobilių gamintojų trejeto likimo, Bernando Madoffo finansinės piramidės žlugimo ir laukiant Federalinio rezervų banko (FED) sprendimo dėl bazinės palūkanų normos.

JAV prezidentas G. W. Bushas atsisakė įvardyti tikslią datą, kada automobilių pramonės atstovai gali sulaukti paramos. Todėl kilo nuogąstavimų, kad pagalba, kuri jau, atrodo, yra įskaičiuota į akcijų kainas, gali būti pavėluota.

Dėl Bernando Madoffo finansinės piramidės žlugimo jau klientų lėšas valdyti patikėję Europos ir kitų pasaulio šalių bankai gali patirti 50 mlrd. JAV dolerių nuostolių.

Paskelbus tokias naujienas pigo į šią schemą įsivėlusių bankų „HSBC“, „Royal Bank of Scotland“, „BNP Paribas“, „Banco Santander“ ir „Nomura Holding“ akcijos. Taip pat pigo JAV finansų sektoriaus ruporų „JPMorgan Chase“ ir „Bank of America“ vertybiniai popieriai. Investicinių bankų „Goldman Sachs“ ir „Morgan Stanley“ akcijų kursai krito žemyn atitinkamai 2,3 proc. ir 0,79 proc. investuotojams tikintis, kadšios bendrovės antradienį ir trečiadienį gali paskelbti didelius veiklos nuostolius. Žemyn krito ir keletą dienų spekuliatyviai brangusios technologijų bendrovių akcijos.

Antradienį turėtų baigtis dviejų dienų FED posėdis. Tikėtina, kad bazinė palūkanų norma bus sumažinta iki žemiausio per 50 metų taško - 0,5 proc. ir tokia ji gali likti kiek ilgesnį laiką. Nors dalis rinkos dalyvių tikisi sumažinimo iki 0,25 proc. punkto, tačiau tai atrodo mažiau tikėtina. Greičiau galima sulaukti FED pareigūnų komentarų, kokiomis neįprastomis priemonėmis ketinama didinti likvidumą (pvz., išperkant probleminius vertybinius popierius iš bankų), palūkanų normoms priartėjus prie nulinės ribos. Be to, atgarsio gali sulaukti komentarai apie šalies ekonominę padėtį, situaciją darbo rinkoje, kredito rinkos perspektyvas.
Namų statytojų pasitikėjimo indeksas gruodį išliko visų laikų žemiausiame taške. Tai nesuteikia preteksto manyti, kad JAV būsto rinka galėtų atsigauti artimiausiais mėnesiais.

Obligacijų kainos stiebėsi į viršų trečią dieną iš eilės. 10 metų JAV skolos vertybinių popierių pajamingumas smuko nuo 2,58 proc. iki 2,51 proc, žemiausio taško nuo 1962 m.

JAV pramonės gamyba per lapkričio mėnesį krito 0,6 proc, o lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus - 5,5 proc. JAV gamintojų produkcijos paklausą vis labiau veikia ne tik vidaus, bet ir užsienio paklausos mažėjimas. Reaguodamos į susidariusią situaciją, įmonės yra priverstos apkarpyti savo investicijas tad panašu kad tolesnis pramonės gamybos apimčių kritimas taip pat neturėtų būti netikėtas Rodiklio reikšmė pasirodė besanti kiek geresnė, nei prognozavo ekonomistai (-0,6 %), tačiau rinkoje galima išgirsti spekuliacijų, kad toliau reiškiantis pramonės silpnėjimo įrodymams G Busho administracija vis dėlto imsis rimtų priemonių siekdama išvengti automobilių gamintojų žlugimo.

Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai pirmadienį baigė su neigiamais pokyčiais Nors prekyba paskatinta pozityvių lūkesčių dėl JAV automobilių gamintojų gelbėjimo veiksmų prasidėjo pakylėtai tačiau rinkų netruko užgožti bendra niūri atmosfera dėl recesijos Pagrindinės smukimo iniciatorės“ buvo bankų sektoriaus akcijos kurių kainos krito „ po to kai dalis analitikų dar kartą paskelbė nuogąstavimus dėl pelnų mažėjimo Vien banko BNP Paribas“ akcijos kaina smuko 10 proc Tiesa dėl brangusios naftos ir lūkesčių kad OPEC mažins naftos gavybos kvotas kiek pabrango energetikos sektoriaus įmonių akcijos Didžiausios Norvegijos naftos ir dujų kompanijos Statoil“ akcija brango 5 8 proc Bendrai analitikai prognozuoja kad ateinančiais , metais įmonių kurių akcijos pakliūva į Europos Stoxx 600 indeksą pajamos kris 15 proc Palyginti - šių metų pradžioje buvo tikimasi 11 proc. augimo.

