Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2008-12-23 11:30 Komentarai: (0)
Pirmadienį akcijų kainos JAV krito po to, kai nuogąstavimai dėl prastėjančių verslo perspektyvų užgožė viltis, kad valdžios mestomis pastangomis pavyks atgaivinti didžiausią pasaulio ūkį. Per vangią prekybą, kuri vėl pasižymėjo prieš šventes mažėjančiomis apyvartomis, kiekvienai brangusiai teko dvi pigusios akcijos. Prasčiausiai pasirodė finansų sektoriaus bendrovių akcijos – jų indeksas sumažėjo 4 proc.
Naftos kainoms trečią sesiją iš eilės nusileidus žemiau nei 40 JAV dolerių, žemyn krypo energetikos koncernų „Chevron Corp" ir „Exxon Mobil" akcijų kursai.

Neblėstantis nerimas dėl automobilių pramonės atstovų ateities toliau skandina jų akcijas. Didžiausia Japonijos automobilių gamintoja paskelbė, kad kitąmet bendrovės veikla bus nuostolinga dėl mažėjančių pardavimų JAV, sustiprėjusios jenos, kuri mažina japoniškų automobilių konkurencingumą tarptautinėje rinkoje. Stambiausia JAV sunkvežimių gamintoja „Caterpillar" pranešė planus atleisti 800 darbuotojų dėl mažinamų gamybos apimčių ir sąnaudų. Akcijų kaina smuko 3 proc.

„General Motors" akcijos atpigo daugiau nei 22 proc. po to, kai „Credit Suisse" analitikai sumažino akcijų tikslinę kainą ir įspėjo, kad šiai kompanijai kils rimtų veiklos tęstinumo problemų. Esami kompanijos akcininkai gali smarkiai nukentėti dėl būsimų pertvarkų, kurių reikalaus 13,4 mlrd. JAV dolerių paskola didiesiems automobilininkams. Nekilnojamojo turto bendrovių akcijos pigo 3,7 proc. analitikams įspėjus, kad JAV komercinio nekilnojamojo turto rinkoje gali kilti nemokumų banga.

Internetinės kalėdinės prekybos apimtys lapkričio - gruodžio mėn. yra mažesnės apie 1 proc, lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai, pranešė „ComScore“. „Macy's Inc.", „Tiffany & Co." ir „J.C. Penney Co." pigo po daugiau nei 5,7 proc.

Kredito reitingų agentūra „Moody's Investor Services" perspėjo ketinanti peržiūrėti kalnakasybos milžinės „Alcoa" reitingus neigiama linkme ir tai paskatino 5 proc. akcijų nuosmukį. Vaistų prekybos tinklo „Walgreens" akcijos pigo 11 proc po to, kai kompanija paskelbė kitąmet ribosianti naujų parduotuvių atidarymą „American International Group" akcijos pabrango 3 proc kompanijai netikėtai pranešus, kad jai pavyks grąžinti 150 mlrd JAV dolerių viršijančias skolas šalies vyriausybei sėkmingai pardavus antrines įmones.

Tikėtina kad artimiausiomis savaitėmis investuotojų pesimizmą gali sustiprinti niūrūs kompanijų ketvirtojo ketvirčio veiklos rezultatų lūkesčiai Kita vertus gruodis ir sausis istoriškai yra vieni sėkmingiausių akcijų rinkai Dalis rinkos dalyvių viliasi kad kitų metų pradžioje paaiškės daugiau detalių apie naujojo JAV prezidento B Obamos rengiamą ekonomikos stimuliavimo planą, o tai gali kuriam laikui įnešti daugiau optimizmo į rinką.

Bloombergcom“ apklausos rodo kad rinkos dalyviai tikisi kad lapkritį darbo vietų JAV sumažėjo dar 488 tūkst Anot Dublino rinkos dalyvių lažybų operatorės Intrade" tikimybė kad 2009 m JAV ekonomiką apims depresija, šiuo metu vertinama 25 proc.

