FinHill: vienintelis "Invaldos" skolos dengimo šaltinis – parduodamas turtas?

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2008-12-23 15:22 Komentarai: (0)
Finansų maklerio įmonės "Finhill" analitikai atlikdami bendrą tyrimą apie NT bei finansų sektorių, įvertino bendrovės "Invalda", kurios akcijos yra kotiruojamos "Vilniaus vertybinių popierių biržoje", finansinę būklę bei veiklą.

Akivaizdu, kad šiandien didžiausią nerimą jaučia NT bei finansinio sektoriaus kompanijos. Pastaruoju metu žiniasklaidoje nemažai viešinama bendrovių skolų, darbuotojų atleidinėjimų, nesibaigiančių bėdų dėl kreditavimo.

Su sunkumais susiduria ir viena didžiausių investicinių bendrovių „Invalda“, kuri savo veiklą koncentruoja finansų, NT, farmacijos, baldų gamybos ir kelių tiesimo bei tiltų statybos sektoriuose. Lėtėjanti šalies ekonomika ir smukusios finansų rinkos neaplenkė „Invaldos“ kontroliuojamų bendrovių, tiksliau, net pakankamai stipriai jas paveikė. Įmonės veikla paremta investicijomis, todėl didelė dalis lėšų yra skolinamos.

Apžvelgiant istorinius finansinius duomenis, pastebima, kad trečio ketvirčio pabaigoje pačios „Invaldos“ trumpalaikės skolos, kurias reikia grąžinti metų bėgyje, siekė 292,4 mln. litų. Jos padidėjo apie 20 mln. litų, lyginant su antro ketvirčio pabaiga. Akivaizdu, kad prasidėjusios bėdos finansiniame sektoriuje paveikė bendrovės finansinę būklę. Šias skolas reikia grąžinti, nes jų refinansavimo galimybių beveik nėra. Tačiau šioje vietoje kompanija susiduria su kreditavimo bėda.

Dauguma grupės įmonių taip pat yra veikiamos ekonomikos nuosmukio ir generuoja tik nuostolį, todėl iš čia sunku tikėtis pajamų. Vienintelis kelių ir tiltų statybos sektorius trečiąjį ketvirtį buvo pelningas. Siekdama likviduoti skolas, „Invalda“ parduoda savo turtą – „Sanito“ akcijų paketas, buvęs „Lietuvos telekomo“ pastatas Savanorių pr., „Vilniaus baldų“ valdomi 25% „Girių bizono“ akcijų. Beje čia vertėtų paminėti, kad sandoris vis dar lieka mįslingas, mat daugiau komentarų sulaukti iš „Vilniaus baldų“ vadovų investuotojams neteko. Pasirodo, kad su IKEA buvo susitarimas nekomentuoti pardavimo sandorio. Vadinasi, rinkos dalyviai patys turi formuoti išvadas, kaip bendrovei pavyko parduoti nuostolingai veikiantį „Girių bizoną“.

Visi anksčiau minėti pardavimai skirti daugiau nei 100 mln. litų vertės obligacijų emisijos išpirkimui, kurių didžią dalį išperka su akcininkais susiję asmenys, leidžia kiek užgesinti gaisrą, tačiau panašu, kad padėtis negerėja. Įmonei liko apie 113 mln. Lt trumpalaikių skolų, kurias reikės grąžinti gana greitai ir vienintelis galimas tokių skolų grąžinimo šaltinis yra turto pardavimas.

Reikia pastebėti, kad iki šiol parduotas turtas buvo vienas vertingiausių ir įmonė jį pardavė, esant nepalankioms sąlygoms rinkoje. Kaip jau minėjome greitai reikia surasti dar 113 mln. Lt, todėl labai tikėtina, kad artimiausiu metu galime sulaukti pranešimų ir apie naujus valdomų objektų ar grupės kontroliuojamų bendrovių akcijų pardavimus nepalankiomis kainomis. Tokiu būdu bendrovė praranda nemažai pajamų, nes skuboti pardavimai dabartinėmis rinkos kainomis neatspindi tikros turto vertės.

Kitais metais teigiamo rezultato galima tikėtis iš „Sanito“ veiklos bei kelių tiesimo ir tiltų statybos sektoriaus, tačiau sumenkęs farmacijos kompanijos akcijų paketas mažins uždirbto pelno dalies dydį bendrovei. Kelių tiesimo ir tiltų statybos rezultatas priklausys nuo gautų darbų užsakymų. Kiti sektoriai (NT, finansai, baldų gamyba) greičiausiai bus nuostolingi ir ateinančiais metais. Šie nuostoliai bus didesni nei tikėtinas pelnas iš sėkmingai dirbančių bendrovių, todėl bendrovė patirs nuostolį.

Esant tokiai padėčiai, labai tikėtina, kad įmonė toliau pardavinės ar likviduos nuostolingus verslus. Kaip kad nutiko su „Invalda“ grupės bendrovėmis Ukrainoje. Natūralu, kad esant nepalankiai padėčiai yra nutraukiama veikla, kur veikia papildomi šalies rizikos faktoriai. Veiklos sąnaudas mažina ir kitos grupės įmonės mažindamos darbuotojų skaičių. Tačiau ar įmonė laiku stengiasi uždaryti neefektyvius „kanalus“ teigti ankstoka, nes viską parodys pateiktos aiškesnės ataskaitos apie bendrovių veiklos sustabdymą.

Dėl bendrovės šių metų pelno kažką pasakyti sunku, nes jį lems metų pabaigoje pervertintas investicinis turtas, kurio grynasis rezultatas atsispindės pelno (nuostolio) ataskaitoje. Pati bendrovė prognozuoja iki 30 mln. litų „Invaldos“ grupės nuostolį, trečiojo ketvirčio pabaigoje, nepervertinus investicinio turto, grupės grynasis pelnas siekė 41,5 mln. litų.
 
Dar nėra komentarų