Vidutinė nekilnojamojo turto kaina D Britanijoje Rightmove“ duomenimis per mėnesį nukrito 2 3 proc „ Agentūra prognozuoja kad augant nedarbui blogėjant kreditavimui ir silpstant bendram ekonominiam klimatui nekilnojamojo turto kainos D. Britanijoje turėtų kristi apie 10 proc.

Azija
Šiandieninė prekyba Azijos rinkose klostėsi nepalankia linkme. Rinkos nerimaudamos laukia šios dienos JAV Federalinio rezervų banko sprendimo dėl bazinės palūkanų normos. O tokių stambių Japonijos eksportuotojų, kaip „Honda“, akcijų kainos krito dėl brangstančios jenos, kuri mažina šių įmonių konkurencingumą.
Kinijos akcijų indeksas šiandien per prekybą krito paskelbus prastesnius, nei tikėtasi, investicijų į gamybą ir nekilnojamojo turto statybos duomenis. Nors investicijos į nekilnojamojo turto vystymą per 2008 m. 11 mėnesių augo 22,7 proc., lyginant su atitinkamu periodu 2007 m., tačiau šis augimo tempas yra lėtesnis nei spalio mėn. Taip pat rinką sudrebino didžiausios sausakrūvių laivų pasaulyje operatorės „China Cosco” pranešimas apie milžiniškus nuostolius, susijusius su išankstiniais pervežimo frachtais. Reikėtų priminti, kad „Baltic Dry Index”, iš dalies atspindintis sausakrūvių laivų pervežimo frachtus, per metus nukrito daugiau nei 90 proc., o tai turi milžinišką neigiamą įtaką pervežimo jūra bendrovėms.

Lotynų Amerika
Ekvadoro valdžia jau antrą kartą per dešimtmetį ir septintą kartą per 178 metų šalies istoriją nusprendė neatsiskaityti su tarptautiniais investuotojais už valstybės skolos vertybinius popierius. Galima pažymėti, kad įsipareigojimų nevykdymą lėmė ne pinigų stygius, tačiau šalies prezidento Rafaelio Correa‘os sprendimas negrąžinti šaliai paskolintos visos pinigų sumos. Tikėtina, kad tai gali užverti šaliai tarptautinės finansų rinkos duris ilgiems dešimtmečiams.

Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos vartotojų kainų indeksas lapkričio mėn., lyginant su spalio mėn., išaugo 0,2 proc. Daugiausia brango energija (1,7 proc.), išlaidos būstui (0,8 proc.), maistas ir gėrimai (0,7 proc.). Rūbų ir avalynės bei transporto prekės pigo atitinkamai 0,1 proc. ir 2,7 proc. Metinė vartotojų kainų infliacija siekė 3,7 proc., o tai yra jau trečias mėnuo iš eilės, kai šis rodiklis mažėja (ankstesniais mėnesiais infliacijos tempai siekė 4,2–4,8 proc.). Infliacija mažėja ne tik dėl ekonomikos lėtėjimo Lenkijoje, bet ir Europos Sąjungoje – rinkoje, į kurią šalis eksportuoja daugiau nei tris ketvirtadalius produkcijos.

Ukrainos pramonės gamyba lapkričio mėnesį smuko net 28,6 proc., lyginant su praeitų metų lapkričio mėnesiu. Smukimas yra didesnis nei spalio mėnesį, kada gamybos lygis krito 20 proc. Pagrindinė kritimo priežastis – net 48,8 proc. sumažėjusi metalurgijos sektoriaus gamyba. Metalurgijos sektorius yra viena svarbiausių Ukrainos ekonomikos sudedamųjų dalių, formuojanti taip pat ir anglies paklausą. Suprantama, kad kritimas daugiausia siejamas su metalų kainų kritimu, tačiau svarbi priežastis yra ir kreditavimo sunkumai.

Vengrijos parlamentarai pritarė vyriausybės, kurios premjeras žadėjo atsistatydinti, jei planas bus atmestas, siūlymuisumažinti biudžeto deficitą nuo 3,4 proc. nuo BVP, laukiamo šiemet, iki 2,6 proc. nuo BVP kitąmet. Išlaidų mažinimas – viena 20 mlrd. eurų paskolos iš TVF, ES ir Pasaulio banko suteikimo sąlygų. Nuo 2006 m. biudžeto deficitas, tuo metu siekęs net 9,2 proc., lyginant su BVP, kasmet mažinamas. Tai daroma pasitelkiant nepopuliarias priemones: didinant mokesčius, karpant valstybės subsidijas ir mažinant darbo vietų skaičių valstybiniame sektoriuje.