10 metų JAV vyriausybės obligacijų kainos krito antrą dieną iš eilės o pajamingumas liko 2 14 proc kai penktadienį jis siekė 7 proc JAV vyriausybės , obligacijų pajamingumas nuo lapkričio mėn laikosi žemiau 3 proc ribos - žemiausiam taške nuo pat 1962 m Tikėtina kad obligacijų stabtelėjimą galėjo lemti 92 mlrd JAV dolerių vyriausybės trumpalaikių iždo instrumentų aukcionas, kuris padidino jų pasiūlą.

3 mėn Libor sumažėjo nuo 1 49 proc penktadienio lygio iki 1 47 proc punkto Vienos nakties Libor išliko nepakitęs - 0 11 proc TED spread smuko žemiau nei 150 punktų - pirmą kartą nuo Lehman Brothers“ bankroto spalį rinkai tikintis kad rekordiškai mažos palūkanų normos ir gausiai įliejamas likvidumas padės atkurti pusiausvyrą kredito rinkose S&P 500 svyravimų indeksas VIX smuko dar 0 8 proc iki 44 56 - penktą dieną iš eilės ir pratęsė ilgiausią nuosmukio atkarpą nuo liepos.

Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai pirmadienį krito jau ketvirtą prekybos sesiją iš eilės Vakar žemyn keliavo bankų automobilių gamintojų ir naftos įmonių akcijos Šių metų antroji pusė išties nemaloniai nustebino rinkas o įmonių įeinančių į Stoxx 600 indeksą pelnų prognozė šiems metams pasikeitė į -16 proc lyginant su metų pradžioje prognozuotu 11 proc augimu Kol kas rinkose tvyro gana pesimistinės nuotaikos apie ekonomikos raidą pirmąjį ateinančių metų pusmetį tačiau kai kurie analitikai prognozuoja, kad jau antrąją 2009 metų pusę situacija gerės ir šiuo metu rinkose gali vykti gerų, pigių ir turinčių potencialą augti bendrovių akcijų paieška.

Europos automobilių gamintojų akcijų kainų kritimą paskatino naujienos apie Japonijos automobilių gamintoją „Toyota“, kuri pirmą kartą per savo istoriją registravo veiklos nuostolius. Tad krito ir Europos automobilių gamintojų akcijų kainos: „Volkswagen“ akcijos kaina smuko 7,3 proc., „Porche“ – 1,4 proc., o „BMW“ – 3,9 proc.
Vokietijos vartotojų pasitikėjimo indeksas skaičiuojamas sausio mėnesiui, liko nepakitęs – 2,1 punkto. Nors Vokietija šiuo metu žengia į recesiją, tačiau kritusios kuro kainos padėjo atsverti rinkoje tvyrantį pesimizmą.

Azija
Naujosios Zelandijos ekonomika trečiąjį šių metų ketvirtį smuko 0,4 proc. tempu, o lyginant su praėjusiais metais, šalies BVP sumažėjo 0,1 proc. Dabartinis ūkio padėties blogėjimas yra rimčiausias per pastaruosius dešimt metų ir tik padidino tikimybę, kad Centrinis bankas dar kartą ryšis sumažinti bazinę palūkanų normą. Naujosios Zelandijos rezervų bankas nuo liepos mėnesio, kai bazinė palūkanų norma siekė 5 proc., ją sumažino iki 3,25 proc.

Vakar Kinijos centrinis bankas priėmė sprendimą sumažinti bazinę palūkanų normą 0,27 proc. punkto iki 5,31 proc. Šis palūkanų mažinimo sprendimas jau penktasis per tris mėnesius, tačiau jis nuvylė daugumą investuotojų, kurie tikėjosi didesnio palūkanų mažinimo po praėjusio Centrinio banko mažinimo 1,08 proc. punkto. Nusivylimas atsispindėjo šiandienos Kinijos akcijų biržoje, kurios akcijų indeksas krito investuotojams nelabai tikint, kad toks Centrinio banko veiksmas padės pagyvinti ekonomiką artimiausiu laikotarpiu. Kinijos centrinis bankas, metų pradžioje kovojęs su infliacijos grėsme keldamas palūkanas, dabar, bandydamas priešintis defliacijos grėsmei, jas turi mažinti.

Lotynų Amerika
Brazilijos akcijos pigo dėl smunkančių žaliavų kainų ir ekonomistų raginimų sparčiau mažinti palūkanų normas šalį vis nuožmiau apimant ekonominiam sulėtėjimui. Labiausiai pigo plieno ir naftos gamintojų akcijos, o tarp brangusių atsidūrė mažmeninės prekybos bendrovės. Valstybinio naftos koncerno „Petroleo Brasileiro" akcijos pigo 5,2 proc., nors kompanijai sėkmingai pavyko refinansuoti 1,8 mlrd. JAV dolerių bankų paskolą. Centrinis bankas paskelbė prognozes, kad kitąmet šalies BVP gali augti 3,2 proc., kai šiemet auga 5,6 proc.

Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos lapkričio mėn. bazinės infliacijos lygis buvo aukščiausias nuo 2002 m. – 4,7 proc. (metinė) ir 0,4 proc., lyginant su ankstesniu mėnesiu. Rinkos dalyviai mano, kad tai paskutinis mėnuo, kai infliacijos lygis augo, o dėl lėtėjančios ekonomikos ir mažėjančios paklausos, augančio nedarbo lygio mažėja paklausa. Tikimasi, kad bazinė palūkanų norma Lenkijoje, praėjusį mėn. jau sumažinta ketvirčiu procentinio punkto, šiandien vėl bus mažinama.

Naujas bazinės infliacijos indeksas, kurį skaičiuojant neatsižvelgiama į energijos kainas, nepakito – liko 2,9 proc. (metinė), o lyginant su ankstesniu mėnesiu, padidėjo 0,1 proc. Nuo 2009 metų šis bazinės infliacijos matas pakeis dabar naudojamą.

Lig šiol didžiausią bazinę palūkanų normą Europos Sąjungoje turėjęs Vengrijos centrinis bankas vakar, kaip ir tikėtasi, ją sumažino 0,5 proc. punkto iki 10 proc. Bazinių palūkanų mažinimo laukiama ir ateityje. Spalio pabaigoje, siekiant sustiprinti valiutą, palūkanų norma buvo padidinta net 3 proc. punktais iki 11,5 proc., tačiau vėliau ji karpyta jau keletą kartų. Tokį politikos posūkį leido TVF, ES ir Pasaulio banko suteikta 20 mlrd. eurų paskola, lėtėjanti ekonomika ir mažėjanti infliacija. Nuo rugsėjo pradžios iki spalio pabaigos Vengrijos forinto kursas buvo susilpnėjęs 18,5 proc., tačiau situacija kiek pasitaisė ir šiuo metu per beveik keturis mėnesius valiuta yra atpigusi 11,5 proc.

Serbijos centrinis bankas paliko galioti 17,75 proc. bazinę palūkanų normą. Pasak banko atstovų, šalyje infliacijos spaudimas dėl augančių maisto kainų ir ekspansyvios iždo politikos bus jaučiamas ir pirmą 2009 m. ketvirtį.

Žaliavos
Tiek vakar, tiek ir šiąnakt per prekybą Azijoje žaliavinės „WTI” naftos ateities sandorių kaina krito žemiau nei 40 JAV dolerių už barelį riba, galingiausioms Azijos ekonomikoms paskelbus duomenis, kurie patvirtina naftos paklausos lėtėjimą. Japonija šių metų lapkritį importavo 17 proc. mažiau žaliavinės naftos nei atitinkamą 2007 mėn. Atitinkamai Pietų Korėjoje naftos paklausa praėjusį mėn. smuko 12 proc. Kinijoje naftos importas lapkritį taip pat krito 1,86 proc., lyginant su 2007 m. lapkričiu, ir siekė 3,25 mln. barelių per dieną. Toks akivaizdus naftos paklausos smukimas palieka OPEC priimtus naftos pasiūlos mažinimo sprendimus už savo nugaros ir turės svarbiausią neigiamą reikšmę naftos kainoms artimiausiu metu.

Aukso kaina vakar pakilo, tačiau jau šiandien atsidarius Azijos rinkoms jo kaina krinta, nepaisant to, kad JAV doleris šįryt krinta euro atžvilgiu. Beje, jau daugiau nei savaitę kyla cinko kaina Londono metalų biržoje, sklindant gandams, kad Kinijos valstybės rezervų biuras ims supirkinėti cinką iš jo gamintojų.
 
Dar nėra komentarų