Absoliučia dauguma Vengrijos parlamentas pritarė įstatymui, leidžiančiam vyriausybei ir Centriniam bankui įpūsti likvidumo į bankų sektorių. Iš patvirtintų 3 mlrd. eurų pusė turėtų tekti bankų kapitalui stiprinti, o kita pusė – refinansavimo garantijoms.

Vakar Rusija šeštą kartą per mėnesį ir antrą kartą per savaitę praplėtė rublio svyravimo ribas ir taip toliau leido valiutai silpnėti. Rusijos oficialiosios tarptautinės atsargos nuo rugpjūčio mėnesio sumažėjo 27 proc. Rublio kursas krito iki ketverių metų žemumos – 37,6772 rublio už eurą. Rusijos bendrasis vidaus produktas 2009 metais išaugs ne daugiau kaip 3 proc., pareiškė Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas. Ministras teigia, kad šiuo metu recesijos šalyje nėra.

Turkijos ekonomika trečiąjį ketvirtį augo 0,5 proc., palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Dauguma analitikų tikėjosi neigiamo BVP pokyčio.

Stambulo vertybinių popierių birža pranešė, kad lapkričio mėnesį akcijų rinkoje tarp užsienio investuotojų dominavo pardavėjai. Per lapkritį iš šalies ištekėjo 331 mln. JAV dolerių, o per vienuolika metų - 2,979 mlrd. JAV dolerių, kai per tą patį laikotarpį prieš metus užsienio investuotojai į Turkijos vertybinių popierių rinką investavo 3,094 mlrd. JAV dolerių.

Žaliavos
Vakar pirmoje dienos pusėje naftos rinkose buvo stebimas naftos kainų kilimas, o šviesiosios „WTI” naftos kaina vienu metu buvo pasiekusi 50 JAV dolerių už barelį. Tačiau antroje dienos pusėje naftos kaina koregavosi ir šiandien ryte ja prekiaujama už 44 JAV dolerių už barelį. Visi rinkos dalyviai su nerimu laukia rytoj vyksiančio OPEC susitikimo Alžyre, tačiau jau sklando kalbos, kad bet koks mažesnis nei 2 mln. barelių per dieną naftos gavybos kvotų sumažinimas iškart neigiamai smogtų naftos kainoms, nes rinka pateisintų tik drastišką mažinimą. Vakar paskelbtas JAV pramonės gamybos smukimas lapkritį ir Kinijos naftos perdirbimo apimčių mažėjimas 8,5 proc. vienareikšmiai patvirtina, kad naftos paklausos artimiausios perspektyvos pasaulyje yra niūrios.

Aukso kaina toliau kyla į viršų antrą savaitę JAV doleriui krintant pagrindinių valiutų atžvilgiu. Panašu, kad auksas bus vienvaldis metalų lyderis, kurio kaina rinkose pasirodė geriausiai. Priešingai, vario kaina vakar smuko toliau augant jo atsargoms, kurios pasiekė 2004 m. vasario mėn. pradžios lygį ir smunkant pramonės gamybos apimtims Kinijoje ir JAV, kurios yra didžiausios šio metalo vartotojos.

Panašūs straipsniai:

(apžvalga)

2025-02-03 » Prekybos karas prasideda - JAV nuo rytojaus didina tarifus Kanadai, Meksikai, Kinijai
2025-01-31 » Euro zonai stagnuojant ECB dar kart sumažino palūkanų normas
2025-01-30 » Rinkos laukia ECB palūkanų mažinimo
2025-01-29 » JAV technologijų akcijų vertės atsigavo po šoko
2025-01-28 » „DeepSeek” dirbtinio intelekto modelis sukėlė ažiotažą pasaulio rinkose
2025-01-27 » Kinijos ekonomika praranda pagreitį, ,,DeepSeek" iššūkis JAV technologijų sektoriui
2025-01-24 » Japonijos centrinis bankas didina palūkanas
2025-01-23 » Bevaisiai Kinijos valdžios bandymai stiprinti akcijų rinkas
2025-01-22 » Analitikus nustebino „Netflix“ prenumeratorių augimas
2025-01-20 » Trumpo 2.0 istorija prasideda su nauja kriptovaliuta

 
Dar nėra komentarų